Wykształcenie w CV – jak opisać, przykłady i porad

Wykształcenie w CV

Stworzenie dobrze prezentującego się CV, które zaskoczy pracodawcę nie jest łatwe. Kilka lat temu wystarczył dokument, w którym zawarło się podstawowe dane oraz dobrze opisane wykształcenie w CV. Dziś, żeby CV zwróciło uwagę rekrutera, musi nie tylko zawierać niezbędne informacje, ale też odpowiednio wyglądać.

Z tego artykułu dowiesz się m.in., jak powinna wyglądać sekcja wykształcenia w CV, aby Twoja aplikacja gwarantowała zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną oraz jakie informacje warto w niej zawierać. Zapraszamy do lektury.

Rodzaje wykształcenia w Polsce

We wszystkich krajach, tak samo w Polsce, można wyróżnić kilka rodzajów wykształcenia, które opisują nasz poziom edukacji, oraz ukończone szkoły lub kursy. Są to:

  • Wykształcenie podstawowe – ten poziom wykształcenia uzyskują wszystkie osoby, które ukończyły szkołę podstawową.
  • Wykształcenie gimnazjalne – uzyskuje osoba, która ukończyła gimnazjum
  • Wykształcenie zasadniczo zawodowe – otrzymują osoby, które ukończyły szkołę zawodową lub zasadniczą
  • Wykształcenie średnie – uzyskują absolwenci szkół średnich, którzy zdali egzamin maturalny
  • Wykształcenie wyższe – uzyskują wszystkie osoby, które otrzymały dyplom ukończenia studiów wyższych oraz otrzymały tytuł licencjata, inżyniera, magistra lub doktora

Na jedno stanowisko pracy aplikuje średnio 50 osób. Jeśli chcesz wyróżnić się na tle tych kandydatów, wybierz odpowiedni wzór CV i stwórz je zgodnie z panującymi trendami.

CV wykształcenie – jak opisać i które szkoły warto wpisać?

\"Wiedza\"

Opisując swoje wykształcenie w CV, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym Twój dokument stanie się nie tylko czytelniejszy, ale też prostszy pod względem wyszukiwania informacji. Jest to bardzo ważne, co pokazuje czas, jaki średnio spędzają rekruterzy na przeglądaniu pojedynczego CV. Wynosi on ok. 4-6 sekund i to on decyduje o tym, czy dana aplikacja spodoba się potencjalnemu pracodawcy.

Opisując swoje wykształcenie, nie musisz się nad nim tak bardzo rozwodzić, jak w przypadku doświadczenia zawodowego. Tutaj wystarczy podać datę rozpoczęcia i zakończenia edukacji, nazwę szkoły, kierunek i uzyskany tytuł. Większa ilość informacji jest zbędna, chyba że chcesz pochwalić się tematem pracy dyplomowej lub tym, co udało Ci się osiągnąć w trakcie studiów.

Źle opisane wykształcenie w CV

2012-2016 Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Warszawie, Wydział Nauk Ekonomicznych, kierunek studiów: Logistyk, specjalność: Logistyka i technologia transportu, studia stacjonarne I stopnia.

Dobrze opisane wykształcenie w CV

2012.10-2016.06 PWSZ w Warszawie, Logistyka, Licencjat.

Zauważ, że krótki opis jest znacznie bardziej czytelny i zajmuje mniej miejsca w CV, które możesz przeznaczyć na ważniejsze elementy jak doświadczenie czy umiejętności.

Studia w CV — w jaki sposób je wpisać

Posiadając ukończonych wiele szkół i kursów nie zawsze opłaca wpisywać je wszystkie. To samo tyczy się podawania w CV studenta nazw wydziałów czy typów ukończonych studiów. Takie informacje powinny znaleźć się w CV naukowym, które skupia się głównie na sekcji wykształcenia w CV.

Jeżeli studiowałeś, ale nie otrzymałeś tytułu naukowe, nie pisz nic o ukończeniu studiów wyższych. Takie kłamstwo może Cię sporo kosztować i zaszkodzić mocniej niż sądzisz. Lepiej jest w takim wypadku napisać, że studiowałeś, ale nie zdobyłeś tytułu w związku z obroną pracy dyplomowej.

W przypadku, gdy posiadasz zbyt duże wykształcenie na dane stanowisko pracy, nie zaniżaj swoich kwalifikacji. Lepiej jest opisać całe wykształcenie w CV i mieć możliwość przyszłego awansu, niż o czymś nie wspomnieć i w przyszłości musieć tłumaczyć się, dlaczego tak postąpiłeś.

Odpowiednio opisana sekcja edukacji w CV powinna wyglądać w następujący sposób:

2015.10-2019.06 Politechnika Warszawska, Elektronika i Telekomunikacja, Tytuł inżyniera.

Wykształcenie średnie w CV – jak je opisać?

Sekcja wykształcenie może też zawierać szkoły oraz szkolenia i kursy, które ukończyłeś. Powinno się je zawierać jedynie wtedy, gdy nie posiadasz studiów lub wiesz, że mają one znaczenie w bieżącej rekrutacji.

Tutaj tak samo, jak w poprzednim wypadku, warto umieścić informacje o latach nauki, nazwy szkoły, jej lokalizacji i kierunku nauki. Takie informacje w zupełności wystarczą i pokażą pracodawcy, że jesteś osobą wiarygodną. Brak dat rozpoczęcia szkoły średniej może oznaczać, że albo zmyślasz, albo masz coś do ukrycia.

Jeżeli piszesz CV ucznia i chcesz pokazać pracodawcy, że kontynuujesz naukę, napisz to w swojej aplikacji. Dzięki temu pokażesz pracodawcy, że jesteś chętny do dalszego rozwoju, a Twój grafik może być ograniczony czasowo.

\"Przycisk

W przypadku, gdy nie posiadasz zbyt wiele doświadczenia i umiejętności, opis Twojego wykształcenia w CV może być nieco bardziej rozbudowany. Oto przykład:

ZST nr 1 w Warszawie, 2018 do teraz, Teleinformatyk
– 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie programistycznym
– 01.2018 – objęcie stanowiska prezesa kółka szkolnego

Wykształcenie w CV — kolejność zapisywania edukacji

\"edukacja

Sekcja wykształcenie w CV powinna być odpowiednio sformatowana i widoczna, a kolejność przedstawianych informacji uporządkowana. W większości przypadków powinna zawierać wyłącznie informacje o ostatnim poziomie edukacji oraz ukończonych i ważnych kursach. Wyjątkami w takich sytuacjach są oferty pracy, które wymagają szerszego przedstawienia edukacji jak np. informacje o szkole średniej i ukończone studia.

Na samej górze takiej listy powinieneś umieścić ostatnią ukończoną szkołę lub uczelnie zgodnie z zasadą odwróconej chronologii. Dzięki temu pracodawca szybciej znajdzie najważniejsze informacje, a także dowie się tego, co potrzebuje.

Jak pokazaliśmy na powyższych przykładach, powinieneś w sekcji wykształcenie w CV umieścić daty ukończenia szkół, jej nazwę oraz kierunek studiów. Pozostałe informacje nie są wymagane, ale gdy chcesz się czymś pochwalić — jak najbardziej możesz to zrobić.

Gdy podczas edukacji udało Ci się coś osiągnąć lub brałeś udział w ponadprogramowych działaniach i mają one znaczenie dla danego zawodu, również możesz je opisać. Pokaże to pracodawcy, że jesteś osobą ambitną, która lubi się uczyć i rozwijać swoją wiedzę.

Kursy i szkolenia w wykształceniu w CV

W swoim CV możesz też zamieścić kursy i szkolenia, które ukończyłeś. Coraz częściej pracodawcy zwracają na nie uwagę (szczególnie w branży IT i programistycznej), a niektóre z nich są naprawdę wartościowe. Pamiętaj jednak, żeby umieszczać tylko takie, które wzbogacą Twoje wykształcenie w CV lub potwierdzą Twoje umiejętności.

Możesz też w sekcji wykształcenia zrobić oddzielną podsekcję, w której przedstawisz swoje kursy, szkolenia bądź certyfikaty. Zwróć jednak uwagę wyłącznie na takie, które:

  • Są aktualne i zawierają przydatną wiedzę. Dzięki temu pokażesz, że ciągle się kształcisz i Twoja wiedza z danej branży jest aktualna.
  • Są kluczowe dla wykonywania Twojego stanowiska pracy. Aplikując na grafika, dodawanie do CV informacji o ukończonym kursie programowania jest bez sensu. Zadbaj o to, by nie znajdowały się tu zbędne informacje.
  • Są prowadzone przez renomowane firmy lub osoby. Coraz częściej można znaleźć w ogłoszeniu o pracę listę kursów lub szkoleń, które będą mile widziane. Warto brać udział w takich przedsięwzięciach, bo nigdy nie wiadomo kiedy się przydadzą.
  • Pokazują Twoje atuty. Jeżeli ukończone szkolenie potwierdziło Twoje umiejętności i wiedzę, pochwal się tym.
  • Z których posiadasz potwierdzenie ukończenia. Nigdy nie zmyślaj i nie dodawaj kursów, których nie ukończyłeś. W CV warto zawierać jedynie prawdziwe i przydatne informacje.

Warto też wpisać kursy, które na pierwszy rzut oka nie pokrywają się z wykonywanym zawodem. Dobrym przykładem będą szkolenia dotyczące zarządzania czasem lub umiejętności lidera. Mogą one pokazać pracodawcy, że rozwijasz się na kilku płaszczyznach jednocześnie.

Wykształcenie w CV po angielsku

Jeśli piszesz CV po angielsku, musisz pamiętać o tym, że bezpośrednie tłumaczenie niektórych sformułowań czy zwrotów jest czasem ogromnym błędem. To samo tyczy się pisania wykształcenia po angielsku.

Musisz używać odpowiednich określeń na stopnie naukowe, kierunki studiów i nazwy uczelni. Korzystanie w tym przypadku z translatora może pomóc Ci bardziej wyjść na głupka niż osobę profesjonalną.

Jeżeli zaś chodzi o format, to możesz zostać przy tym samym prezentowanym w polskim CV. Przykład edukacji w CV po angielsku:

BS in Informatics, Graduated 2019 University of Warsaw.

O czym warto pamiętać pisząc o wykształceniu w CV

Poniżej znajdziesz kilka porad i uwag, do których powinieneś się stosować tworząc sekcje wykształcenie w swojej aplikacji.

Kłamstwo w sekcji wykształcenia

Pisanie o studiach ii lub iii stopnia, których się nie ukończyło, czy przypisywanie sobie osiągnięć innych osób prędzej, czy później wyjdzie na światło dzienne. Tworząc sekcje wykształcenie, nie możesz zmyślać, bo gdy takowe kłamstwo się ujawni, stracisz naprawdę wiele w oczach pracodawcy i współpracowników.

List motywacyjny jako potwierdzenie naszych kwalifikacji

Wiele osób wciąż nie dodaje go do swojej aplikacji, mimo że list motywacyjny może znacznie podnieść naszą wartość w oczach pracodawcy. W liście motywacyjnym możesz tak naprawdę pisać o wszystkim związanym z Twoją karierą, celami zawodowymi i kompetencjami.

Bez problemu możesz tu opisać nieco szerzej swoje doświadczenie zawodowe, wykształcenie oraz najważniejsze kompetencje.

Unikaj zbędnych informacji

Mimo że kłamanie w CV jest najgorsze, podawanie informacji, które nie przydadzą się w danej branży, również jest nie na miejscu. Nie dość, że zabieramy miejsce w naszym dokumencie, to jeszcze zajmujemy czas rekrutera na czytanie bezsensownych informacji.

Postaraj się, by Twoje CV było nie tylko czytelne, ale też zawierało wyłącznie niezbędne informacje.

Wiedza nie zawsze idzie w łeb z wykształceniem

Nie chcemy tu nikogo obrażać, ale na rynku pracy można znaleźć sporo osób, które ukończyły prestiżowe szkoły lub kursy, a ich wiedza i umiejętności stoją na naprawdę niskim poziomie.

Pamiętaj, że wpisując do CV certyfikat, rekruter może zadać Ci pytanie, aby zweryfikować Twoją wiedzę. Gdy źle wypadniesz podczas takiego krótkiego testu, Twoje pozostałe informacje zawarte w CV mogą nie mieć już takiej dużej wartości, bo straciłeś wiarygodność.

CV wykształcenie – podsumowanie

Tworząc sekcję wykształcenia w CV musisz pamiętać o kilku ważnych sprawach:

1. Nie komplikuj
2. Nie kłam
3. Umieszczaj wyłącznie niezbędne informacje
4. Tylko w szczególnych przypadkach opisuj szerzej swoją edukację

Stosując się do tych kilku zasad, Twoje CV będzie prezentowało się znacznie lepiej, dzięki czemu zyskasz w oczach pracodawcy i rekrutera.

Jeżeli masz do nas jakieś pytania lub wątpliwości to którejś kwestii zamieszczonej w artykule, daj nam o tym znać w komentarzach lub przez zakładkę kontakt.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *