Jak dodać CV na LinkedIn – 3 sprawdzone metody

CV na LinkedIn

LinkedIn staje się coraz popularniejszy w branży IT, ale i nie tylko. Pracodawcy coraz chętniej oglądają profile kandydatów na Facebooku i innych platformach w celu zweryfikowania podanych w CV informacji. LinkedIn jest platformą społecznościową, w której użytkownicy mogą założyć swój profil zawodowy, a pracodawcy mogą je przeglądać, od razu oceniając umiejętności kandydata. Posiadając konto, można również bez potrzeby aplikowania dostać ofertę pracy. Trzeba jednak i tak czy siak, wysłać swoje CV, aby dokładniej przedstawić doświadczenie zawodowe oraz umiejętności.

Jeśli posiadasz swój profil w platformie LinkedIn i zastanawiasz się, jak stworzyć idealne CV, sprawdź dalszą część wpisu, z której dowiesz się:

 • jak dodać CV do profilu LinkedIn i jakie są na to sposoby,
 • jakie są plusy i minusy umieszczania CV na tej platformie,
 • z jakich CV warto korzystać.

Tworzenie CV w LinkedIn – 3 sposoby

Stworzenie idealnego CV nie jest łatwe. Posiadając profil w serwisie LinkedIn, można w kilka minut stworzyć podstawowe Curriculum Vitae, które może służyć jako podstawa dobrego dokumentu. Poniżej znajdziesz kilka metod tworzenia CV w LinkedIn, dzięki którym będziesz w stanie nieco podrasować swój profil zawodowy.

Przycisk CV

Tworzenie CV na podstawie treści zawartych w profilu LinkedIn

Jeśli Twój profil jest kompletny i jesteś pewny, że wszystkie zawarte informacje uzupełnione zostały w prawidłowy sposób, możesz w kilka minut stworzyć podstawowe CV. W tym celu:

 1. Wejdź na stronę główną portalu i kliknij ikonkę “Ja”.
 2. Wyświetl swój profil.
 3. Obok zdjęcia znajdziesz przycisk “Więcej…” – kliknij go.
 4. Wybierz opcję “Zapisz jako PDF”.
 5. Twój dokument się pobierze i będziesz posiadał proste CV, zawierające wszystkie informacje dokument.

Nie polecamy tej metody z uwagi na brak możliwości edycji danych. Każda firma szuka nieco innego pracownika, a wysyłając jedno CV w odpowiedzi na wiele ogłoszeń, nie będziemy w stanie stworzyć profilu pracownika idealnego.

Przepisanie informacji ze swojego CV

Aplikując lub tworząc swój profil, możesz uzupełnić go w taki sposób, aby maksymalnie pokrywał się z aktualnymi informacjami. W tym celu najlepiej jest na samym początku stworzyć oddzielne CV, a następne przepisać z niego najważniejsze dane. Aby to zrobić:

 1. Wjedź na swój profil LinkedIn.
 2. Nad imieniem i nazwiskiem znajdź przycisk “Dodaj część” i go kliknij.
 3. Skorzystaj z możliwości dodawania sekcji, jak: doświadczenie zawodowe, umiejętności, czy wykształcenie.
 4. Przepisz dane z CV do odpowiednich sekcji w platformie LinkedIn.
 5. Zapisz swój profil.

Tak stworzony profil daje pełny ogląd na całą Twoją karierę i umiejętności zawodowe, a także pokazuje, że świetnie znasz tę platformę i bez problemu z niej korzystasz. Minusem jest na pewno fakt, że informacje w CV jak i profilu będą bardzo zbliżone, przez co niczym nie zaskoczysz pracodawcy.

Dołączanie dokumentu CV do LinkedIn

Ostatnią, jednocześnie polecaną przez nas opcją stworzenia ciekawego CV w LinkedIn, jest dodanie profesjonalnego CV do profilu. Musisz jednak stworzyć ciekawie wyglądający dokument, który przykuwa uwagę i zawiera wyłącznie najpotrzebniejsze informacje. Warto również, by całość prezentowała się estetycznie i była stworzona na ciekawym wzorze CV.

Żeby wysłać wcześniej przygotowane CV, należy znaleźć interesującą ofertę pracy. Później kolejno:

 1. Należy kliknąć przycisk “Łatwe aplikowanie”
 2. Wybrać opcję “Prześlij CV”.
 3. Znaleźć dokument, który chcesz przesłać.
 4. Odpowiedzieć na ewentualne pytania pracodawcy.
 5. Przesłać zgłoszenie o pracę z własnym CV.

Minusem tej metody jest fakt, że jedynie pracodawca, do którego przesłałeś CV, widzi dany dokument. Reszta ma szansę jedynie zapoznać się z informacjami dostępnymi na Twoim profilu, które bardzo często są ogólnikowe.

szukanie pracy LinkedIn

Czy warto wysyłać CV LinkedIn na ofertę pracy?

Mimo że LinkedIn daje taką możliwość, odradzamy z niej korzystać. Poniżej znajdziesz kilka powodów, przez które ta funkcja wydaje się mało praktyczna.

 1. CV w LinkedIn nie daje możliwości edytowania dokumentu. Każdy użytkownik otrzymuje niemal identyczne Curriculum Vitae. Warto się wyróżnić, a także modyfikować poszczególne sekcje, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy.
 2. Pracodawca otrzymujący CV LinkedIn zorientuje się, że nie chciało Ci się pracować nad dokumentem. Bardzo ważne jest pokazanie pracodawcy, że zależy nam na zdobyciu pracy w danej firmie.
 3. Każdy profesjonalny rekruter sprawdza profil LinkedIn. Jeśli CV jest kopią profilu LinkedIn, nie dowie się niczego nowego.
 4. W CV LinkedIn nie możesz umieścić klauzuli CV, która jest dziś wymagana w niemal każdej firmie.
 5. W LinkedIn CV nie zawiera zdjęcia. Portal został założony w USA, gdzie nie wymaga się zamieszczania zdjęć kandydatów. W Polsce jednak warto dodać swoje eleganckie zdjęcie, dzięki któremu szanse na stanowisko rosną.

Mimo to, w Stanach Zjednoczonych takie CV w branży IT przyjmują się bardzo dobrze. Niestety nasz rynek pracy jest nieco inny, a pracodawcy zdecydowanie bardziej wymagający. O wiele lepiej jest spędzić godzinę na przygotowaniu idealnego CV i wpaść w pamięć pracodawcy, niż wysłać taki sam dokument, jak stu innych kandydatów.

Jeżeli zależy Ci na stworzeniu profesjonalnego CV, pamiętaj o:

 • Podziale kompetencji na miękkie i twarde,
 • Odpowiednio rozpisanych poziomach znajomości języków obcych,
 • Referencjach od pracodawcy,
 • Osiągnięciach,
 • Ciekawie opisanych hobby,
 • Odpowiednim szablonie CV i listu motywacyjnego.

W przypadku, gdy nie rozumiesz części tekstu lub znalazłeś jakiś błąd, skorzystaj z sekcji komentarzy lub napisz do nas maila. Z przyjemnością Ci pomożemy 🙂

Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.