Wypowiedzenie umowy o pracę — wzór

wypowiedzenie umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę to dokument sporządzany przez jedną ze stron, która skutkuje zerwaniem lub zakończeniem umowy. W przypadku umowy o pracę stroną wypowiadającą może być zarówno pracodawca, jak i pracownik. Ciekawostką jest, że wypowiedzenie o pracę może nastąpić z lub bez okresu wypowiedzenia, czego nie wszyscy ludzie są świadomi.

W tym artykule dowiesz się:

 • Jak stworzyć wzór wypowiedzenia umowy o pracę
 • Jak wygląda aktualnie najczęściej używany dokument do wypowiedzenia umowy o pracę
 • Co możesz zrobić w przypadku gdy otrzymałeś wypowiedzenie o pracę
 • Jakie są okresy wypowiedzenia umowy na czas określony i nieokreślony

Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę

Decydując się na wypowiedzenie umowy o pracę musisz pamiętać o jednym. W przypadku pracodawcy, ten ma obowiązek złożenia pisemnej formy. W przypadku pracownika, wypowiedzenie może mieć formę ustną lub pisemną, jednak lepiej mieć formę pisemną z podpisem pracodawcy.

Każdy dokument, który przedstawia wypowiedzenie, musi zawierać:

 • Miejscowość i datę wypowiedzenia
 • Wyraźny nagłówek Wypowiedzenie umowy o pracę
 • Dane pracownika
 • Dane pracodawcy
 • Informacja o umowie, którą chcesz zakończyć i jaki jest okres jej wypowiedzenia
 • Podpis obu stron
 • Miejsce na potwierdzenie otrzymania dokumentu przez drugą stronę

Tylko wypowiedzenie, które zawiera wszystkie wyżej wymienione elementy jest kompletna. W innym przypadku możesz liczyć się na doszukaniu przez pracownika lub pracodawcę błędu, który może Cię sporo kosztować.

Wypowiedzenie umowy o pracę – aktualny wzór

Jeżeli zamierzasz odejść z pracy, musisz niestety powiadomić o tym swojego pracodawcę. W Polsce służy do tego wypowiedzenie umowy o pracę, natomiast w innych krajach np. w Stanach, stosuje się resignation letter.

Przed złożeniem wypowiedzenia, sprawdź, co zawarte było w Twojej umowie o pracę. Wypowiedzenie musi zgadzać się z warunkami zawartymi w umowie o pracę lub z tym, co ustaliłeś z pracodawcą. W przypadku złożenia wypowiedzenia nie zgodnego z warunkami z umowy o pracę możesz zacząć liczyć się z dodatkowymi konsekwencjami.

\"Wypowiedzenie-umowy-o-prace-1\"

POBIERZ WZÓR WYPOWIEDZENIA UMOWY O PRACĘ

W przypadku, gdy wypowiadasz umowę bez określenia dokładnego powodu lub całkowicie bezzasadnie, możesz ponieść karę. Jeżeli zaś to pracodawca naruszył warunki umowy, możesz otrzymać odszkodowanie.

Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę

W przypadku pracodawcy, w wypowiedzeniu umowy o pracę musi zostać zamieszczona przyczyna wypowiedzenia. Nie może być ona zmyślona, musi być: uzasadniona, konkretna i prawdziwa. Tylko wtedy pracodawca ma prawo zwolnić pracownika.

Przykładami przyczyn zwolnienia mogą być:

 • Nieprofesjonalne podejście do wykonywanych obowiązków i naruszanie dobrego mienia firmy
 • Działanie z konkurencyjnymi firmami na rzecz własnej korzyści
 • Niewywiązywanie się z zawartych w umowie o pracę obowiązków i lekceważące podejście do pracy

Jako pracownik nie musisz zawierać konkretnych informacji na temat tego, dlaczego chcesz zerwać umowę. Możesz to zrobić, jednak nie jest to wymagane jak w przypadku pracodawcy.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę

Okres wypowiedzenia możemy podzielić na kilka kategorii w zależności rodzaju umowy o pracę.

Jeżeli pomiędzy pracownikiem a pracodawcą zawarta jest umowa na czas określony (tj. maksymalnie 33 miesiące) co zapisane jest w umowie o pracę, wtedy czas wypowiedzenia wynosi odpowiednio:

 • 2 tygodnie — jeżeli pracownik przepracował mniej niż 6 miesięcy
 • 1 miesiąc — jeżeli pracownik przepracował powyżej 6 miesięcy
 • 3 miesiące — jeżeli pracownik zatrudniony był przynajmniej 3 lata

Powyższe wartości są identyczne dla umowy na czas nieokreślony, dlatego nie będziemy przedstawiali ich ponownie.

W przypadku umowy na okres próbny wygląda to nieco inaczej, ponieważ umowa ma inny charakter. Poniżej znajdziesz informacje na temat okresów wypowiedzenia dla umowy o pracę na okres próbny.

 • 3 dni — jeżeli pracownik był zatrudniony do 2 tygodni
 • 1 tydzień — jeśli pracownik przepracował przynajmniej 2 tygodnie
 • 2 tygodnie — jeżeli pracownik zatrudniony był co najmniej 3 miesiące

Podsumowanie

Jeżeli chcesz złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, musisz pamiętać o kilku najważniejszych rzeczach. Jako pracodawca masz obowiązek pisemnego złożenia wypowiedzenia dla pracownika. Jako pracownik nie musisz składać zawiadomienia pisemnego, ale możesz to zrobić, dzięki czemu w przypadku jakiegokolwiek konfliktu będziesz miał potwierdzenie swoich słów.

Aktualnie stworzenie wypowiedzenia umowy o pracę nie jest trudne. Zawiera ono kilka podstawowych elementów, które bez problemu stworzysz w kilka minut.

Okres wypowiedzenia o pracę jest zależny od rodzaju zawartej umowy o pracę, jednak w przypadku umowy na czas określony i nieokreślony, czasy te są takie same.

Zachęcamy do komentowania i zadawania pytań w komentarzach, a gdy znalazłeś w artykule lub na stronie jakiś błąd, prosimy o zgłoszenie go na kontakt@cvwork.pl.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *