CV Programisty

Najlepsze CV Programisty i Informatyka

Chcesz wiedzieć, jak stworzyć CV, którym przekonasz do siebie pracodawcę? Tak naprawdę to nic trudnego! Wystarczy zastosować ciekawy wzór CV i kilka prostych sztuczek, a zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną okaże się łatwiejsze, niż myślałeś.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co zawrzeć w CV programisty lub informatyka
 • Jak napisać CV lepsze od większości kandydatów
 • Jak napisać dobre podsumowanie zawodowe

Co zawrzeć w CV informatyka lub programisty, żeby się wyróżnić

Kupując produkt, którego nie widzisz, a jedyne co go przedstawia to opis, wybierzesz zapewne ten, którego opis wydaje Ci się najbardziej interesujący. Podobnie wygląda sprawa podczas przeglądania CV przez rekrutera lub pracodawcę. Tworząc CV, które przyciąga uwagę i zachęca do czytania, znacznie zwiększasz swoje szanse na otrzymanie posady. Co jednak warto w CV programisty wpisać, żeby przedstawić się od jak najlepszej strony.

Aktualne oferty pracy na stanowisku informatyka oraz programisty – https://pl.jooble.org/praca-informatyk-programista

Elementami, które musisz koniecznie zawrzeć w swoim CV, są:

 • Dokładne i odpowiednio przygotowane podsumowanie, w którym opiszesz swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe i przyszłe plany na rozwój.
 • Umiejętności, czyli to, na co pracodawcy, szukając programisty, zwracają największą uwagę. Nie wystarczy napisanie znajomość .NET, ponieważ kandydaci na wybrane stanowisko będą mieli zapewne wpisane to samo.
 • Wykształcenie — nie jest ono już tak bardzo brane pod uwagę, jak kilka lat temu, ale mimo wszystko posiadając wykształcenie informatyczne, warto je wpisać. Dziś, liczą się bardziej umiejętności i pasja niż ukończona szkoła.
 • Zainteresowania — pracodawcy znacznie bardziej cenią pracowników, którzy swoją pracę wykonują z pasją i zainteresowaniem. Jeżeli lubisz to, co robisz, lub Twoja pasja jest powiązana tematycznie ze stanowiskiem, na które kandydujesz, opisz swoje zainteresowania.
 • Kursy i szkolenia. Tutaj sprawa wygląda podobnie jak w przypadku wykształcenia. Dziś znajdziemy mnóstwo osób, które ukończyły jakieś kursy i szkolenia, ale już nie tak dużo osób, które naprawdę coś potrafią. Wpisz ukończony kurs, jeżeli wiesz, że naprawdę coś wniósł do Twoich umiejętności.

Poniżej znajdziesz dodatkową listę elementów, które powinieneś zawrzeć w CV. Są to najważniejsze sekcje, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę (oprócz podsumowania, którego opis znajdziesz w następnym rozdziale).

Jakie umiejętności warto przedstawić

W tej sekcji warto przedstawić wszystkie technologie, z jakimi miałeś do czynienia lub znasz wystarczająco, aby podjąć się pracy z nimi. Prezentując je, postaraj się nie oceniać umiejętności, których nie jesteś pewny. W przypadku, gdy znasz kilka języków programowania lub bibliotek po prostu je wypisz, a główną technologię oceń w sposób obiektywny.

Zacznij od przedstawienia umiejętności lub technologii, których pracodawca wymaga i o których wspomniał w ogłoszeniu. Następnie w kolejności przydatności na dane stanowisko zapisuj kolejne.

To, czego na pewno unikaj, to zapisywanie umiejętności miękkich, chyba że pracodawca ich wymaga. Przykładami, umiejętności miękkich, które możesz zawrzeć w CV programisty są:

 • Umiejętność pracy w zespole — praca programisty nie polega na pracy jako samotny wilk, dlatego jest to dość ważne na tym stanowisku.
 • Analityczne myślenie — praca informatyka i programisty wymaga czasem rozwiązania problemów, na które odpowiedzi nie znajdziesz w internecie.
 • Chęć dalszego rozwoju i nauki — programowanie to dziedzina, w której trzeba ciągle się rozwijać. Gdy na chwilę się zatrzymamy, powstaną nowe rozwiązania i technologie, których będą wymagać od nas pracodawcy.

Zainteresowania w CV programisty

Według badań, pracownicy, którzy poza pracą interesują się podobną lub tą tematyką jak ta przy której pracują, są o kilkanaście procent bardziej wydajni i wprowadzają do firmy lepszy nastrój. Pracodawcy doskonale o tym wiedzą i rekrutacja takiej osoby jest o wiele bardziej opłacalna, niż takiej, która to potrafi to samo, ale praca jest dla niej udręką.

Jeżeli interesujesz się zagadnieniami związanymi z danym stanowiskiem lub na własną rękę rozwijasz projekty i testujesz nowe rozwiązania, zapisz to w CV programisty.

Nie ograniczaj się jednak do kilku słów jak: programowanie czy tworzenie gier. Opisz technologie, które wykorzystujesz i przedstaw to, co do tej pory udało Ci się osiągnąć. Możesz być pewny, że pracodawca, widząc osobę, która sama z siebie tworzy coś związanego ze stanowiskiem pracy, weźmie ją na dalszy etap rekrutacji.

Kursy i szkolenia w CV dla informatyka

Kilka lat temu kursy i szkolenia w CV programistów były bardzo chętnie widziane. Dziś, są one tak popularne a ich ilość jest tak ogromna, że praktycznie każdy kandydat może sobie coś wpisać.

Wpisz tylko te kursy, które uważasz, że coś wniosły do Twoich umiejętności lub te, którymi możesz zaskoczyć pracodawcę. Nie warto jest zajmować miejsca przez darmowe szkolenia i kursy dostępne w internecie, które można wykonać w kilka minut.

Jak napisać dobre podsumowanie zawodowe programisty

W bardzo wielu przypadkach podsumowanie w CV będzie jedyną sekcją, którą przeczyta rekruter lub pracodawca. Jeżeli więc chciałbyś, aby od samego początku Twoje CV przykuwało uwagę, skup się na podsumowaniu.

Możemy wyróżnić trzy główne powody, które zwracają uwagę pracodawców w każdym CV programisty:

 1. Wiarygodność — opisując doświadczenie, opisz ile lat i w jakiej firmie pracowałeś. W ten sposób sprawisz, że pracodawca od samego początku otrzyma konkrety, których szuka.
 2. Podkreśl i opisz pokrótce znajomość technologii i narzędzi przedstawionych w ogłoszeniu. Pracodawca nie musi przeglądać dalszej części CV, jeżeli w podsumowaniu nie napisałeś nic o tym, co potrafisz.
 3. Całe podsumowanie jest spersonalizowane i dopasowane do danego ogłoszenia. W ten sposób nie tylko zwiększysz swoje szanse na dostanie się do drugiego etapu rekrutacji, ale dasz też sygnał pracodawcy, że zależy Ci na tym stanowisku.

Przyłóż się do stworzenia podsumowania, aby miało ono odpowiedni wydźwięk i moc. Jest to element, który w skrócie opisuje Cię, a więc dla pracodawcy jest on bardzo ważny.

Przykładem bardzo dobrego podsumowania jest:

Posiadam czteroletnie doświadczenie na stanowisku Junior Java Developer. Znam systemy Oracle, JIRA oraz GIT. Pracowałem z technologiami jQuery i SQL, które znam na wysokim poziomie. Obecnie poszukuję pracy jako Java Developer.

W przypadku gdy Twoja przygoda z programowaniem dopiero się zaczyna, w CV programisty możesz opisać to, czym zajmowałeś się podczas studiów lub w jakich technologiach się rozwijasz i chciałbyś się rozwijać. Jeżeli interesujesz się podobną do danej pracy tematyką, możesz też to zapisać.

Nie posiadając doświadczenia, dość trudno jest opisywać to, co potrafimy, ponieważ praca samodzielna wygląda zupełnie inaczej niż praca w dużej firmie w grupie kilku osób. Zapisz więc jakie technologie rozumiesz i w jakich coś stworzyłeś, a także jakie są Twoje mocne strony.

Jak stworzyć CV programisty, które będzie lepsze niż 90% kandydatów

Jeżeli chcesz stworzyć CV programisty, którym zaskoczysz pracodawcę i pokonasz konkurencję, na początku skup się na tym, jaki szablon wybierasz.

Nie może być to prosty czarno biały arkusz z przedstawionymi danymi. W ten sposób nie oddasz swojego charakteru i nie wykażesz się kreatywnością, co na stanowisku programisty i informatyków jest bardzo ważne.

Stwórz więc własny lub wybierz jeden z istniejących u nas na stronie szablonów i dopasuj go do własnych potrzeb. Nasze szablony możesz dowolnie modyfikować i przerabiać, dzięki czemu praktycznie każdy wzór CV nadaje się do każdego ogłoszenia o pracę.

Dodatkowo, kupując jeden z szablonów dostępnych u nas, otrzymujesz razem wzór listu motywacyjnego i instrukcję, która przedstawia krok po kroku jak przerobić otrzymany szablon.

Podsumowanie

Tworząc CV programisty, skup się na podsumowaniu, w którym zawrzyj swoje dotychczasowe doświadczenia i technologie, z którymi pracowałeś. Napisz też co chciałbyś osiągnąć i na jakie stanowisko kandydujesz.

W sekcji umiejętności zawrzyj wszystkie technologie, w których potrafisz się poruszać i które znajdują się w ogłoszeniu o pracę. Zapisz je w takiej kolejności, jakiej wymaga pracodawca i na jakim poziomie daną technologię rozumiesz. Nie skupiaj się i nie zapisuj niepotrzebnych umiejętności miękkich, bo kandydując na stanowisko programisty, sprzątaczki i księgowej możemy wpisać pracowitość.

To, czy Twoje CV przykuje uwagę pracodawcy, zależy wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj, że jest to pierwszy dokument, który jest nie jako pierwszym wrażeniem, jakie będzie miał o Tobie pracodawca czy rekruter. Stwórz więc dokument, którym będziesz przyciągał do siebie pozytywną uwagę.

W przypadku gdy masz jakieś pytania lub znalazłeś w artykule błąd, prosimy o kontakt na email: kontakt@cvwork.pl

Wyświetlanie wszystkich wyników: 3