Test na inteligencję — jak sprawdzić swoje IQ

test na inteligencję

Test na inteligencję online stał się w ostatnich latach bardzo popularny. Praktycznie w każdym miejscu można natknąć się na testy, które rzekomo pozwalają sprawdzić nasz iloraz inteligencji. Jak jednak jest z internetowymi testami na inteligencję, czym są i czy rzeczywiście działają? Na te i kilka innych pytań związanych z testami na inteligencję znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Czym jest test na inteligencję?

Test na inteligencję, jak nazwa wskazuje, jest testem, którego zadaniem jest sprawdzenie ilorazu inteligencji badanej osoby. Wiarygodne i rzetelne testy, to takie, w których badane są różne płaszczyzny działania mózgu, a dany test dostosowywany jest do wieku badanej osoby.

W Internecie można znaleźć mnóstwo testów IQ pod wieloma postaciami. Niektóre nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości, inne zaś całkiem nieźle pokrywają najważniejsze zagadnienia związane z inteligencją.

\"Test

Sama inteligencja może być definiowana na wiele sposobów. Właśnie dlatego tak ważne jest przebadanie mózgu pod wieloma względami. Tylko testując każdy płat i element mózgu można uzyskać wiarygodny wynik mówiący o zdolności rozumienia danego człowieka.

Jeśli zależy Ci na wiarygodnym wyniku, skorzystaj z oficjalnego Testu IQ, do którego znajdziesz link powyżej.

Chcesz sprawdzić, jakie są Twoje mocne strony? Wykonaj Test Gallupa!

Czy test na inteligencję online jest miarodajny?

test na inteligencję online

Już ponad 100 lat trwają badania dotyczące ilorazu inteligencji, które mają określić związki pomiędzy intelektem, a szczególnymi cechami ludzkiego wyglądu i cech charakteru.

Badacze od wielu lat tworzą nowe teorie i testy na inteligencję, które w coraz dokładniejszy sposób pokrywają najważniejsze zagadnienia z zakresu ludzkiego myślenia. W najnowszych testach szczególną uwagę zwraca się na sposób funkcjonowania płatów czołowych mózgu, które odpowiedzialne są za podejmowanie logicznych decyzji.

Internetowe testy na inteligencję mogą być miarodajne, gdy przygotowane są przez specjalistów w oparciu o pewne badania. Większość sprawdzonych przez nas testów (ok. 95%), to wymyślone na potrzeby zarobkowe ankiety niemające żadnego powiązania z rzeczywistymi badaniami.

Jeśli chcesz sprawdzić swoją inteligencję i zależy Ci na wyniku, który będzie odpowiadał Twojemu realnemu ilorazowi inteligencji, korzystaj wyłącznie z oficjalnych testów IQ.

Dlaczego warto znać swój iloraz inteligencji?

Wiedza o swoich mocnych stronach, jak i słabościach przydaje się w życiu codziennym i zawodowym, jak jednak jest z ilorazem inteligencji?

Poniżej znajdziesz listę powodów, dla których warto wykonać test na inteligencję.

 • Podczas rozmów kwalifikacyjnych pracodawcy często pytają kandydatów o ich iloraz inteligencji.
 • Podczas rekrutacji na uczelnie wyższe (szczególnie za granicą) należy wykonać test IQ.
 • Poziom intelektualny może być powodem do dumy, a wiedza na jego temat zwiększa naszą pewność siebie.
 • Wysokie IQ może zwiększyć atrakcyjność w oczach płci przeciwnej. Sporo osób decyduje się na wybór partnera inteligentnego, a nie tego z ponadprzeciętną urodą.
 • Osoby z wiedzą o swoim IQ i wysokim ilorazem inteligencji, częściej osiągają sukcesy w życiu zawodowym i prywatnym.

Czym jest iloraz inteligencji IQ

Iloraz inteligencji, w skrócie IQ, to po angielsku Intelligence Quotient. Jest to wskaźnik liczbowy, który określa jak wysoka jest inteligencja danej osoby. W zależności od wykonanego testu wskaźnik ten może mieścić się w zakresie 0-100, 0-150 lub 0-200.

Współczesne testy, które podchodzą do tego tematu w sposób prawidłowy, badają wiele zakresów pracy mózgu, analizując jednocześnie ogólną inteligencję danego człowieka.

Początkowo test ten przeprowadzany był na dzieciach, w celu określenia, jakie wyniki można uznać za przeciętne, a jakie znajdują się powyżej lub poniżej normy. Wtedy po raz pierwszy pojawiło się pojęcie wieku umysłowego. W zależności od wieku badanej osoby każde pytanie ma inną wagę, a co za tym idzie, wyniki mogą być znacząco różne.

Jeśli dziecko w wieku 6 lat wykonuje zadania, które bez problemu rozwiązuje przeciętny 8-latek, wiek umysłowy takiego dziecka określa się na 8 lat. Jeżeli zaś 8-letnie dziecko dobrze radzi sobie wyłącznie z zagadnieniami typowymi dla 5-latków, jego wiek umysłowy szacuje się na 5 lat.

Opracowanie teorii wieku umysłowego było jedynie pierwszym krokiem do określenia ilorazu inteligencji i dzisiejszych testów na inteligencję.

Kolejnym krokiem, było zaproponowane przez Williama Sterna określanie IQ do wieku kalendarzowego. Iloraz inteligencji był wtedy obliczany na podstawie stosunku wieku umysłowego pacjenta do jego wieku. Wynik mnożono przez 100, aby uniknąć powstawania kłopotliwych ułamków.

Jakiś czas później okazało się, że ta metoda skuteczna jest wyłącznie w przypadku dzieci do określonego wieku. Zaczęto więc prowadzić prace nad testem na inteligencję dla osób dorosłych.

Test przez lata ulegał licznym modyfikacjom i wciąż pojawiały się osoby uważające, aktualny test za niekompletny i wciąż wymagający poprawy. Osobą, która odpowiedzialna była za stworzenie najbardziej wiarygodnego testu był David Wechsler. Skonstruował on test WAIS (Wechsler Adult Intelligence Test), który z powodzeniem jest wykorzystywany do dziś do oceny ilorazu inteligencji osób pełnoletnich. W stworzonym przez nas teście zawarte pytania opierają się o teorie testu WAIS, co potwierdza jego skuteczność i wiarygodność.

Czy istnieje norma IQ dla człowieka

W najbardziej ogólnym i znanym teście na inteligencję, IQ mieści się w przedziale od 0 do 200. Przeciętny człowiek powinien mieć IQ bliskie 100. Wyniki powyżej tej wartości informują o ponadprzeciętnej inteligencji i umiejętnością logicznego myślenia. Natomiast wyniki poniżej 100 określane informują o niskim potencjale mózgowym danego człowieka.

Chcesz stworzyć dobre CV? Sprawdź dostępne u nas wzory CV.

Skala testu na inteligencję

Powyżej 148 – Bardzo wysoki poziom inteligencji – 0.1% populacji

132 – 147 – Wysoki poziom inteligencji – 2.2% populacji

117 – 131 – Ponadprzeciętny poziom inteligencji – 13.6% populacji

84 – 116 – Przeciętny poziom inteligencji – 68% populacji

68 – 83 – Poziom inteligencji poniżej przeciętnego – 13.6% populacji

55 – 67 – Poziom lekkiego upośledzenia umysłowego – 2.1% populacji

Poniżej 54 – Poziom upośledzenia umysłowego – 0.1% populacji

IQ znanych osób

Swoim poziomem inteligencji chwali się sporo znanych gwiazd z filmów i show-biznesu. Niektórzy z nich posiadają przeciętną inteligencję, inni są głupsi niż mogło się wydawać, a jeszcze inni mogą pochwalić się naprawdę wysokimi wynikami testu na inteligencję. Poniżej znajdziesz listę IQ znanych osób, których warto znać.

 • Sharon Stone – 154 – amerykańska aktorka, zdobyła wiele nagród filmowych w tym Złoty Glob.
 • Natalie Portman – 156 – aktorka, otrzymała Oscara, była wielokrotnie nominowana do wielu prestiżowych nagród.
 • Shakira – 140 – piosenkarka, producentka muzyczna, była dwukrotnie nominowana do Złotego Globu.
 • Doda – 156 – polska celebrytka, piosenkarka i działaczka społeczna.
 • Albert Einstein – 162 – najbardziej znany na świecie naukowiec, twórca teorii względności, laureat nagrody Nobla.
 • Steve Jobs – 86 – założyciel jednej z największej na świecie firm – Apple.

Jak widzisz poziom IQ nie zawsze decyduje o sukcesie danej osoby. Jednak wiedza o tym, do czego możemy być zdolni, niejednokrotnie może pomóc w dążeniu do wyznaczonego celu. Warto więc poznać swoje mocne i słabe strony.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *