CV ucznia

Jak stworzyć dobry CV wzór dla ucznia

CV dla ucznia to dość specyficzny dokument z wielu względów. Jest to CV, w którym tak naprawdę większość uczniów nie może zawrzeć zbyt wiele informacji o doświadczeniu zawodowym czy umiejętnościach zawodowych. Można jednak wyróżnić się na kilka sposobów, dzięki czemu będziesz miał szansę otrzymać pierwszą pracę na interesującym Cię stanowisku.

W tym artykule dowiesz się:

  • Jak napisać dobre CV ucznia
  • Co w uczniowskim CV warto zawrzeć
  • Co pisać w CV, gdy nie posiadasz doświadczenia zawodowego
  • Jak napisać list motywacyjny ucznia

Czym zaimponować pracodawcy w CV

Pracodawca lub rekruter od razu po zobaczeniu Twojego CV powinien skupić się tym, co najbardziej chcesz mu przedstawić, czyli Twoich atutach. Musisz więc wybrać szablon CV, który przyciągnie uwagę i skupi na najważniejszych elementach.

Podsumowanie w CV ucznia

Podsumowanie, jak w każdym CV jest jednym z najważniejszych elementów. To właśnie ta sekcja jest zawsze czytana podczas przeglądania CV. W wielu przypadkach może okazać się, że sprawdzanie kandydata na niej też się skończy. Jeżeli więc chcesz, żeby pracodawca przeczytał całe Twoje CV, już od samego początku, czyli od podsumowania musisz w jakiś sposób zaimponować.

Podsumowanie w CV to tak naprawdę krótki opis Twoich największych atutów, tego, co robisz dobrze, a także to, co chcesz osiągnąć pracując w firmie. Możesz tu też przedstawić powód, dlaczego właśnie ta oferta Cię zainteresowała i co wniesiesz do firmy.

Mimo że jest to pierwszy element, który widzi pracodawca, pisząc CV, najlepiej jest go napisać na końcu. Dlaczego? Gdy w pozostałych sekcjach zapiszesz swoje atuty i je przeanalizujesz, będziesz dokładnie wiedział, co należy do Twoich najlepszych stron. Pisząc podsumowanie na początku, nie będziesz miał za bardzo pojęcia, co i jak.

Dobre podsumowanie to takie, w którym przekonujesz do swojej osoby i przedstawiasz największe atuty. Świetnym przykładem jest:

Jestem uczniem V LO im. Marcina Prokopa na profilu fizycznym. Od pół roku jestem przewodniczącym kółka mechatroniki. Język angielski znam na bardzo dobrym poziomie i bez problemu się nim posługuję. Pracując u Państwa chciałbym poznać techniki pracy automatyka i rozwijać swoje umiejętności związane z robotyką.

Umiejętności — czyli to co najważniejsze

Uczniowie nie mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym, dlatego musisz skupić się na umiejętnościach. W CV ucznia musisz zawrzeć informacje o tym, co potrafisz i na jakim poziomie są Twoje kompetencje.

Zacznij od wypisania umiejętności zawodowych i specjalistycznych. W przypadku umiejętności, które dzięki hobby ćwiczysz, możesz je szerzej opisać.

W przypadku uczniów i osób, które nie posiadają zbyt dużego doświadczenia w danej branży, o wiele większy nacisk kładzie się na umiejętności miękkie. W przypadku osób doświadczonych nie są one tak istotne ze względu na doświadczenie w branży i umiejętności zawodowe.

Warto więc przeanalizować, czego pracodawcy na dane stanowisko oczekują i dane umiejętności zapisać. Nie zapisuj jednak typowych: umiejętność pracy w grupie, czy pracowitość — te kompetencje ma praktycznie każdy z nas.

Zainteresowania — warto wpisać?

Jak najbardziej!

Coraz częściej pracodawcy i rekruterzy sprawdzają zainteresowania kandydatów. Te osoby, z pasją, która w jakiś sposób powiązana jest z zawodem, na który kandydują są o wiele lepiej postrzegani.

Pracodawcy wiedzą, że pracownik, który pasjonuje się tym, co robi, jest o wiele lepszy od takiego, który umie dużo, ale do pracy podchodzi niechętnie. Nie bój się więc wpisywać zainteresowań, bo kto wie, może trafisz na pracodawcę, który interesuje się tym, co Ty.

List motywacyjny w uczniowskim CV

W CV ucznia ciężko jest o doświadczenie zawodowe czy umiejętności specjalistyczne. Zamiast tego, możesz w skrócie, ale kreatywnie opisać siebie w CV, a w liście motywacyjnym przejść do prawdziwego działania.

Tutaj możesz pisać tak naprawdę wszystko. Od tego, jak zaczęła się Twoja przygoda z daną tematyką, po to, jak widzisz siebie za kilka lat. Pamiętaj jednak, żeby nie wypisywać głupot. Skup się na konkretach, bo tego oczekują pracodawcy.

Na początku listu motywacyjnego w uczniowskim CV możesz zawrzeć podstawowe informacje na Swój temat i Twoich umiejętności. W dalszej części możesz przejść do tego, co udało Ci się osiągnąć i w jaki sposób wykonujesz dane czynności. Na końcu listu motywacyjnego warto napisać, dlaczego to właśnie Ty jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko i co będziesz mógł wnieść do firmy.

O czym jeszcze warto pamiętać

Tworząc CV, nie twórz dokumentu, który będzie trudny do przeczytania i nieelegancki. Spróbuj samemu stworzyć szablon CV lub wybierz jeden z dostępnych na naszej stronie. Dzięki odpowiedniemu szablonowi, pracodawca będzie czuł, że ma do czynienia z osobą profesjonalną, której zależy na stanowisku.

Na dole dokumentu koniecznie zawrzyj klauzulę. Jest to dziś warunek niezbędny, aby CV przeszło przez rekrutację. Bez tego, pracodawca będzie mógł przeglądać Twoje CV, ale nie będzie mógł przetworzyć wszystkich informacji. W liście motywacyjnym nie musisz zamieszczać klauzuli. Wystarczy, że zapiszesz ją w CV.

Zapisując swoje CV, pamiętaj o tym, żeby zapisać je w formie doc i pdf. Format doc posłuży dla Ciebie jako podstawowy dokument w innych rekrutacjach, a pdf wyślij dla pracodawcy.

Pamiętaj! Nigdy nie wysyłaj na rekrutację plików w innym formacie.

Czy idealne CV ucznia istnieje?

I tak i nie. Możemy stworzyć idealne CV na dane stanowisko, jednak nie dla każdego pracodawcy będziesz idealnym pracownikiem. Każda firma, mimo że na tym samym stanowisku, ma nieco inne wymagania. Trudno jest więc stworzyć jeden uniwersalny dokument, który będziesz mógł wysłać do wszystkich pracodawców.

Zamiast tego, przeglądając kolejne oferty pracy, nie wysyłaj im tego samego CV. Zwiększysz swoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną poprzez dopasowanie CV do danego ogłoszenia. Nawet najdrobniejsza zmiana czy wpisanie innych umiejętności może sprawić, że Twoje szanse na otrzymanie pracy wzrosną.

Podsumowanie

Tworząc swoje pierwsze CV jako uczeń, bardzo trudno jest na początku zrozumieć, to czego wymagają pracodawcy i jak ma wyglądać nasz dokument. Musisz więc się skupić na kilku podstawowych sprawach:

  • CV musi być czytelne i eleganckie
  • Podsumowanie musi przykuć uwagę pracodawcy
  • Umiejętności muszą być w kreatywny sposób opisane
  • List motywacyjny musi przekonywać rekrutera lub pracodawcę do wybrania Ciebie
  • Całość musi prezentować się profesjonalnie

Pomijając jeden z tych elementów, stracisz sporo punktów, przez co też maleją Twoje szanse na dostanie się do kolejnego etapu rekrutacji. Już od samego początku, czyli od tworzenia CV musisz dać od siebie jak najwięcej. Tylko wtedy maksymalizujesz swoje szanse na otrzymanie wymarzonej pracy.

Jeśli w artykule lub na stronie znalazłeś jakiś błąd, lub masz do nas pytanie, na które szukasz odpowiedzi, zapraszamy do kontaktu przez adres mailowy: kontakt@cvwork.pl

Wyświetlanie wszystkich wyników: 3