Utrata pracy – co zrobić, gdy stracisz pracę?

utrata pracy

Utrata pracy może spotkać każdego, nawet w najmniej oczekiwanym momencie. Zawsze wiąże się ona z pewnym stresem i trudnymi emocjami. O ile zmiana pracy może przynieść ulgę, o tyle utrata pracy, czy zwolnienie nie jest łatwym przeżyciem.

W tym artykule dowiesz się, co powinieneś zrobić, gdy stracisz pracę, co stanie się z Twoim kredytem, gdy nie będziesz wypłacalny, a także czy warto jest skorzystać z zasiłku dla bezrobotnych.

Utrata pracy – od czego zacząć?

Zanim stracisz pracę, musisz zdać sobie sprawę z tego, że zawsze może to nastąpić. Nawet jeśli pracujesz w firmie kilka lat, może przyjść dzień, w którym otrzymasz od szefa wypowiedzenie.

Gdy już do tego dojdzie, nie możesz zbytnio panikować. Codziennie tysiące ludzi traci pracę, ale po kilku dniach znajdują oni nowe, często lepsze stanowisko. Zanim więc zaczniesz myśleć w sposób negatywny i analizować setki czarnych scenariuszy, uspokój się i przemyśl wszystko na spokojnie.

Liczba bezrobotnych podczas pandemii w Polsce wzrosła do blisko 11%

Poniżej znajdziesz listę czynności, które powinieneś wykonać, gdy stracisz zatrudnienie.

Opanuj emocje

Pod wpływem emocji niezwykle łatwo jest poczynić krok, który może skutkować nieprzyjemnościami. Trzymaj swoje emocje na wodzy i spróbuj zachować zimną rew. W takich okolicznościach nie będzie to łatwe, jednak nie pozwól by potyczki słowne rzutowały na Twoją przyszłość.

Zapytaj o powód zwolnienia, a także poproś o referencje. Wykazanie się brakiem samokontroli może mieć wpływ na ich wystawienie. W przypadku odmowy wystawienia referencji poproś o zaświadczenie oraz wymienienie Twoich mocnych i słabych stron.

Zarejestruj swoje bezrobocie

Jeżeli nie udało się Ci przekonać szefa do tego, aby jednak Cię nie zwalniał, udaj się do najbliższego Urzędu Pracy i zarejestruj się jako bezrobotny. Zrób to jednak wyłącznie, wtedy gdy czujesz, że ciężko będzie znaleźć nowe stanowisko pracy. W przeciwnym razie urząd może znaleźć Ci pracę, w której nie będziesz chciał pracować.

Otwórz się na nowe możliwości

Zaktualizuj swój profil na platformach związanych z pracą typu LinkedIn i otwórz się na nowe możliwości. Żyjemy w czasach, gdzie co chwila powstają nowe zawody w każdej branży, a więc może uda się Ci znaleźć zawód, o którym wcześniej nawet nie myślałeś.

\"Przycisk

Poszukaj porady prawnej, jeżeli potrzebujesz

Jeżeli zostały naruszane warunki umowy, czy stosowany był mobbing lub dyskryminacja – skorzystaj z porady prawnej i walcz o swoje prawa. W ten sposób nie tylko będziesz mógł na pewien czas odzyskać swoją pracę (bo jeśli źle się w niej czułeś, to i tak za chwilę znajdziesz sobie nową pracę), ale też, może otrzymasz odszkodowanie.

Uruchom swoje kontakty

Wykonaj kilka telefonów, roześlij wiadomości SMS, dodaj post na Twitterze, Facebooku i LinkedInie. Często firmy nie wystawiają ogłoszeń o pracę i zgłaszając się do nich bezpośrednio może okazać się, że właśnie potrzebują takiej osoby jak Ty.

Tutaj znajdziesz informacje o tym, w jaki sposób przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

W przypadku, gdy nie masz gotowej listy kontaktów, skontaktuj się z byłymi współpracownikami i to u nich poszukaj wsparcia.

Przejdź żałobę

Pozwól sobie na smutek po stracie pracy. Chcąc iść dalej, najpierw trzeb uporać się z przeszłością, czyli złością, rozczarowaniem, smutkiem itd. Następnie warto przeanalizować sytuację oraz wyciągnąć odpowiednie wnioski. Zdać sobie sprawę z ewentualnych błędów i próbować uniknąć ich w przyszłości lub znaleźć inne rozwiązania.

Oswój się z nową sytuacją i działaj

Choć nowa sytuacja nie należy do najłatwiejszych, pamiętaj – po burzy zawsze wychodzi słońce. Po oswojeniu się z utratą pracy wykorzystaj ten czas najbardziej jak to możliwe. Zrób coś, na co zawsze brakowało Ci czasu z powodu pracy. Mogą to być mini wakacje, górskie wędrówki, przeczytanie zaległych książek, nadrobienie serialu/filmów, malowanie, medytacja itd. Naładuj swoje baterie jak tylko możesz, ponieważ nie wiadomo kiedy następny raz będzie można sobie na to pozwolić. Wykorzystaj każdą minutę, choćby na zasłużony odpoczynek.

Dobrze by było znaleźć również czas na poszukiwania nowej pracy. Możesz przeznaczyć na to godzinę lub kilka dziennie, co i tak zajmie mniej czasu, iż praca na etacie, a im szybciej aplikujesz, tym szybciej możesz otrzymać odpowiedź zwrotną.

Nie możesz popaść w depresję. Aplikuj, rozmawiaj, szukaj nowych ofert pracy.

Wyciągnij wnioski

\"kredyt

Nie pozwól historii się powtórzyć. W nowej pracy unikaj starych błędów. Przede wszystkim zacznij od budowania relacji z ludźmi, a także listy zawodowych kontaktów. Pomyśl także o dodatkowo płatnym zajęciu, by w razie utraty pracy nie pozostać bez wypłaty.

Utrata pracy a kredyt

Niespodziewana utrata pracy wiąże się z wieloma zmartwieniami. Płynność finansowa zostanie przerwana, jednak wydatki dalej pozostaną. Należy wtedy zachować jednak trzeźwy umysł i zacząć działać.

Wiele osób zastanawia się, czy informować o tym przykrym fakcie bank. Poinformowanie banku o zmianie majątkowej lub osobistej jest często zawarte w umowie kredytowej. Utrata pracy obniża zdolność kredytową kredytobiorcy.

Skontaktowanie się z bankiem i opisanie swojej sytuacji pozwoli wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązanie, a także uniknąć konsekwencji ewentualnego braku spłaty rat kredytu. Bankowi także zależy na spłacie kredytu przez kredytobiorcę. Chcąc odzyskać pieniądze, możliwe, że zaproponuje rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony.

Zanim zostanie podpisana umowa kredytowa, warto zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia od utraty pracy. Jest to produkt bankowy, który chroni przed konsekwencjami utraty dochodów. Ubezpieczenie zwykle obejmuje 12 świadczeń wysokości raty kredytowej, nie pokrywa kosztu całego kredytu. Z takiej polisy można skorzystać jednak jedynie, gdy nastąpi rozwiązanie stosunku pracy, upadłość firmy lub zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawcę oraz wyrejestrowania firmy z ewidencji/rejestru. Należy jednak pamiętać, że zakup takiej polisy jest możliwy wyłącznie przed podpisaniem umowy kredytowej, nie można go wykupić później lub gdy nastąpi utrata pracy.

Zasiłek dla bezrobotnych – czy przysługuje?

Prawo do pobierania zasiłku dla bezrobotnych przysługuje bezrobotnemu, dla którego nie ma żadnej propozycji stażu, odpowiedniej pracy, szkolenia, przygotowania zawodowego dorosłych, prac interwencyjnych lub robót publicznych.

By otrzymać zasiłek bezrobotny powinien w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, przez przynajmniej 365 dni być zatrudnionym i otrzymywać wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnej krajowej za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy. Okres ten nie uwzględnia okresów urlopów bezpłatnych trwających łącznie powyżej 30 dni.

Polska jest jednym krajem Europy o najniższym odsetku wolnych miejsc pracy.

Zasiłek dla bezrobotnych wypłacany jest przez 365 dni lub 180 dni. Aby go otrzymać, pomimo spełnienia wszystkich wymagań, należy zarejestrować się w urzędzie pracy lub online na praca.gov.pl.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *