Życiorys — czym jest, jak napisać, kiedy warto stosować

Życiorys

Życiorys zawodowy, życiorys tradycyjny, list motywacyjny, podanie o pracę — liczba dokumentów, które można złożyć do pracy, jest naprawdę duża, ale czym tak właściwie się różnią?

W tym artykule przedstawiliśmy szablon życiorysu zawodowego i tradycyjnego, omówiliśmy, czym tak właściwie jest życiorys i kiedy warto go zastosować, a także przedstawiliśmy kilka praktycznych porad, dzięki którym bez problemu zdobędziesz wymarzoną pracę.

Czym jest życiorys tradycyjny?

Życiorys tradycyjny (klasyczny) to dokument, w którym przybliża się swoją ogólny zarys swojej historii. Skupia się w nim przede wszystkim na informacjach o edukacji, rodzinie, osiągnięciach, zainteresowaniach oraz w niektórych przypadkach karierze zawodowej.

Jeśli chcesz napisać życiorys, w którym opiszesz swoją historię, musisz najpierw przygotować niezbędne informacje i uporządkować je w sposób chronologiczny.

Kiedy warto zastosować życiorys?

Jest to dokument, który obecnie stosuje się bardzo rzadko ze względu na powstanie nowych, bardziej precyzyjnych dokumentów aplikacyjnych, które przedstawimy poniżej.

Wysyłaj go wyłącznie w przypadku wymogu danej oferty pracy lub gdy wiesz, że na dane stanowisko potrzebny jest taki dokument.

Jeśli wyślesz go zamiast listu motywacyjnego lub nowoczesnego CV, możesz być pewny, że Twoja aplikacja zostanie odrzucona.

Rodzaje życiorysów i dokumentów aplikacyjnych

Poza standardowym życiorysem, który zapewne bardzo dobrze znają osoby nieco starsze, istnieje sporo nowoczesnych dokumentów, które w lepszy sposób opisują to, czego chce dowiedzieć się pracodawca.

Poniżej znajdziesz listę aktualnych dokumentów aplikacyjnych wraz z ich krótkim opisem.

Życiorys tradycyjny

Dokument, w którym przybliża się swoją sylwetkę, podając informacje o rodzinie, edukacji, zainteresowaniach i osiągnięciach. W niektórych przypadkach dodaje się też zarys kariery zawodowej.

Życiorys zawodowy (CV, Curriculum Vitae)

Jest to dobrze znane wszystkim CV. Zawiera wszystkie niezbędne informacje o kompetencjach, doświadczeniu, edukacji i celach zawodowych kandydata. Życiorys zawodowy wysyła się zwykle w odpowiedzi na ofertę pracy i powinien być on odpowiednio dopasowany do wymagań w niej zawartych.

Najbardziej zauważalną różnicą pomiędzy życiorysem tradycyjnym a zawodowym jest brak podpisu.

List motywacyjny

Jest to dokument, który zawiera się w przypadku chęci szerszego opisania swojego doświadczenia zawodowego, umiejętności, celów zawodowych i pokazania pracodawcy co zyska, zatrudniając Ciebie. Dodaje się go do CV jako dodatek pokazujący chęć pracy w danej firmie.

Podanie o pracę

Ten dokument przygotowuje się w przypadku chęci pracy w danej firmie, podczas gdy ta nie prowadzi aktywnej rekrutacji. Podanie o pracę pisze się w podobnym stylu do listu motywacyjnego, jednak nie zawiera się w nim tak wiele szczegółów.

Jak napisać życiorys tradycyjny?

Jeśli masz pewność, że potrzebujesz życiorys tradycyjny, możesz przejść do jego pisania. Zanim jednak to zrobisz, zapoznaj się z poniższym akapitem, dzięki któremu będziesz wiedział, z jakich elementów powinien się składać i co zawierać.

Dobry życiorys tradycyjny powinien zawierać kilka niezbędnych elementów:

\"jak
  • miejscowość i data
  • imię i nazwisko, adres, numer telefonu i adres mailowy
  • wyraźny nagłówek Życiorys
  • treść życiorysu podzielną na wyraźne akapity
  • zwrot grzecznościowy i własnoręczny podpis

Treść życiorysu powinna zawierać kilka najważniejszych informacji o Tobie i Twojej rodzinie, ukończonych studiach i kursach, miejscu pracy czy kompetencjach. Powinieneś także wspomnieć o swoich osiągnięciach, atutach, awansach i tym, co zrobiłeś dla poprzedniej firmy.

Pamiętaj jednak, że tworząc życiorys musi być on spójny i logiczny. Nie możesz przeskakiwać z jednego zdania do drugiego bez zachowania żadnego ładu i składu. Dodatkowo całość musi prezentować się estetycznie, a więc warto pamiętać o wyborze dobrego wzoru CV lub listu motywacyjnego.

Informacje o sobie i dotychczasowym życiu podawaj w kolejności chronologicznej, aby czytelnik wiedział, co krok po kroku działo się w Twoim życiu. Na końcu własnoręcznie podpisz dokument.

Przykładowy życiorys tradycyjny — wzór

Jeśli zastanawiasz się, jak napisać życiorys, to dobrze trafiłeś. Poniżej znajdziesz przykładowy życiorys, na którym możesz wzorować się, tworząc swój dokument.


Imię i nazwisko
Adres
Numer telefonu
Adres e-mail

Życiorys

Urodziłem się 15 marca 1989 roku w Warszawie. Mój ojciec jest nauczycielem języka polskiego w XIX Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie, a matka pracuje jako dentystka. Posiadam dwójkę młodszych braci, którzy obecnie kończą studia.

W latach 1995-2002 uczęszczałem do Szkoły Podstawowej nr 12 w Warszawie, którą ukończyłem z wyróżnieniem. Podczas kolejnych lata uczyłem się w Gimnazjum nr 10 w Warszawie, które ukończyłem ze średnią ocen 5.0.

W 2006 roku dostałem się do XIX Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie, gdzie przez 2 lata byłem prezesem kółka robotycznego oraz wygrałem 2 konkursy matematyczne.

Dzięki dobrym wynikom matury udało mi się dostać na Politechnikę Warszawską na kierunek Automatyka i Robotyka, które ukończyłem ze średnią 4.5, a moja praca została wyróżniona.

Obecnie pracuję jako automatyk w firmie XYZ, gdzie do moich zadań należy m.in. konserwacja i naprawa sprzętu, projektowanie nowych rozwiązań dla firm klientów oraz wdrażanie nowych technologii.

Interesuję się jazdą na deskorolce, starym kinem i elektroniką.

Z poważaniem
Własnoręczny podpis

Chcesz dostać wymarzoną pracę? Stwórz profesjonalne CV!

W dzisiejszych czasach mało kto wymaga tradycyjnego życiorysu podczas aplikacji do pracy. O wiele częściej pracodawcy wymagają życiorysu zawodowego i klasycznego CV, w którym można zawrzeć o wiele więcej informacji związanych z karierą, a dodatkowo są bardziej przejrzyste.

Profesjonalne CV powinno zawierać m.in. taki elementy jak podsumowanie zawodowe, umiejętności, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, zainteresowania czy klauzulę CV. Bez choćby jednego z wymienionych elementów, Twoje CV staje się niekompletne, a co za tym idzie szanse na otrzymanie stanowiska pracy maleją.

Nie możesz też zapomnieć o tym, że coraz więcej dużych firm korzysta z nowoczesnych systemów sprawdzających aplikacje, które wyszukują danych słów kluczowych i na ich podstawie oceniają kandydatów. Twoje CV powinno być odporne na wszelkie błędy tych systemów i powinno być pisane w prosty i zrozumiały sposób. Nawet najlepiej napisana aplikacja odpadnie podczas analizy, gdy nie będzie zawierać wymaganych słów kluczowych.

Jeśli chcesz, aby Twoja aplikacja była kompletna, nie możesz też zapomnieć o dodaniu do Curriculum Vitae dokumentu zwanego list motywacyjny. Dzięki niemu możesz w znacznie szerszy sposób opisać swoje ambicje, kompetencje i umiejętności, co jest bardzo ważne dla potencjalnego pracodawcy.

Dodatkowo powinieneś każdą aplikację dopasowywać do danej oferty pracy. Wyłącznie w ten sposób możesz sprawić, że Twoja aplikacja będzie odpowiadała na jak najwięcej wymagań pracodawcy, a co za tym idzie, w jego oczach będziesz wyglądał na kandydata idealnego.

Chcesz wiedzieć więcej o pisaniu CV? Zajrzyj do tego wpisu, który pokazuje jak napisać CV.

Podsumowanie

Życiorys tradycyjny jest coraz rzadziej stosowanym dokumentem aplikacyjnym, który lata swojej świetności ma już za sobą. Zdecydowanie częściej stosowane są życiorys zawodowy (CV) i list motywacyjny, które w prostszy i przystępniejszy sposób pokazują pracodawcy niezbędne informacje.

Podobnie jak w przypadku nowoczesnych dokumentów, tak samo klasyczny życiorys powinien składać się z kilku niezbędnych elementów, a największą różnicą pomiędzy nim a pozostałymi dokumentami aplikacyjnymi, jest wymagany własnoręczny podpis na końcu.

Zanim zdecydujesz się na stworzenie życiorysu tradycyjnego, sprawdź, czy nie lepiej byłoby przygotować list motywacyjny lub Curriculum Vitae i czy pracodawca go wymaga. Często wysyłając klasyczny życiorys zamiast nowoczesnego wzoru CV, Twoja aplikacja od razu może zostać odrzucona.

\"cv

Piszesz życiorys tradycyjny i nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Zadaj je w sekcji komentarzy poniżej lub skontaktuj się poprzez zakładkę Kontakt. Z przyjemnością Ci pomożemy 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *