Test matryc Ravena – czym jest, gdzie go wykonać?

Test matryc Ravena

Test matryc Ravena to swego rodzaju narzędzie umożliwiające określenie funkcji poznawczych oraz inteligencję danego człowieka. Test bada umysł człowieka analizując zdolności poznawcze, dedukcję oraz myślenie analityczne. Testy oparte o matryce Ravena cieszą się dużą popularnością, dzięki czemu istnieje sporo stron, na których takowy można wykonać.

Z tego wpisu dowiesz się m.in. czym jest test Ravena, jak wygląda, gdzie można go wykonać, a także poznasz przykłady pytań opartych o Test matryc Ravena.

Czym jest Test matryc Ravena

W skrócie, jest to test umożliwiający zbadanie procesów myślowych, poznawczych i analitycznych danego człowieka. Badanie to umożliwia poznanie możliwości umysłowych badanej osoby, czyli w skrócie wskaźnika IQ.

Wynik testu jest niezależny od wykształcenia danej osoby, a skupia się wyłącznie na analizie potencjału myślowego. Inną nazwą testu Ravena, jest test matryc progresywnych.

\"Test

Test Ravena został stworzony w 1936 roku (autorem jest Johan Raven) i od tamtego czasu uległ kilku nieznacznym poprawkom. Bada on iloraz inteligencji płynnej, czyli tą odpowiedzialną za wykonywanie zadań niewerbalnych.

Jak wygląda Test Ravena

Test Ravena składa się z 5 skal pytań nazywanych kolejno A B C D E. Każda ze skali składa się z 12 zadań, z czego każde kolejne jest nieco bardziej wymagające. Zadania te opierają się na:

  • A – zauważaniu ciągłości wzorów
  • B – dostrzeganiu analogii par figur
  • C – dostrzeganiu progresywnych zmian wzorów
  • D – analitycznym przestawianiu figur
  • E – rozkładaniu figur na elementy

Poziom trudności zadań jest dopasowany do osób powyżej 15 roku życia. Wykonuje się go głównie do selekcji pracowników policji, banków czy nauczycieli.

Test matryc Ravena – wyniki

Test Ravena mierzy umiejętność logicznego myślenia danej jednostki. W odróżnieniu od znanych testów IQ, jego wynik mieści się w zakresie 0-100 centyli.

  • 95 i więcej — inteligencja bardzo wysoka
  • 75 – 95 – inteligencja ponadprzeciętna
  • 25 – 75 – inteligencja przeciętna
  • 5 – 25 – inteligencja poniżej przeciętnej
  • 5 i mniej — inteligencja bardzo niska

Test IQ — gdzie wykonać?

Test IQ dostępny jest do wykonania na naszej stronie. Bada on współczynnik inteligencji intelektualnej, który brany jest pod uwagę w przypadku aplikowania na niektóre zawody przyszłości.

W zależności od wersji testu może się on składać z 50-100 pytań. Dostępny na naszej stronie test na inteligencję składa się z 50 pytań, a każde 10 bada kolejną płaszczyznę umiejętności ogólnej i analitycznej analizy.

Gdzie kupić oficjalny Test Matryc Ravena

Obecnie jedynym miejscem, w którym można kupić oficjalny test Matryc Ravena jest strona internetowa Pracowni Testów Psychologicznych. Posiada ona pełne prawa do sprzedaży nowej wersji dobrze znanego Testu Matryc Progresywnych Ravena.

Test Ravena pozwala na ocenę ogólnych zdolności poznawczych jednostki. Można go stosować do oceny zdolności edukacyjnych osób o różnym poziomie zdolności. Może być wykorzystywany do celów selekcyjnych.

Matryce Ravena — przykłady

Poniżej znajdziesz kilka przykładów zadań, których poziom trudności nie jest zbyt wysoki. Jeśli znasz odpowiedzi na wszystkie poniższe pytania, możesz być z siebie dumny 🙂

test-ravena-1
\"\"

Jeśli uważasz, że artykuł był pomocny lub znalazłeś w nim jakiś błąd, daj nam znać w sekcji komentarzy. Jeśli natomiast masz do nas jakieś pytanie, skontaktuj się przy pomocy zakładki Kontakt.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *