Zmiana pracy bez stresu – jak to zrobić?

jak zmienić pracę

Czasami przychodzi taki moment, w którym zdajesz sobie sprawę, że coś poszło nie tak. Czujesz się wypalony/a, masz już dość obowiązków, które wykonujesz od x czasu. Unikasz szefa, współpracownicy Cię irytują, z trudem powstrzymujesz się przed wybuchem.

Coraz częściej zastanawiasz się nad zmianą pracy, jednocześnie zastanawiając się, czy nie są to tylko przejściowe uczucia. Wątpliwości, które Cię nachodzą tylko utrudniają sprawę, oblewa Cię zimny pot na myśl o odejściu i zjada Cię stres. Nie wiesz, czy to chwilowy kryzys? Usiądź wygodnie i przeczytaj – jak zmienić pracę bez stresu i znaleźć lepsze stanowisko od aktualnego.

Kiedy warto zmienić pracę

Do decyzji o zmianie pracy dojrzewa się długi czas. Mogą to być tygodnie, miesiące lub lata. Ważne by był nie podejmować decyzji pochopnie, gdyż często wiąże się ona z ogromna zmianą. Oto kilka znaków mówiących o tym, że najwyższy czas zmienić pracę:

 • Przestałeś/łaś się samodoskonalić, rozwijać i uczyć nowych rzeczy
  Codzienna rutyna Cię wykańcza, nie uczysz się niczego nowego, nie masz możliwości uczestniczenia w szkoleniach i kursach? Niektórzy postrzegają to jako wygodę, jednak najzwyczajniej w świecie stanąłeś/łaś w miejscu. Brak rozwoju Cię uwstecznia.
 • Nie masz możliwości awansować
  Dostałeś nowe obowiązki, za które nikt Cię nie wynagradza? Nikogo nie interesują Twoje kreatywne i innowacyjne pomysły? Czujesz się zapomniany, niedoceniany, a na horyzoncie nie widać nawet cienia szansy na zmianę stanowiska lub podwyżkę. To idealny powód by zacząć rozglądać się za czymś nowym.
 • Nie znosisz swojego pracodawcy
  Jest to jeden z najważniejszych aspektów w pracy, a pomimo tego Wasze relacje odbiegają od normy? Nie lubisz go i unikasz jak tylko możesz? Zastanów się także, czy nie stosuje wobec Ciebie mobbingu, który jest karalny!
\"zmęczony
 • Denerwują Cię koledzy i koleżanki z pracy
  Podobno jedna jaskółka wiosny nie czyni, jednak nawet jedna bratnia dusza w pracy polepszy Twoje samopoczucie w niej. Dzięki niej może nawet polubisz swoją pracę. Jeżeli jednak nie dogadujesz się ze współpracownikami, stanie się zupełnie odwrotnie.
 • Z ogromną niechęcią chodzisz do pracy
  Codzienne wstawanie do pracy Cię męczy, a na myśl o każdym następnym dniu pracy coś w Tobie pęka? Wieczorem w niedzielę myślisz już tylko o tym, że niestety znowu będziesz musiał iść do pracy? W trosce przede wszystkim o swoje zdrowie psychiczne rozważ zmianę pracy.
 • Jesteś notorycznie zestresowany/a
  Dostajesz trudne zadania, które Cię przerastają? Stresujesz się, że nie pełnisz wymagań swojego przełożonego? Boisz się każdego kolejnego zadania, dnia i konfrontacji z przełożonym? Wyczekujesz weekendu, a gdy nadchodzi stresujesz się nowym tygodniem? W ten sposób możesz nabawić się stanów lękowych i wykończyć się psychicznie. Lepiej zapobiegać niż leczyć – złóż wypowiedzenie.
 • Nie pasjonuje Cię to co robisz
  Nudzisz się i bez większej refleksji wykonujesz swoje zadania. Pracujesz niczym robot i wpadłeś/łaś w rutynę. Wiadomo, że nie każdy ma przywilej wykonywania pracy, która go rzeczywiście pasjonuje, jednak wykonywanie w kółko znienawidzonych czynności powinno zmobilizować Cię do zmiany.
 • Twój pracodawca skupia się bardziej na podwykonawcach
  Nowe, ciekawe projekty zlecane są podwykonawcom, a pracownicy z długim stażem zostają pominięci? Nie inwestuje w rozwój pracowników i nie pozwala im rozwijać kariery zatrudniając zewnętrzne firmy.
 • Sytuacja Twojej firmy staje się coraz gorsza
  Martwisz się, czy dostaniesz wynagrodzenia za swoją pracę? Sytuacja finansowa firmy staje się nieciekawa? Ludzie zostają zwalniani lub sami przynoszą wypowiedzenia? Pamiętaj o tym, że nie musisz iść na dno z firmą i jego właścicielami. Możesz sam/a zadecydować i zmienić pracę na swoich warunkach, zamiast czekać do końca.

Jeżeli choć kilka punktów pasuje do Twojej obecnej sytuacji w firmie, zastanów się poważnie nad zmianą pracy. Możesz odmienić swój los i znaleźć pracę, do której chodzić będziesz z uśmiechem.

Jak zmienić pracę na lepszą

Zmiana pracy może wydawać się w wielu przypadkach dość prosta, jednak stres związany z możliwością całkowitej utraty posady często powoduje, że nie podejmujemy zaplanowanych już decyzji. Pracę można zmienić praktycznie bezstresowo. Wystarczy podejść do tego rozważnie, a gwarantujemy wam, że wszystko pójdzie po waszej myśli.

1. Zacznij od przygotowania profesjonalnego CV oraz listu motywacyjnego

Chcąc dotrzeć do najlepszych pracodawców, musisz sprawić by Twoje CV wyróżniło się na tle innych. Jeżeli nie wiesz jak skutecznie przekonać do siebie pracodawcę już na poziomie CV, przeczytaj ten artykuł, w którym dowiesz się jak napisać CV. Następnie wybierz wzór CV odpowiedni do stanowiska, na które aplikujesz.

2. Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Dużym krokiem naprzód jest już zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, co z kolei wiąże się często z ogromnym stresem. Należy się więc do niej porządnie przygotować. Tutaj znajdziesz najpopularniejsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, na które koniecznie musisz być przygotowany.

3. Nie zwalniaj się, dopóki nie będziesz miał/a zapewnionej nowej pracy

W filmach często widnieje wizerunek osoby, która najpierw składa wypowiedzenie, a dopiero później poszukuje pracy. Z pewnością nie jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Pod presją czasu możesz być zmuszony do wybrania gorszej oferty pracy. Nie chwal się także swoimi zamiarami współpracownikom i nie prowadź rozmów z rekruterami podczas pracy, gdyż może to wywołać konflikt lub nawet przyspieszyć zwolnienie.

4. Porozmawiaj z pracodawcą i postaraj się o referencje

Zadbaj o końcówkę swojej przygody z obecną firmą i delikatnie przekaż przełożonemu informację o odejściu, nawet jeśli Wasze relacje nie były zbyt dobre. Nigdy nie wiadomo, co przyniesie przyszłość, być może w przyszłości napotkasz go jeszcze na swojej drodze zawodowej. Odchodząc warto także zorganizować choćby małe spotkanie pożegnalne z zespołem, by pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie. Jeżeli miałeś w miarę dobre relacje z szefem, poproś o referencje. Z pewnością jest to rzecz, którą lepiej mieć niż nie mieć.

Sprawdź też ten artykuł – https://cvwork.pl/blog/wdrozenie-i-konfiguracja-ga4-oraz-optymalizacja-seo-twojej-strony/

Jak zabezpieczyć się przed zmianą pracy

\"stres

Zanim zrezygnujesz z obecnego stanowiska, przeanalizuj wszystkie za i przeciw. Warto się także upewnić, czy okres wypowiedzenia Cię obowiązuje i ile wynosi. Przed zmianą pracy najlepiej podpisać wstępną umowę z przyszłym pracodawcą. Takie zabezpieczenie sprawi, że będziesz mógł/a spokojnie zakończyć wszelkie sprawy dotyczące obecnej firmy bez stresu o przyszłą.

Pamiętaj, że zanim oznajmisz współpracownikom wiadomość o odejściu, należy poinformować o tym przełożonego. Przygotuj się do tego spotkania. Być może zaproponuje Ci lepsze warunki byś został/a, zastanów się więc na jakie jesteś skłonny/a się zgodzić.

Urlop a zmiana pracy

Według kodeksu pracy, w przypadku umowy o pracę przysługuje Ci urlop naliczany proporcjonalnie do przepracowanego okresu czasu. Za każdy przepracowany miesiąc przysługuje zatem 1/12 z pełnej puli urlopowej.

Jeżeli Twoja pewna pula urlopowa to 26 dni, a zanim odejdziesz będziesz miał/a przepracowane 10 miesięcy, to przysługują Ci 22 dni wolne. Obliczysz to w ten sposób:

26 : 12 x 5 = 21,67 ≈ 22

Dni urlopu zaokrąglają się do góry.

Przy wyliczaniu urlopu warto pamiętać, że nawet jeżeli przepracowałeś/łaś w danym miesiącu tylko jeden dzień, to jest on liczony jako cały.

Choć pracownik ma obowiązek wykorzystać przysługujący mu urlop, to w okresie wypowiedzenia zgodzić się na niego musi pracodawca. W wypadku odmowy na wykorzystanie urlopu, musi wypłacić ekwiwalent pieniężny.

Jeżeli natomiast zmiana pracy nastąpiła w trakcie roku, przysługuje Ci urlop naliczany proporcjonalnie do okresu pozostałego do końca roku. Obliczysz to w ten sposób:

Zmiana pracy nastąpiła od 1 kwietnia. Do końca roku zostaje zatem 9 miesięcy. Przy założeniu, że Twoja pula urlopowa wynosi 26 dni, w nowej firmie będziesz miał 20 dni urlopu do wykorzystania.

26 : 12 x 9 = 19,50 ≈ 20

Jeżeli nie spodoba Ci się firma i postanowisz ją zmienić, wówczas po zmianie pracy Twój urlop będzie proporcjonalnie pomniejszony.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *