Klasyczne CV

Kiedy warto wysłać klasyczne CV?

Klasyczne wzory CV mają to do siebie, że można je wysyłać, aplikując praktycznie na każde stanowisko. W takim CV możesz zapisać nie tylko swoje doświadczenie i umiejętności, ale też wykształcenie i zainteresowania oraz podsumowanie zawodowe, które jest jednym z najważniejszych elementów dzisiejszych CV.

Poniżej znajdziesz przewodnik, w którym przedstawiliśmy, jak powinno wyglądać klasyczne CV, co warto w nim zawrzeć, jak poszczególne sekcje powinny wyglądać, a także to, na co warto zwrócić uwagę podczas tworzenia klasycznego CV.

Klasyczne CV — jak powinno wyglądać

Przede wszystkim klasyczne CV nie może być zbyt kolorowe. Klasyczne CV jest zawsze spójne kolorystycznie i nie posiada zbędnych elementów, które mogą rozpraszać uwagę rekrutera.

W klasycznym CV ważna jest kolejność umieszczania sekcji. Im wyżej umieścisz daną sekcję, tym jest ona ważniejsza. Tak, więc jeżeli posiadasz umiejętności, którymi chciałbyś się pochwalić, postaraj się je umieścić dość wysoko.

Najlepszą kolejnością jest:

  1. Podsumowanie i cele zawodowe
  2. Doświadczenie zawodowe
  3. Umiejętności
  4. Wykształcenie
  5. Zainteresowania
  6. Klauzula CV

Klasyczne CV nadaje się do aplikowania na niemal wszystkie zawody, ponieważ nie jest ono ukierunkowane w żadnym kierunku. Wszystkie elementy powinny w takim CV prezentować się podobnie i nic nie powinno przykuwać oddzielnej uwagi.

Klasyczne CV — wzór

Justyna Nowak
Specjalistka ds. marketingu
+123 456 789
adres-email@mail.com
Profil LinkedIn

Podsumowanie zawodowe
Jestem specjalistą ds. marketingu z ponad 2-letnim doświadczeniem. Nieustannie dążę do podnoszenia własnych kwalifikacji i umiejętności z zakresu marketingu i sprzedaży. Specjalizuje się w social mediach i wiąże przyszłość z tą prężnie rozwijającą się branżą.

Umiejętności
– SEM
– SEO
– analityczny umysł
– umiejętność pracy w zespole
– e-mail marketing

Doświadczenie
08.2018 – obecnie Firma XYZ
Stanowisko: Specjalista ds. marketingu
Zakres obowiązków:
– analiza rynku
– monitorowanie działań konkurencji
– przygotowywanie materiałów reklamowych
– identyfikowanie potrzeb klientów
– przygotowywanie raportów

01.2014 – 06.2018 Firma ABC
Stanowisko: Specjalista ds. marketingu
Zakres obowiązków:
– przygotowywanie prezentacji dla klientów
– przeprowadzanie działań związanych z reklamą internetową
– monitorowanie konkurencji
– negocjacje z klientami

Osiągnięcia:
– opracowanie strategii, która pozwoliła przyciągnąć o 15% więcej klientów na stronę internetową
– stworzenie hasła reklamowego, dzięki któremu liczba klientów firmy wzrosła o ok. 5%

Wykształcenie
2010-2014 Uniwersytet Wrocławski
Kierunek: Marketing
Tytuł inżyniera magistra

Zainteresowania
Od 10 lat interesuję się jazdą na deskorolce, na co poświęcam każdą wolną chwilę. Oprócz tego hobbystycznie zajmuję się grą w szachy i nurkowaniem.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez (nazwa firmy) w celu prowadzenia rekrutacji na aplikowane przeze mnie stanowisko.

Klasyczne CV wzór — co powinno się w nim znaleźć

Klasyczny CV wzór, to coś, co posiada określony schemat i strukturę, na której trzeba się opierać. Wszystkie sekcje w takim CV występują w odpowiedniej kolejności, ale w niektórych przypadkach można je w pewnym stopniu zmieniać. Poniżej przedstawiamy listę sekcji, które koniecznie muszą znaleźć się w klasycznym CV, a także krótki ich opis.

Podsumowanie zawodowe

Jest to jeden z najważniejszych elementów dzisiejszych CV. Nie ma znaczenia, czy aplikujesz na stanowisko budowlańca, czy prawnika, sekcja ta, zawsze musi znaleźć się w każdym klasycznym CV.

Przedstawia ona pokrótce kandydata, przedstawiając jego największe zalety i cele zawodowe. Bardzo często jest to jedyny element, który zostaje przez rekrutera przeczytany. Właśnie dlatego pisząc klasyczne CV, bardzo ważne jest, aby odpowiednio się skupić i przygotować tę sekcję w taki sposób, aby zachęcała do dalszego czytania CV.

Powinna się ona składać z 4-5 zdań, które przedstawią: twoje największe zalety, osiągnięcia, cele zawodowe i to, dlaczego przydasz się danej firmie.

Warto jest napisać tę sekcję dopiero po napisaniu całego CV. W ten sposób będziesz wiedział, co jest dla danego pracodawcy ważne, a także będziesz miał czas na przeanalizowanie, co należy do Twoich mocnych stron.

Umiejętności

W zależności od tego, na jakie stanowisko aplikujesz i czy masz doświadczenie zawodowe, którym chciałbyś się pochwalić, ta sekcja powinna się znaleźć na drugim lub trzecim miejscu.

Jeżeli posiadasz wymagane na dane stanowisko umiejętności lub przewyższasz to, czego oczekuje pracodawca, umieść tę sekcję na drugim miejscu. Jeżeli zaś pracowałeś na podobnym stanowisku i wiesz, na czym polega ta praca, ale nie wiesz wszystkiego, czego oczekuje pracodawca, umieść sekcję doświadczenia na drugim miejscu.

Ta sekcja powinna być wypunktowaną listą, dzięki czemu Twoje klasyczne CV stanie się bardziej czytelne i przejrzyste. Nie musisz opisywać żadnych umiejętności, natomiast warto zastanowić się, w jakich sytuacjach je stosowałeś.

Na rozmowach kwalifikacyjnych często pojawiają się pytania odnośnie tego, jak z danej umiejętności korzystasz lub w jaki sposób przyda Ci się ona, pracując w nowej firmie.

Doświadczenie w klasycznym CV

Jak wyżej wspomnieliśmy, sekcja ta może być zamieniana z umiejętnościami kandydata.

Powinieneś tu przedstawić nazwę firmy, stanowisko oraz zakres czasu, w jakim pracowałeś. Całość powinna być zapisana zgodnie z zasadą odwróconej chronologii. Oznacza to, że Twoje aktualne stanowisko lub ostatnia praca powinna znajdować się na samej górze, a pierwsza na samym dole listy.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wpisanie dokładnych dat jak np. 08.2018 – 07-2019 sprawi, że będziesz bardziej wiarygodny w oczach pracodawcy, co jest niezmiernie ważne podczas kreowania pierwszego wrażenia.

Postaraj się też w 1-3 zdaniach opisać co było Twoim zadaniem w każdej firmie i czym się zajmowałeś. Dzięki temu pokażesz pracodawcy, że wiesz, na czym polega ta praca i że wiesz, co może Cię w niej czekać.

Klasyczne CV — wykształcenie

Sekcja wykształcenia jest coraz częściej pomijana, ponieważ na wiele stanowisk jest ona nie wymagana, lub po prostu pracodawca woli pracownika, który zna się na rzeczy, ale nie posiada specjalnego wykształcenia.

Wiadomo, w przypadku niektórych zawodów jak prawnik, czy lekarz, jest to jedna z najważniejszych sekcji w klasycznym CV, ale w większości przypadków jej znaczenie jest niewielkie.

W tym miejscu nie musisz opisywać szkół i uczelni tak dokładnie, jak ma to miejsce w doświadczeniu zawodowym. Wystarczy, że napiszesz rok rozpoczęcia i zakończenia nauki, kierunek nauczania oraz tytuł, jaki uzyskałeś.

Jeżeli posiadasz jakieś osiągnięcia, którymi chciałbyś się pochwalić, jest to dobre miejsce, aby to zrobić 🙂

Zainteresowania

Wiele osób uważa, że sekcja zainteresowań lub hobby jest bezsensowna i nie warto jej umieszczać, pisząc klasyczne CV. Jest to całkowicie błędne myślenie, ponieważ coraz większa część pracodawców zwraca uwagę na to, czy kandydat posiada zainteresowania, które pozwolą mu w jakiś sposób zwiększyć jakość pracy. Podobnie ma się sprawa do tego, że osoby, które nie posiadają dobrze określonych zainteresowań są zwykle mniej kreatywne.

Jeżeli interesujesz się czymś, co powiązane jest z pracą na danym stanowisku, koniecznie to zapisz. Rekruterzy wiedzą, że pracownik, który interesuje się swoją pracą, jest o wiele cenniejszy od takiego, który swoją pracę wykonuje na siłę.

Warto jest więc przedstawić pokrótce, to czym się interesujesz i pokazać swoją ludzką twarz. Dzięki temu pokażesz, że oprócz pracy, jesteś też osobą żywiołową, która bez problemu odnajdzie się w zespole.

Co jeszcze warto zawrzeć w klasycznym CV

Tworząc CV, nie wystarczy dziś aplikacja, która jest wypunktowaną listą. Najlepiej, jeśli posiadasz wzór CV odpowiedni dla Twojego zawodu. W ten sposób znacznie zwiększasz swoje szanse na sukces w rekrutacji, a także wyróżniasz się na tle konkurencji pokazując swoją kreatywność.

Aby zwiększyć swoje szanse na sukces w rekrutacji, do klasycznego CV, możesz dołączyć list motywacyjny. W wielu przypadkach to właśnie on decyduje dziś o przyjęciu kandydata do nowej pracy. Możesz w nim o wiele dłużej opisać siebie i to, w jaki sposób przydasz się dla firmy.

Pisząc każdy życiorys, nie tylko klasyczne CV, warto jest zwracać uwagę na błędy ortograficzne i składniowe. Rekruter czytający CV, w którym widoczne są błędy, często odkłada takie aplikacje na bok. Osoba, która tworzy bardzo ważny dokument i popełnia błąd, jest w oczach pracodawcy niedokładna i nie zwraca uwagi na swoją pracę, co w wielu przypadkach jest bardzo ważne.

Na dole CV, zawrzyj klauzulę CV. Jest to element niezbędny, aby Twoje CV przeszło przez cały etap rekrutacji. Nawet najlepsza aplikacja zostanie odrzucona, gdy nie zapiszesz w niej klauzuli, ponieważ bez tego, według prawa, Twoje CV nie może być przetwarzane.

Jeżeli piszesz CV po angielsku, koniecznie sprawdź, jak w danym kraju wygląda klauzula CV i czy musisz ją dodawać.

Gotowe CV daj do sprawdzenia bliskiej osobie, która wytknie Ci błędy i powie, co według niej mógłbyś poprawić. Dzięki temu zyskasz inny kąt spojrzenia na Twoją pracę, co pozwoli Ci uniknąć gafy podczas rekrutacji.

Jeżeli uważasz, że Twoje klasyczne CV jest gotowe, koniecznie zapisz je w formacje PDF. Nigdy nie wysyłaj w DOC czy DOCX, ponieważ nie zapewniają one poprawności otwarcia dokumentu na każdym urządzeniu. Tylko format PDF gwarantuje, że Twoja aplikacja otworzy się odpowiednio i będzie wyglądać w taki sposób, jaki ją stworzyłeś.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4