Jak napisać idealne CV

Jak napisać idealne CV

Dobre CV to klucz do sukcesu podczas szukania pracy. To ono stanowi pierwsze wrażenie, które jak wiemy jest najważniejsze. Musisz się więc upewnić, że Twoje CV jest imponujące. Ten artykuł pomoże Ci napisać idealne CV, które sprawi, że zostaniesz zauważony przez pracodawców i otrzymasz wymarzoną posadę.

Serwis CVWork.pl pomógł już tysiącom Polaków znaleźć wymarzoną pracę. Mamy więc nadzieję, że rady zawarte w tym artykule pomogą też Tobie.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • Jak wykonać research przed rozpoczęciem pisania CV
 • Jak stworzyć CV, którym od samego początku zaskoczysz pracodawców lub rekruterów
 • Co zawrzeć w CV w zależności od wykonywanego przez Ciebie zawodu
 • Jak stworzyć przyciągający opis siebie
 • Jak szczegółowo opisać swoją pracę, doświadczenie i wykształcenie
 • Czy i jak uwzględnić swoje hobby i zainteresowania.

Zanim zaczniesz pisać CV

Największym błędem, jaki popełniają osoby poszukujące pracy, jest brak zbadania tego, czego oczekują i co wymagają pracodawcy. Jeżeli sam nie wiesz w czym jesteś dobry i jakich cech szukają potencjalni pracodawcy, trudno będzie Ci napisać CV, które zrobi na nich dobre wrażenie.

Dlatego zanim zaczniesz pisać swoje CV, odwiedź strony z ogłoszeniami pracy z danej i przejrzyj wiele ogłoszeń w swojej branży. Zanotuj wciąż pojawiające się wymagania stawiane kandydatom i zrób ich listę. Skoncentruj się na umiejętnościach twardych, takich jak umiejętności specyficzne dla danej branży,  wiedza, języki i kwalifikacje.

Nie przejmuj się zbytnio umiejętnościami miękkimi, takimi jak komunikacja, praca zespołowa i rozwiązywanie problemów. Umiejętności miękkie są przydatne, ale mają zastosowanie w większości zawodów. Musisz więc skupić się na umiejętnościach twardych i swoim CV.

Kiedy już będziesz miał listę najbardziej poszukiwanych, umiejętności i wiedzy na docelowych stanowiskach, będziesz wiedział dokładnie, na czym skupić się w swoim CV, co znacznie ułatwi Ci pisanie tego opracowania.

Struktura idealnego CV

To, jak zaprezentuje się Twoje CV, ma ogromne znaczenie na to, jak w dalszych etapach będziesz odbierany przez pracodawcę lub przez rekrutera. Twoje CV powinno wyglądać bezbłędnie, profesjonalnie a wszystkie informacje powinny być czytelne. Najlepiej więc, jeżeli użyjesz programu do edycji tekstu, takiego jak Microsoft Word lub Google Docs.

Są one bardzo łatwe w użyciu i w praktycznie każdej branży znane. Dodatkowo już od najmłodszych lat dzieci są uczone jak korzystać z tego oprogramowania, tak więc nie powinieneś mieć problemów z jego obsługą.

W skrócie Twoje CV powinno być:

 • Proste
 • Przejrzyste
 • Z delikatną kolorystyką
 • Wyraziste
 • Niezbyt nachalne

W Internecie znajdziesz mnóstwo szablonów, które mimo iż na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo dobrze, nie sprawdzą się w Twoim zawodzie. Np. graficy komputerowi mogą pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i wybranie fantazyjnego szablonu. Kierownicy i osoby pracujące w urzędach powinny jednak skupić się na prostocie i opowiedzeniu swojej historii bez zbędnych szczegółów.

Co zawrzeć w moim CV

Jeżeli chcesz przykuć uwagę pracodawcy, użyj pogrubionych nagłówków i podzielić swoje CV na sekcje. Pomoże to osobom rekrutującym poruszać się po nim podczas czytania, a także sprawi, że będzie ono o wiele bardziej czytelne. Kiedy już będziesz miał szablon swojego CV, musisz go dopasować w taki sposób, by zwracało uwagę na Twoje najlepsze cechy i na to, co pracodawca od Ciebie oczekuje.

Tak więc, imię, nazwisko i dane kontaktowe powinny znajdować się na samej górze Twojego CV, aby osoby rekrutujące mogły łatwo się z Tobą skontaktować. Opis Ciebie lub osobiste oświadczenie to krótki akapit wprowadzający, który podsumowuje Twoje umiejętności i ma na celu przyciągnięcie uwagi rekrutera. Powinien się on znajdować zaraz poniżej Twoich danych kontaktowych.

Twoje doświadczenie zawodowe powinno być wymienione w odwrotnej kolejności chronologicznej, tak aby pokazać Twoje umiejętności i zastosowanie ich w miejscu pracy. Wykształcenie powinno znaleźć się w dolnej części CV. Hobby i zainteresowania są opcjonalne i mogą być dodane do dolnej części CV, ale tylko jeśli uważasz, że dodadzą one jakąś wartość do twoich aplikacji.

Data urodzenia, stan cywilny, lub zdjęcie nie będą miały wpływu na decyzję o zatrudnieniu i będą marnować cenne w CV miejsce. Dlatego większą uwagę powinieneś poświęcić na zakładkę O mnie/Podsumowanie, ponieważ to na ten element pracodawca w pierwszej kolejności zwróci dokładną uwagę. Możesz tam podsumować Twoje umiejętności, doświadczenie i wiedzę, a najlepiej gdy zrobisz to w taki sposób, że zachęcisz rekrutera do dalszego przeglądania twojej aplikacji.

Powinno ono pokazać rekruterom przegląd Twojej branży, konkretnych typów umiejętności i firm, w których pracowałeś dla uzyskania danych kwalifikacji. Powinno być krótkie i zwięzłe, zawierać od pięciu do dziesięciu linijek z wymaganymi umiejętnościami i doświadczeniem, a także unikać używania terminów ogólnych, takich jak ciężko pracujący, czy potrafię pracować w zespole.

Pod swoim profilem dodaj punktową listę Twoich umiejętności, których oczekuje dany pracodawca. Nie rozpisuj się w nieskończoność i zawrzyj tylko i wyłącznie to, co może przydać się na danym stanowisku. Jeżeli napiszesz że posiadasz 15 umiejętności, może wydawać się to podejrzane lub pracodawca może pomyśleć, że tak naprawdę nic nie potrafisz. Bardziej cenione są osoby, które potrafią zrobić jedną rzecz bardzo dobrze, niż 10 byle jak.

Chociaż w Twoim profilu powinny znaleźć się wzmianki o wszelkich ważnych kwalifikacjach. Pełna sekcja dotycząca wykształcenia i edukacji powinna być umieszczona w pobliżu dolnej części Twojego CV. Powinna to być po prostu lista wszystkich istotnych kwalifikacji, które posiadasz wraz z datami ich uzyskania. Jeśli jesteś doświadczonym kandydatem, możesz dodać szczegóły lub przykłady, które poprą uzyskanie danych kwalifikacji.

Hobby i zainteresowania

Hobby i zainteresowania są częścią opcjonalną i to od Ciebie zależy, czy je zawrzesz, czy nie. Jeśli uważasz, że będą one miały pozytywny wpływ na Twoje zgłoszenie, jak najbardziej możesz je dodać. Jeżeli wiesz, że pracodawca np. lubi auta, a Ty interesujesz się motoryzacją, możesz to wpisać. Osoby, które mają podobne zainteresowania chętniej i prościej nawiązują dobre relacje, dzięki czemu będziesz mógł po raz kolejny zyskać przewagę nad pozostałymi kandydatami.

Jeżeli posiadasz zainteresowania, które łączą się z wykonywanym zawodem, bez przeszkód możesz je wpisać. Pracownik, który jest dobry w wykonywaniu danego zawodu i dodatkowo się nim interesuje jest o wiele więcej wart niż taki, który wykonuje dobrą robotę, bo po prostu musi.

Tego typu osiągnięcia mogą pokazać, że jesteś prowadzony i pomóc Ci się wyróżnić. Zwłaszcza jeśli masz ograniczone doświadczenie, to doprowadza nas to do końca tego przewodnika wideo z CV.

Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny. Jeśli chcesz dostawać informacje o nowych wpisach, zapisz się do naszego newslettera,

Ponadto, jeśli chcesz uzyskać więcej porad dotyczących CV lub wskazówek, jak lepiej wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, prosimy o pozostawienie pod artykułem komentarza informującego nas o tym, co by Ci pomogło. Na podstawie twoich sugestii przygotujemy bardziej pomocne artykuły na temat poszukiwania i rekrutacji do pracy.

Powodzenia w polowaniu na wymarzoną pracę!

Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *