Szkolenia miękkie – czym są szkolenia miękkie?

Szkolenia

Interesujesz się rozwojem osobistym bądź zawodowym? Poszukujesz możliwości podniesienia swoich kwalifikacji i w ten sposób zwiększenia szans na wyższe zarobki, a być może również awans? Twoje cele pomogą Ci zrealizować szkolenia miękkie. Dowiedz się czym są szkolenia miękkie i dlaczego warto je rozważyć?

Szkolenia miękkie a twarde

Czym są szkolenia miękkie? Najłatwiej jest to zdefiniować porównując szkolenia miękkie i szkolenia twarde, zwane też często specjalistycznymi, eksperckimi czy zawodowymi. Te drugie służą zdobyciu kompetencji potrzebnych w danej dziedzinie, zawodzie czy wąskim obszarze. Szkolenia miękkie natomiast skierowane są właściwie do wszystkich, bez względu na branżę czy stanowisko na jakim jesteśmy zatrudnieni.

Szkolenia miękkie mają na celu rozwijać umiejętności, które przydają się każdemu. Do głównych z nich możemy zaliczyć kwestie takie jak sprawne komunikowanie się i praca w zespole, umiejętność planowania czasu pracy i wybierania priorytetów, umiejętność radzenia sobie ze stresem i zarządzania emocjami. Umiejętności czy też kompetencji miękkich jest jednak zdecydowanie więcej.

Dlaczego warto inwestować w szkolenia miękkie?

Coraz więcej pracodawców dostrzega, że wiedzę potrzebną do wykonywania pracy na danym stanowisku można zdobyć dzięki praktyce. Oznacza to często, że mogą oni zatrudnić osobę niewykwalifikowaną, a następnie konsekwentnie inwestować w jej wiedzę i praktyczne umiejętności, aby pewnego dnia mogła samodzielnie wykonywać powierzone obowiązki.

Strategia ta jednak sprawdza się jedynie w odniesieniu do pracowników, którzy charakteryzują się odpowiednimi cechami. Są to między innymi chęć nauki, otwarty umysł, wysokie umiejętności współpracy i pracy w zespole, umiejętność sprawnego komunikowania się i tym podobne. Bez tej bazy rozwój pracowników jest zdecydowanie utrudniony.

Pracodawcy starają się, dlatego już w trakcie procesu rekrutacji dobierać pracowników, którzy mogą pochwalić się wymienionymi wyżej cechami. Jest to szczególnie ważne na stanowiskach wymagających częstych kontaktów ze współpracownikami czy klientami oraz na wszystkich stanowiskach wymagających zarządzania ludźmi czy zespołami projektowymi.

Jakie szkolenia miękkie warto rozważyć?

Szkolenia miękkie mogą być przydatne bez względu na to jaką pracę wykonujemy, chociaż niektóre z nich przyniosą więcej korzyści, jeśli pracujemy na stanowiskach menedżerskich. Dlatego warto prześledzić jakie szkolenia miękkie są polecane wszystkim pracownikom, a jakie menedżerom.

Miękkie szkolenia uniwersalne (dla każdego):

  • Szkolenia z komunikacji interpersonalnej, a więc sprawnego komunikowania się bez stosowania przemocy werbalnej, pozwalające rozwinąć umiejętności przekonywania i perswazji, umiejętność aktywnego słuchania i dostosowywania stylu komunikacji do rozmówcy. Sprawdź czym są umiejętności interpersonalne.
  • Miękkie szkolenia z planowania czasu pracy, wybierania i zarządzania priorytetami i poprawiania efektywności osobistej, których zadaniem jest pomóc pracownikom radzić sobie z natłokiem zadań i osiągnąć wyższą efektywność na stanowisku pracy.
  • Szkolenia z radzenia sobie ze stresem i odpowiedniego reagowania na czynniki stresogenne, które mogą pojawić się w miejscu pracy, tak aby pracownik potrafił unikać konfliktów i potrafił podtrzymać pozytywną atmosferę pracy.

Szkolenia miękkie zalecane dla menedżerów:

  • Szkolenia i kursy poświęcone zarządzaniu ludźmi, rozumieniu różnych charakterów i stylów bycia i pracy i rozwijające umiejętności dostosowania metod zarządzania do potrzeb i dojrzałości zespołu. A także szkolenia z rozwoju przywództwa.
  • Szkolenia poświęcone motywowaniu pracowników, angażowaniu ich w życie firmy i wykonywane zadania oraz zachęcające do poszukiwania możliwości rozwoju zawodowego. Dotyczą one również umiejętności dostarczania konstruktywnej informacji zwrotnej oraz prowadzenia oceny zachowań, a nie konkretnych ludzi.
  • Szkolenia, warsztaty oraz kursy miękkie poświęcone zarządzaniu zmianą, a więc umiejętności planowania zmian, komunikowania ich, rozumienia zagrożeń jakie niesienie zmiana dla zespołów i organizacji, a następnie przeciwdziałania im bądź minimalizowania. 

Gdzie znaleźć najlepsze szkolenia miękkie?

Przede wszystkim warto wspomnieć, że szkolenia miękkie mogą mieć postać zarówno szkoleń i warsztatów stacjonarnych, a więc realizowanych w fizycznej sali szkoleniowej, jak też postać różnego typu kursów online. Kursy online mogą przybierać formę e-learningu, a więc ćwiczeń i zadań do samodzielnej realizacji, jak też kursów miękkich prowadzonych na żywo, ale w wirtualnej sali szkoleniowej.

Listę obejmującą szkolenia miękkie stacjonarne, kursy i szkolenia miękkie realizowane online na żywo, kursy miękkie e-learningowe oraz warsztaty miękkie znajdziemy na stronie https://eventis.pl/szkolenia/miekkie. Strona zawiera informacje zarówno o tematach i terminach szkoleń miękkich, jak też ich pełny program, ceny i możliwość rejestracji na zajęcia przez Internet.

Jakie szkolenie miękkie wybrać? Online czy stacjonarne?

Wiele osób pyta czy szkolenia miękkie realizowane przez Internet są równie skuteczne jak tradycyjne szkolenia stacjonarne. Odpowiedź niestety jest złożona. Warto zdawać sobie sprawę, że nie każdą kompetencję miękką możemy rozwinąć w trakcie zajęć realizowanych zdalnie. Jeśli naszą piętą achillesową jest występowanie przez dużymi grupami odbiorców, zjada nas w trakcie tego typu wystąpienia stres czy trema, to zdecydowane lepszym wyborem będzie warsztat stacjonarny w trakcie, którego możemy zmierzyć się ze swoimi lękami i ćwiczyć z innymi uczestnikami warsztatu czy szkolenia. Zdecydowana większość szkoleń miękkich może jednak być realizowana zdalnie, zwłaszcza jeśli traktujemy je jako formę usystematyzowania wiedzy czy odświeżenia pożądanych zachowań. Warto jedynie pamiętać, że najmniej polecaną formą szkolenia w przypadku szkoleń miękkich są kursy e-learningowe. Mają one mniej praktyczną wartość i powinny być stosowane jedynie w razie potrzeby uzupełnienia wiedzy teoretycznej i na podstawowym poziomie, jeśli chodzi o kompetencje miękkie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *