CV Inżyniera

CV inżyniera — wzór i praktyczne porady

Pierwszym i najważniejszym krokiem po ukończeniu studiów jest stworzenie swojego CV. Bez niego nie nawiążesz kontaktu z pracodawcą, a jak wiemy, pierwsze wrażenie jest najważniejsze.

Aby stworzyć dokument, który będzie nie tylko dobrze się prezentować, ale i zawierać przydatne informacje, musisz wybrać odpowiedni szablon i pisać CV według ściśle określonych wskazówek. W tym artykule znajdziesz wszystko, co jest potrzebne do stworzenia CV inżyniera, które wywrze pozytywne wrażenie na pracodawcy.

Wzór CV inżyniera

Marek Kowal
Inżynier budowy
+123 456 789
adres-email@mail.com
Profil LinkedIn

Podsumowanie zawodowe
Jestem absolwentem studiów budowlanych na Politechnice Wrocławskiej, które ukończyłem z tytułem Magister Inżynier Budownictwa. Posiadam ponad 4-letnie doświadczenie na stanowisku Inżyniera budowy w firmie XYZ, gdzie zajmowałem się głównie koordynacją prac i zlecaniem prac podwykonawcom. W Państwa firmie chciałbym dalej poszerzać wiedzę z zakresu koordynacji budowy, a także rozwijać się w kierunku mostownictwa.

Umiejętności
– czytanie i rozumienie planów budowlanych
– uprawnienia budowlane
– znajomość aktualnych przepisów BHP
– zarządzanie grupą
– kontrola podwykonawców
– kosztorysowanie
– obsługa AutoCAD
– prawo jazdy kat. B

Doświadczenie
09.2019 – obecnie Firma XYZ
Stanowisko: Inżynier budowy
Zakres obowiązków:
– zlecanie prac podwykonawcom
– monitorowanie zachowania przepisów BHP
– negocjacje z podwykonawcami
– współpraca z kierownikiem budowy
– kontrola robót i zużycia materiałów

01.2014 – 06.2016 Firma ABC
Stanowisko: Inżynier budowy
Zakres obowiązków:
– nadzorowanie budżetu inwestycji na budowę
– przygotowywanie dokumentacji technicznej
– dbanie o jakość i terminowość robót
– negocjacje z podwykonawcami

Osiągnięcia:
– obniżenie kosztów prowadzenia firmy o 10% z powodu nawiązania nowej umowy z podwykonawcą
– zoptymalizowanie działania maszyn na placu budowy, co spowodowało przyspieszenie prac o blisko 15%

Wykształcenie
2010-2014 Uniwersytet Wrocławski
Kierunek: Budownictwo
Tytuł inżyniera magistra

Zainteresowania
Od 10 lat interesuję się jazdą na deskorolce, na co poświęcam każdą wolną chwilę. Oprócz tego hobbystycznie zajmuję się grą w szachy i nurkowaniem.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Jak napisać dobre CV inżyniera?

Jeżeli już wiesz, jak powinno wyglądać CV inżyniera lub pracownika technicznego, możesz przejść do analizy poszczególnych sekcji w CV. Każda sekcja ma swoje zadanie w CV i pominięcie jakiejkolwiek z nich może zmniejszyć Twoje szanse na otrzymanie pracy.

CV inżynier — jak w odpowiedni sposób opisać swoje cele zawodowe

Cele lub podsumowanie zawodowe, to sekcja, która jest najważniejsza nie tylko w CV inżynierskim. Zwykle rekruterzy nie czytają całego CV, a poświęcają na ich analizę zaledwie kilka sekund. Tak więc to od pierwszego elementu, który przykuje ich uwagę, zależy, czy Twoje CV zostanie rozpatrzone do końca, czy od razu odłożone w kąt.

Podsumowanie zawodowe powinno zawierać krótki opis Twojego doświadczenia, kwalifikacji, osiągnięć i tego, co chcesz osiągnąć w nowej pracy. Powinno skupiać się wyłącznie na konkretach, a długość nie może przekraczać 4-5 zdań.

Napisz więc, czego nauczyłeś się na studiach czy w pracy, jakie specjalistyczne umiejętności, które przydadzą się w danej firmie posiadasz, a także pochwal się swoimi osiągnięciami. Podsumowanie zawodowe jest swego rodzaju krótką reklamą siebie. Im lepiej przygotujesz tę sekcję, tym większa szansa na to, że Twoje CV zostanie pozytywnie rozpatrzone.

Doświadczenie w CV inżyniera

Doświadczenie jest drugą bardzo ważną sekcją, jakie należy umieścić w CV. Większość pracodawców szuka pracowników, którzy mają już pierwsze doświadczenie za sobą i wiedzą, co może ich czekać na danym stanowisku.

Jeżeli więc masz doświadczenie zawodowe, które w CV inżyniera warto zapisać, koniecznie to zrób. Nie pisz jednak o tym, że kilka lat temu pracowałeś jako kelner czy sprzedawca. Zamieść wyłącznie te miejsca pracy, które w jakiś sposób powiązane są ze stanowiskiem, na które aplikujesz.

Podczas umieszczania swoich miejsc pracy, rób to w kolejności odwróconej chronologii. Oznacza to, że Twoją ostatnią lub aktualną posadę umieść na samej górze listy, a dopiero niżej umieszczaj stanowiska, na których kiedyś pracowałeś.

Jakie umiejętności warto wpisać w CV inżyniera?

Kolejnym bardzo ważnym elementem w CV inżyniera, który warto podkreślić, są umiejętności. Każdy inżynier i magister powinien mieć konkretne umiejętności, które wymagane są do pracy na danym stanowisku.

Warto więc w takim CV umieścić umiejętności, które wyróżnią Cię na tle pozostałych kandydatów. Nie umieszczaj takich kompetencji jak pracowitość czy sumienność. Są to cechy, które każda osoba może wpisać w CV. Ty wpisując je, tylko marnujesz miejsce i czas rekrutera, na czytanie rzeczy, które nie są potrzebne.

Zamiast tego skup się na konkretach. Zajmowałeś się w poprzedniej pracy kosztorysowaniem i bardzo dobrze potrafisz obsługiwać jakiś program? Zapisz to w swoim CV i opisz sytuację, w których dana umiejętność Ci się przydała. Nie wystarczy już napisać, co potrafisz, ale czasami trzeba też pomyśleć, dlaczego dana umiejętność będzie przydatna.

Na stanowisku inżyniera, nie tylko liczą się umiejętności techniczne, ale też miękkie. Jest to zawód, w którym liczy się kontakt z ludźmi i umiejętności interpersonalne. Jeżeli wiesz, że coś na pewno przyda się w danej pracy, umieść to w CV.

CV inżyniera — wykształcenie

Każde dobre CV inżyniera powinno zawierać też spis wykształcenia. Jeżeli ukończyłeś już studia, posiadasz tytuły, ale jesteś w trakcie robienia uprawnień zawodowych, zapisz to. Nie tylko pokażesz, że ciągle chcesz się rozwijać, ale też ciągle zdobywasz nową wiedzę z danego zakresu.

Zamieszczając uczelnie i studia, warto jest pamiętać o tym, żeby nie rozpisywać się tu tak jak w przypadku doświadczenia zawodowego i umiejętności. Wystarczy, że podasz nazwę uczelni, kierunek i tytuł, z jakim daną uczelnię ukończyłeś.

Poniżej warto też zamieścić kursy i szkolenia. Nie kłam, że posiadasz coś, o czym nie masz pojęcia, ponieważ gdy takie coś wyjdzie na rozmowie kwalifikacyjnej, od razu zostaniesz skreślony z listy kandydatów.

Zainteresowania — czy warto dodać?

Jak najbardziej! Wiele osób uważa, że zainteresowania to sekcja, która nie jest potrzebna w CV. Są one w bardzo dużym błędzie. Pokazując pracodawcy swoje zainteresowania, pokazujesz swoją ludzką stronę i to, że jesteś osobą, która zawsze znajdzie dla siebie zajęcie.

Najlepszą opcją jest, gdy interesujesz się czymś, co powiązane jest z danym stanowiskiem pracy. Jeżeli np. kandydujesz na inżyniera budowy, a Twoją pasją jest budowanie modeli mostów — koniecznie to zapisz!

Podobnie ma się sprawa do hobby, które w jakiś sposób wpływają na rozwój kompetencji zawodowych. Grasz w szachy, a może czytasz książki rozwijające wiedzę z danego zakresu? Warto o tym pamiętać i zapisać w sekcji zainteresowań, jeżeli naprawdę zależy Ci na danej pracy.

O czym warto pamiętać

Najważniejszą sprawą podczas tworzenia każdego CV jest to, aby do każdego ogłoszenia o pracę przygotować oddzielne CV. Nie wysyłaj jednego dokumentu na wiele ogłoszeń. Zamiast tego swoje CV dopasowuj do ogłoszenia w taki sposób, aby pracodawca, czytając Twoją aplikację, miał wrażenie, że jesteś kandydatem idealnym. W ten sposób znacznie zwiększysz swoje szanse na otrzymanie pracy.

Przed zapisaniem swojego CV inżyniera sprawdź, czy nie występują w nim błędy stylistyczne i ortograficzne. Rekturer widząc błędy w Twoim CV, już na samym starcie da Ci ujemne punkty, które mogą zaważyć o tym, czy dostaniesz wymarzone stanowisko.

Nigdy nie zapisuj CV w innym formacie niż PDF. Tworząc CV w kreatorze lub Wordzie, pamiętaj o tym, aby koniecznie zapisać je w PDFie. Tylko ten format gwarantuje odpowiedni odczyt Twojego CV i to, że wszystkie elementy będą na swoim miejscu.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 5