Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej

przygotowanie do rozmowy o pracę

Otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną oznacza tyle, że Twoje CV spotkało się z pozytywnym odbiorem potencjalnego pracodawcy. Twoje doświadczenie i umiejętności musiały wyróżnić się na tle innych. Dalszy los zależy już praktycznie tylko od przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej. Dobre przygotowanie do niej pozwoli Ci poczuć się pewnie, a także ponownie wyróżnić się na tle innych kandydatów.

Co warto zrobić przed rozmową o pracę

Poniżej znajdziesz listę wskazówek na temat przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Stosując się do nich, będziesz miał/a okazję wypaść najlepiej spośród kandydatów/ek i otrzymać wymarzoną posadę.

Poczytaj o firmie

Niestety brak rozeznania o potencjalnym pracodawcy, jego projektach i celach jest nadal jednym z wiodących błędów wśród kandydatów/ek.

Poświęć chwilę, zdobądź wszystkie informacje dotyczące firmy, które mogą przydać się na rozmowie kwalifikacyjnej. Warto odwiedzić stronę firmy, sprawdzić obecne i planowane projekty, czym się dokładnie zajmuje, ilu pracowników zatrudnia.

Jeżeli tylko masz możliwość, odwiedź profil osoby rekrutującej. Wszelkie informacje, które uda Ci się zgromadzić mogą zaowocować podczas rozmowy. Prześledź zainteresowania, ścieżkę kariery oraz cele. Im więcej informacji odnajdziesz, tym pewniej i swobodniej będziesz mógł się poczuć podczas rozmowy, a finalnie lepiej wypadniesz.

Przepracuj najczęstsze pytania na rozmowach kwalifikacyjnych

Na rozmowach kwalifikacyjnych często padają podobne pytania. Różnica polega przede wszystkim na branży, jednak w zależności od niej istnieją pytania, które padają niemalże za każdym razem. Tutaj możesz znaleźć najpopularniejsze pytania na rozmowach kwalifikacyjnych.

Stwórz listę takich pytań, których możesz się spodziewać na rozmowie i przygotuj na nie jak najlepsze odpowiedzi. Nie zapominaj także o swoim CV, przejrzyj je i przeanalizuj czym dokładnie zajmowałeś się w poprzednich latach. Nie koloryzuj, bowiem kłamstwo ma krótkie nogi.

Przeanalizuj swoje kompetencje

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej często rekruter sprawdza kompetencje kandydata. Prosi o wykazanie się posiadanymi kwalifikacjami na przykładzie swoich doświadczeń. Firma koncentruje się na tych, które uważa za kluczowe w swojej strukturze np. orientacja na wyniki, umiejętność prac pod presją, rozwiązywania problemów i pracy w zespole.

Przed rozmową kwalifikacyjną dokładnie przeanalizuj ogłoszenie o poszukiwaniu pracowników, stronę firmy i zastanów się nad kompetencjami, których firma może oczekiwać, a potem przygotuj przykłady z własnego doświadczenia. Wcześniejsze przepracowanie tych pytań sprawi, że nie będziesz zaskoczony/a i nie będzie łatwo zbić Cię z tropu.

Zastanów się nad oczekiwaniami finansowymi

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących pracy, jest ta dotycząca wynagrodzenia. Zadowalająca wypłata to podstawa dobrego samopoczucia w pracy. Oprócz atmosfery, współpracowników oraz perspektyw na rozwój – pracuje się głównie dla korzyści finansowych.

Rozmowa kwalifikacyjna dostarcza firmie wiele informacji na temat kandydata, dlatego można się podziewać pytania również o satysfakcjonujące wynagrodzenie. Niewłaściwa odpowiedź może sprawić, że wyższe zarobki staną się niemożliwe.

Przygotowując się do tego pytania warto zrobić rozeznanie na rynku. Sprawdź aktualne zarobki na danym stanowisku oraz przejrzyj raporty płacowe.

rozmowa z lustrem

Poćwicz przed lustrem

Szczególnie osoby nieśmiałe, powinny przećwiczyć sobie rozmowę przed lustrem. Przepracuj sobie przygotowane pytania, sprawdź czy zbytnio nie gestykulujesz oraz zobacz jak się prezentujesz.

Jeżeli potrzebujesz, poproś o pomoc przyjaciela/przyjaciółkę. Przeanalizuj, na które pytania odpowiadasz najmniej płynnie i to na nich spędź więcej czasu. Odpowiadając na pytania pamiętaj o podawaniu konkretów. Rekruterzy nie lubią nawijania makaronu na uszy, a podanie im konkretów sprawi, że spojrzą na Ciebie przychylnym okiem.

Sprawdź swój wizerunek w Internecie

Koniecznie sprawdź swój wizerunek w sieci. Wpisując swoje imię i nazwisko w przeglądarce, zobaczysz jakich informacji może dowiedzieć się pracodawca na Twój temat. Warto prześledzić wszystkie strony, na których być może widniejesz, a także przejrzeć galerię zdjęć.

Otwarte profile na Facebooku pozwalają pracodawcy zorientować się w temacie Twoich weekendów, imprez, wyjazdów, spotkań ze znajomymi, które nie koniecznie powinny być dla niego widoczne. Zablokuj swoje prywatne konto w mediach społecznościowych, aby osoby których to nie dotyczy, nie miały do niego wglądu.

Posiadając profil na Goldenline lub LinkedIn, sprawdź czy informacje zawarte na profilu zgadzają się z tymi, które podałeś/łaś w CV.

Podziękuj za spotkanie

Znaczna większość kandydatów po rozmowie kwalifikacyjnej zwyczajnie czeka na telefon. Napisanie maila z podziękowaniem za spotkanie i podsumowaniem najważniejszych ustaleń jest bardzo dobrze postrzegane przez rekruterów, choć jeszcze nie tak rozpowszechnione.

Napisanie wiadomości, jest doskonałą okazją do kolejnego wyróżnienia się na tle kandydatów. Przyszły pracodawca z pewnością doceni taki gest, a także łatwiej mu będzie Cię zapamiętać.

Podsumowanie

Samo zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną jest dobrym znakiem, choć nie można być jeszcze pewnym co do otrzymania stanowiska. Warto zatem pochylić się i dobrze przygotować, aby zwiększyć swoje szanse.

Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *