Zainteresowania w CV – sekcja która może Cię wyróżnić

Zainteresowania w CV

Czy uważasz, że zainteresowania w CV to zbędna sekcja, która wyłącznie zajmuje miejsce, które mógłbyś przeznaczyć na coś ważniejszego? Jesteś w ogromnym błędzie! Pracodawcy zwracają coraz większą uwagę do ludzkiej strony pracowników i ich zainteresowań w czasie wolnym.

Interesująco opisane hobby może być też dodatkowym atutem osób bez doświadczenia, czy takich, których zainteresowanie jest w jakiś sposób powiązane z wykonywanym zawodem.

W tym artykule przedstawimy kilka powodów, dla których warto umieścić w CV zainteresowania, z czego sekcja zainteresowań powinna się składać i co zawierać, a także przedstawimy kilka przykładów zainteresowań do CV.

Zainteresowania w CV — czy warto je zamieścić?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, pracodawcy coraz większą wagę przykładają do tego, co ich pracownicy robią w wolnym czasie i czy spędzają go w kreatywny sposób. Osoby, które potrafią zorganizować swój czas i posiadają hobby łączące się z pracą mogą już na starcie otrzymać dodatkowe punkty w rekrutacji. Pracodawcy dobrze wiedzą, że pracownik, który lubi swoją pracę jest wart znacznie więcej niż taki, który wykonuje ją na siłę.

\"Przycisk

Jest to też znakomita okazja, by wyróżnić się na tle innych kandydatów. Wpisując do zainteresowań w CV nietypowe hobby możesz sprawić, że pracodawca Cię zapamięta i podczas rozmowy kwalifikacyjnej zapyta Cię, na czym dokładniej polega Twoje hobby. Ciekawe zainteresowania lub kreatywny sposób ich przedstawienia znacznie zwiększa szanse na rozmowę kwalifikacyjną.

Jak opisać zainteresowania w CV

Dodając zainteresowania do CV, musisz pamiętać o tym, że jest to sekcja taka sama jak każda inna zawierana w Twojej aplikacji, a więc trzeba ją tworzyć zgodnie z pewnymi zasadami.

Oczywiście, możesz po prostu wpisać zainteresowania bez ładu i składu, jednak wtedy nie wyróżnisz się na tle konkurencji.

A więc od czego zacząć?

W pierwszej kolejności powinieneś skupić się na tych pasjach, które powiązane są w jakiś sposób z daną branżą lub stanowiskiem, o które się ubiegasz. Dzięki temu już na pierwszy rzut oka pracodawca lub rekruter zobaczy, że praca będzie dla Ciebie przyjemnością, a nie nudnym obowiązkiem. W dalszej części możesz wymienić inne przykłady zainteresowań, które również są dla Ciebie ważne.

\"Pasja

Jeśli chcesz by Twoje CV było niepowtarzalne, bezwzględnie unikaj ogólnikowych sformułowań jak: film, książki, sport czy muzyka. Takie hobby może wpisać praktycznie każda osoba, a więc w ten sposób nie zdobędziesz przewagi. Staraj się być oryginalny, kreatywny i szczegółowy. Zamiast wpisywać film możesz wpisać filmy ze Steven\’em Seagal\’em, a w szczególności Maczeta.

Musisz jednak pamiętać, że każde kłamstwo może wyjść na jaw podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Niejednokrotnie widzieliśmy sytuację, w której kandydat na pytanie o jego zainteresowania nie wiedział praktycznie nic. Nie warto jest więc wpisywać na siłę zmyślonych i prestiżowych pasji, na temat których nie mamy pojęcia.

Twoja sekcja zainteresowań powinna być też spójna z pozostałą zawartością profesjonalnego CV. Jeśli np. w umiejętnościach miękkich wpisałeś, że bez problemu radzisz sobie z pracą zespołową, na potwierdzenie możesz podać grę w koszykówkę, w której jesteś kapitanem. Podobnie sprawa wygląda z pracą w stresie lub szybkim podejmowaniem decyzji.

Szukasz ciekawych wzorów CV? Sprawdź te, dostępne na naszej stronie!

Jak długa powinna być sekcja zainteresowań w CV

Zainteresowania to element z jednej strony dodatkowy, z drugiej zaś niezbędny, żeby się wyróżnić. Jest to zwykle ostatnia przed klauzulą CV sekcja, a więc nie zawsze znajdzie się na nią dużo miejsca.

Nie musisz się na szczęście zbytnio rozpisywać. 2-3 zdania w zupełności wystarczą, by przedstawić Twoje ciekawe hobby i przykuć uwagę rekrutera.

Pamiętaj, że zdecydowanie ważniejsze jest podsumowanie zawodowe, umiejętności, doświadczenie i wykształcenie, które powinny być odpowiednio wyróżnione i merytorycznie przygotowane.

Hobby w CV — o czym jeszcze warto wspomnieć?

\"hobby

Czasem nawet najdziwniejsze hobby może w jakiś sposób łączyć się z daną branżą. Musisz dokładnie przeanalizować to, czym będziesz zajmował się na danym stanowisku i sprawdzić, czy żadne hobby w jakimś stopniu nie pokrywa się z wyzwaniami, jakie na Ciebie czekają.

Jeśli np. aplikujesz na budowę, a w wolnych chwilach rzeźbisz z drewna, możesz napisać, że precyzyjne prace i obróbka drzewa nie sprawiają Ci żadnego problemu.

Gdy wiesz, kto będzie uczestniczył w rozmowie kwalifikacyjnej, możesz sprawdzić profile społecznościowe tych osób i przeanalizować, czy interesują się czymś podobnym do Ciebie. Z badań wynika, że ludzie bardziej lubią osoby podobne do nich, a to podczas rozmowy o pracę jest bardzo ważne.

Dodatkowy temat rozmowy podczas rozmowy kwalifikacyjnej zawsze się przyda 😉

Zainteresowania w CV — przykłady

Wiesz już co powinieneś zapisać w sekcji zainteresowania CV, a więc czas na poznanie kilku praktycznych przykładów, na podstawie których możesz napisać swoje zainteresowania.

Poniżej znajdziesz przykłady zainteresowań przydatnych dla różnych zawodów

Zainteresowania w CV nauczyciela

Od najmłodszych lat interesuje się astronomią i zjawiskami fizycznymi. Lubię realizować proste badania i eksperymenty fizyczne, czym mam nadzieję zarazić pasją moich uczniów.

Zainteresowania w CV sprzedawcy

Pasjonuje się modą i zawsze jestem na bieżąco z najnowszymi trendami. Często bywam na różnych pokazach mody w rolach konsultanta, a więc kontakt z ludźmi nie jest mi obcy. Praca w Państwa sklepie byłaby dla mnie spełnieniem marzeń.

Zainteresowania w CV marketingowca

W wolnym czasie tworzę banery reklamowe dla niedużych firm oraz rozwijam swoje umiejętności z zakresu marketingu online. Lubię sporty ekstremalne, a więc praca pod presją nie jest mi straszna.

Zainteresowania w CV pracownika biurowego

W wolnym czasie czytam książki z gatunku przygodowe science-fiction i piszę własne scenariusze. Lubię także gry komputerowe, dzięki którym moja obsługa komputera stoi na najwyższym poziomie.

Zainteresowania w CV kierownika

Uwielbiam sporty zespołowe jak piłka nożna i wszelkie gry strategiczne. W wolnym czasie czytam książki dotyczące rozwoju osobistego i finansów. W życiu codziennym staram się cały czas podnosić poprzeczkę i stawiać przed sobą nowe wyzwania.

Zainteresowania w CV elektronika

Elektroniką pasjonuję się od dziecka. Uwielbiam majsterkować, a moi znajomi zawsze proszą mnie o rady w sprawach związanych z urządzeniami elektronicznymi. W wolnym czasie projektuję i tworzę roboty automatyzujące proste prace codzienne.

Zainteresowania w CV dietetyka

Od najmłodszych lat uprawiam sport (lekka atletyka, pływanie, jazda na rolkach) interesuje się dietetyką i zdrowym trybem życia. Na co dzień chętnie dzielę się moją wiedzą z rodziną i znajomymi.

Zainteresowania w CV a wolontariat

Wolontariat możesz wpisać nie tylko w doświadczeniu zawodowym, ale także w sekcji zainteresowań. Zawsze warto wpisać zainteresowania w CV, które mogą zwrócić uwagę pracodawcy. Przykład z użyciem wolontariatu:

Interesuję się branżą artystyczno-muzyczną od kilku lat i jako wolontariusz biorę udział w organizacji i zarządzaniu imprezami masowymi w moim rodzinnym mieście. W tej pracy chciałbym poszerzyć swoją wiedzę na temat działania branży i rozwijać swoją karierę zawodową.

Zainteresowania w CV po angielsku

Opis hobby po angielsku w CV przygotowuje się dokładnie tak samo, jak w języku polskim. Nie wolno jednak tu korzystać z tłumaczy i translatorów, które często błędnie tłumaczą pewne sformułowania i zwroty. Przykład zainteresowań po angielsku:

I enjoy playing football, so I started a football club at my university. I also love strategy and tactic based games.

Czego nie robić opisując swoje zainteresowania

Opisując hobby w CV, musisz stosować się do kilku reguł.

Przede wszystkim opis Twoich zainteresowań nie może być zbyt długi. Nie jest to najważniejsza sekcja, a jedynie dodatek, który ma za zadanie wyróżnić Cię pośród innych aplikantów. Postaraj się ograniczyć do 2-3 zdań, które opiszą do 3 hobby, którymi chciałbyś się pochwalić.

Nie pisz też o polityce, religii czy seksie. Zdarzają się osoby, które nie potrafią odróżnić tego, co wypada a co nie i zapisują w zainteresowaniach takie rzeczy, które się filozofom nie śniły.

Pisanie o kontrowersyjnych tematach jak hazard, myślistwo czy kolekcjonowanie broni też nie zawsze zostanie pozytywnie odebrane. Nie wiadomo kto będzie czytał Twoją aplikację, a pisanie o takich sprawach może przynieść więcej szkód niż zalet.

Zainteresowania a rozmowa kwalifikacyjna

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną zawsze wiąże się ze stresem, jednak jest to dobry znak, pokazujący, że pracodawca jest zainteresowany Twoją kandydaturą. Sporo kandydatów jest jednak bardzo zestresowanych i podczas rozmów o pracę wypadają dość marnie. Jeśli chcesz tego uniknąć sprawdź artykuł o tym, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Pracodawca ma prawo zapytać Cię o wszystko, co zostało napisane w Twoim CV. Nie warto więc tam zmyślać, bo może zdarzyć się tak, że akurat o tą jedną zmyślną rzecz zapyta nas rekruter.

Warto się przed nią delikatnie przygotować i opracować podstawowe pytania, które mogą paść podczas takiej rozmowy. Przyda się też sprawdzić, czy wiedza, którą o danej pasji posiadamy jest rzeczywiście zgodna z prawdą. Jeśli zdarzy się tak, że rekruter interesuje się tym, co Ty, może Cię zapytać, aby sprawdzić wiedzę na dany temat. Warto wtedy pokazać, że pasję, którą posiadamy cały czas pogłębiamy i jej podstawy to dla nas pestka.

Podsumowanie wiedzy na temat zainteresowań w CV

Zainteresowania w CV są sekcją, która wciąż jest często pomijana przez wiele osób piszących CV. Jest to duży błąd, który często może skutkować brakiem odpowiedzi na naszą aplikację. Ciekawe hobby w CV i kreatywnie opisane pasje mogą zwrócić uwagę rekrutera, dzięki czemu możemy zostać zaproszeni na kolejny etap rekrutacji.

To, jakie zainteresowania warto dodać do CV, zależy od Ciebie i zawodu na jaki aplikujesz. W każdym przypadku najważniejsze jest jednak podanie pasji, które w pewien sposób wspomogą lub łączą się z danym zawodem.

Jeśli masz do nas jakieś pytania, któryś fragment tekstu jest niejasny lub znalazłeś w nim błąd, daj nam o tym znać w sekcji komentarzy lub mailowo przez zakładkę kontakt.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *