Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej — pytania i odpowiedzi

Trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, należy zwrócić uwagę na wiele elementów. Ubiór, dojazd do pracy, czy podstawowe informacje o firmie. Nie wolno jednak zapomnieć o zapoznaniu się z podchwytliwymi lub trudnymi pytaniami, które bardzo często pojawiają się podczas rozmów kwalifikacyjnych. Bez nich nawet najlepiej przygotowany kandydat może okazać się zaskoczony, przez co nie otrzyma pracy na wymarzonym stanowisku.

Jeśli chcesz wypaść idealnie na rozmowie kwalifikacyjnej, sprawdź, na jakie pytania warto poznać odpowiedzi. Z poniższego artykułu dowiesz się również:

 • jakie pytania sprawiają największe trudności podczas rozmów kwalifikacyjnych,
 • w jaki sposób odpowiadać, gdy nie znasz idealnej odpowiedzi na trudne pytanie,
 • jakie są najtrudniejsze pytania wraz ze sprytnymi odpowiedziami.

Jakie pytania sprawiają trudności kandydatom?

W większości przypadków, pytania, które sprawiają trudności podczas rozmów kwalifikacyjnych, są tymi, których nie spodziewają się kandydaci. Jednak nie ma się co dziwić. Rozmowa o pracę jest stresująca, a konieczność odpowiedzenia na pytanie, na które nie znamy idealnej odpowiedzi, może sprawić, że jako kandydat zaniemówimy.

Poniżej znajdziesz listę pytań, które bardzo często zaskakują kandydatów do pracy oraz sprawiają im trudności.

Pytania sprawiające problemy na rozmowie kwalifikacyjnej

 1. Dlaczego chcesz tu pracować?
 2. Dlaczego mamy Ciebie zatrudnić?
 3. Ile chcesz zarabiać?
 4. Co wiesz o naszej firmie?
 5. Co mówił o Tobie ostatni szef i współpracownicy?
 6. Jakie są Twoje mocne strony?
 7. Jak radzisz sobie ze stresem w pracy?
 8. Dlaczego znalazłeś się na tej rozmowie kwalifikacyjnej?
 9. Co lubisz w wybranej branży?
 10. Jak opiszesz siebie podczas pracy i swój styl pracy?

Jak odpowiadać na trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

Nie da się jednoznacznie powiedzieć o tym, w jaki sposób powinno się odpowiadać na trudne pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wszystko zależy bowiem od samego pytania, kontekstu, wielkości firmy i osoby, z którą prowadzisz rozmowę. Jednak na pewno nie powinieneś nigdy mówić, że nie wiesz lub nie znasz odpowiedzi na dane pytanie. Pokaże to pracodawcy, że nie lubisz podejmować się wyzwań i zamiast tego uciekasz od wszelakich trudności.

Zamiast tego, powinieneś w dyplomatyczny sposób odpowiedzieć na wszelkie kwestie dookoła pytania, dzięki czemu rekruter może odczuć, jakbyś rzeczywiście odpowiedział na jego pytanie. Nie możesz jednak oddalać się zbyt daleko, ponieważ takie zachowanie również może zostać odebrane w sposób negatywny.

Lista trudnych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

Jaka jest Twoja największa wada lub porażka?

Oprócz chwalenia siebie dobrym sposobem na przekonanie do siebie pracodawcy jest ukazanie swoich słabości. Jednak nie takie zwykłe powiedzenie o swoich wadach lub porażkach, a opowiedzenie o nich oraz o tym, co robisz, aby z nimi walczyć.

Opowiedz coś o sobie

Tutaj pracodawca chce dowiedzieć się czegoś więcej na temat Twojego życia zawodowego. Pomyśl o tym, co idealnie ukazuje Twój charakter w pracy, jakie są Twoje największe osiągnięcia, a także co motywuje Cię do pracy.

Dlaczego chcesz zmienić pracę?

Nie mów, że były pracodawca lub koledzy Ci nie pasowali. Powiedz, że ciągle chcesz się rozwijać, a firma, w której pracujesz, niestety nie ma nic więcej do zaoferowania.

Dlaczego jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko?

Podkreśl tu przede wszystkim swoje doświadczenie zawodowe, umiejętności oraz to, że bez problemu odnajdziesz się na nowym stanowisku pracy.

Gdzie widzisz siebie za kilka lat?

Pracodawca chce wiedzieć, czy za kilka lat nie zmienisz pracy lub całkowicie nie odejdziesz z branży. Opowiedz więc o swoich realistycznych marzeniach związanych z pracą, do której aplikujesz.

Jak przebiegała Twoja współpraca z poprzednim przełożonym?

Jeśli Twój poprzedni pracodawca nie był idealny, nie mów o jego wadach. Udowodnij osobie prowadzącej rekrutację, że potrafisz odnaleźć się w relacjach biznesowych i nawet gdy za kimś nie przepadasz, potrafisz z nim dojść do porozumienia.

Jak odnajdujesz się w pracy w zespole?

Jest to obecnie jedna z najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy. Pokaż przyszłemu pracodawcy, że praca w grupie to dla Ciebie pestka, potrafisz zorganizować swoją pracę uwzględniając w to innych, a także że bez problemu dopasujesz się do istniejącego już zespołu.

Ile chciałbyś zarabiać?

Jeśli chcesz dobrze odpowiedzieć na to pytanie, musisz najpierw dokonać odpowiedniego researchu w swoim domu. Sprawdź, ile zarabiają osoby w Twoim mieście na podobnych stanowiskach i przedstaw widełki, które będą Cię satysfakcjonować.

Jakim zwierzęciem chciałbyś być?

Tutaj pracodawca chce poznać Twój wewnętrzny charakter i jak radzisz sobie z opisywaniem siebie. Po prostu postaw na szczerość.

Jaką chciałbyś posiadać supermoc?

Zastanów się dobrze, ponieważ to jaką wybierzesz, może mieć wpływ na Twoje stanowisko w pracy. Każda supermoc odpowiada za inne predyspozycje, o czym możesz szerzej przeczytać w sieci.

Jak widzisz, trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej wcale nie są takie trudne. W rzeczywistości jednak nawet idealnie przygotowana osoba może o czymś zapomnieć lub palnąć głupstwo, którego później będzie żałować. Jeśli jednak chcesz dobrze wypaść na rozmowie o pracę, zapoznaj się z najpopularniejszymi pytaniami oraz trikami podczas rozmów kwalifikacyjnych, bo niejednokrotnie mogą uratować Twoją karierę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *