Zdjęcie do CV — Czy warto dodać? Jakie powinno być?

Zdjęcie do CV

Wygląd kandydata nie powinien mieć żadnego znaczenia podczas rekrutacji. Jednak polskie realia są nieco inne. Mimo tego, że nie ma obowiązku dołączania zdjęcia do CV, zdarza się, że takie aplikacje są po prostu odrzucane. Warto zatem przyłożyć się i dodać do CV zdjęcie, które w pozytywny sposób zaskoczy pracodawcę.

Z tego wpisu dowiesz się, czy w CV musi być zdjęcie, jakie powinno być dobrze wykonane zdjęcie i jak je wykonać.

Czy w CV musi być zdjęcie?

Według teorii, proste CV nie musi zawierać zdjęcia kandydata. Nie jest to wymagane, jednak warto to zrobić. Dlaczego?

Ponieważ odpowiednio wykonane zdjęcie pozwoli rekruterowi zapamiętać Twoją twarz, co podczas rekrutacji i rozmowy kwalifikacyjnej jest bardzo ważne. Dodatkowo dokument zawierający zdjęcie wydaje się wizualnie bardziej przejrzysty i czytelny.

Po drugie, dobre zdjęcie pokaże Cię jako profesjonalistę z wysoką kulturą osobistą.

Według badań LinkedIn, profile zawierające zdjęcie są o ponad 10 razy częściej wyświetlane, niż te bez fotografii kandydata. Jest to kolejny powód mówiący za tym, że zawarcie zdjęcia może pozytywnie wpłynąć na etap rekrutacji.

Kiedy trzeba zawierać zdjęcie w CV?

Niektóre zawody wymagają, by kandydat umieścił swoje zdjęcie. Są to zwykle zawody, w których liczy się wygląd pracownika. Mogą to być np. hostessy, modelki, recepcjonistki czy prezenterki.

A kiedy nie trzeba zawierać zdjęcia?

W niektórych krajach, gdzie dyskryminacja rasowa stoi na zdecydowanie wyższym poziomie niż w Polsce, nie trzeba umieszczać zdjęcia. Jest tak np. w Wielkiej Brytanii, Australii czy Stanach Zjednoczonych.

Nie warto również dodawać zdjęcia w sytuacji, gdy nasze zdjęcie wygląda mało profesjonalnie lub jego jakość pozostawia wiele do życzenia. Wtedy zdecydowanie lepszym pomysłem jest wysłanie aplikacji bez żadnej fotografii.

W którym miejscu dodać zdjęcie w CV?

Tak jak w przypadku innych sekcji CV, jak umiejętności czy doświadczenie zawodowe, tak w przypadku zdjęcia, również nie ma oficjalnych wytycznych do tego, jak powinno być ono umieszczone.

Najważniejsze podczas dodawania zdjęcia do CV jest jednak to, by było ono umieszczone w górnej części w okolicy danych kontaktowych. Wielkość nie powinna przekraczać 3,5 x 4,5 cm, czyli standardowych wymiarów zdjęcia do dowodu czy prawa jazdy.

Jakie powinno być dobre zdjęcie do CV?

Nie ma jednej odpowiedzi na to, jakie powinno być idealne zdjęcie do CV. Powinno być ono dopasowane do stanowiska, na które aplikujemy, a co za tym idzie, każde może być nieco inne. Czasem możemy pozwolić sobie na odrobinę luzu, innym razem trzeba postawić na sto procent powagi.

Poniżej znajdziesz uniwersalne porady, do których powinieneś zastosować się niezależnie od stanowiska, na które aplikujesz.

Pokaż całą twarz

Nie dodawaj do CV zdjęcia, na którym nie widać całej twarzy lub przysłonięta jest włosami czy kapturem.

Twoja twarz musi być widoczna, by rekruter łatwo rozpoznał Cię na rozmowie kwalifikacyjnej.

Wyglądaj poważnie, ale nie sztywno

Mimika twarzy i mowa ciała jest bardzo ważna. Niektórzy ludzie potrafią ją bardzo dobrze czytać i na jej podstawie w kilka chwil są w stanie ocenić, jakim typem człowieka jesteś.

Wybierając zdjęcie do CV, postaraj się, abyś wyglądał na nim naturalnie, był wyprostowany, ręce miał wzdłuż ciała lub oparte o biodra i był uśmiechnięty.

Nie możesz wyglądać na zbyt pewnego siebie lub na osobę, która uważa, że cały świat należy do niej. Nikt nie lubi, gdy ktoś jest zbyt pewny siebie.

Pokaż siebie

W niektórych przypadkach do CV możesz załączyć zdjęcie, które przedstawia Cię uprawiającego dany zawód.

Czy to fotograf trzymający aparat, kamerzysta stojący za kamerą, czy barman z kieliszkiem w dłoni. Pokazanie zainteresowań lub zawodu może wyglądać profesjonalnie i pokazywać Cię takim, jakim jesteś.

Jak zrobić profesjonalne zdjęcie do CV

\"Zdjęcie

Każdy z nas ma smartfon, którym można wykonać naprawdę niezłe zdjęcia. Jednak prawdziwy aparat fotograficzny z odpowiednio dobranym obiektywem może zrobić genialne zdjęcie nawet bez umiejętności fotografa.

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na zatrudnienie fotografa lub chcesz wykonać zdjęcie samodzielnie, postaraj się trzymać poniższych zasad.

Wybierz odpowiednie miejsce

Czasem to nie fotograf odgrywa główną rolę o znalezienie się w odpowiednim miejscu i czasie. Wykonując zdjęcie do CV, pamiętaj o tym, by było ono wykonane w odpowiednim miejscu. Nie może to być kuchnia czy łazienka, bo wyglądać to będzie mało profesjonalnie.

Powinieneś wybrać jednolite tło lub takie, które będzie wzbudzać pozytywne emocje.

Światło jest bardzo ważne

Pamiętaj również o tym, że światło gra znaczącą rolę w robieniu zdjęć. Naturalne światło słoneczne będzie najlepszym wyborem. Jeśli jednak nie możesz wykonać zdjęcia w słońcu, postaraj się, by Twoja twarz była odpowiednio naświetlona.

Nie korzystaj z nakryć głowy

Wszelkie kaptury, czapki czy kapelusze są zbędne. Nawet jeśli nie lubisz swoich włosów, możesz przygotować je odpowiednio lub stanąć pod takim kątem, by wyglądały lepiej niż w rzeczywistości.

Odpowiednia jakość

Niby oczywista sprawa, a wiele osób o tym zapomina. Zdjęcie do CV nie ma dużego formatu, a wykonując je telefonem czy lustrzanką otrzymujemy duże rozdzielczości. Pamiętaj, że skalując zdjęcie traci ono na jakości.

Oprócz tego, pamiętaj o tym, jakie powinno być dobre zdjęcie do CV. Czyli stosuj odpowiedni kadr, mimikę twarzy i wyraź siebie.

Wiesz już, jakie jest dobre zdjęcie do CV?

Jeśli chcesz, by Twoje CV wyglądało naprawdę profesjonalnie, zadbaj o to, by w jego górnej części znajdowało się zdjęcie, które:

  • Jest wykadrowane od ramion w górę
  • Przedstawia Cię w naturalnej pozie
  • Pokazuje Cię jako schludnie ubranego profesjonalistę
  • Wykonane jest w odpowiedniej rozdzielczości
  • Nie zawiera zbędnych elementów

Jeśli dodasz zdjęcie, które spełnia powyższe wymagania, możesz być pewny, że Twoja aplikacja będzie dobrze odebrana w procesie rekrutacji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *