CV Studenta

CV Studenta — Jak napisać pierwsze prawdziwe CV

Pisząc pierwsze CV studenta lub absolwenta uczelni wyższej możesz spotkać się z problemem — co w nim napisać?

Nie mając żadnego doświadczenia zawodowego, nie możesz nic wpisać w CV, a bez tego nie otrzymasz stanowiska, na którym owo doświadczenie możesz otrzymać. W ten sposób tworzy się błędne koło. Jest jednak sposób, który pozwala się z niego wydostać

W tym artykule znajdziesz skuteczne porady i sztuczki, dzięki którym Twoje CV Studenta zainteresuje pracodawców.

Od czego zacząć pisanie CV Studenta

Tworząc czy pisząc CV studenckie, na samym początku powinieneś skupić się na Twoich mocnych stronach, co potrafisz, a także co udało Ci się osiągnąć podczas praktyk czy staży.

Przeanalizuj dokładnie ogłoszenia, które bierzesz pod uwagę, zobacz, co jest głównym parametrem branym pod uwagę na danym stanowisku i zbuduj swój profil dookoła tej właśnie umiejętności.

Odwiedź strony takie jak LinkedIn i spróbuj znaleźć profile osób o podobnym wykształceniu i doświadczeniu jak Twoje. Może znajdziesz coś, co uznasz za wartościowe i będziesz mógł zapisać w swoim CV Studenta.

Jak stworzyć idealne CV Studenta

Wielokrotnie powtarzaliśmy, że jedno idealne CV nie istnieje. Możesz jednak dopasowywać swoje CV do każdego ogłoszenia, dzięki czemu pracodawca będzie miał wrażanie, że spełniasz wszystkie oczekiwania i jesteś idealnym kandydatem.

Jak każde inne CV, CV studenta powinno zawierać te same elementy:

  1. Podsumowanie zawodowe lub sekcja O mnie – Spróbuj zmieścić się w 4-5 zdaniach jak najtrafniej i w jak największych superlatywach opisz siebie.
  2. Poniżej zamieść sekcję dotyczącą dodatkowych działalności. Jako student nie masz zbyt wiele doświadczenia zawodowego, dlatego to ta sekcja powinna być umieszczona jako druga.
  3. Jeżeli możesz, zawrzyj też sekcję referencji. Jeśli miałeś dobry kontakt z kierownikiem stażu lub praktyk, zawrzyj kontakt do niego w swoim CV. Dzięki temu zyskasz sporo na wiarygodności.
  4. Dopiero po zawarciu powyższych informacji przedstaw swoje wykształcenie. Jeżeli studiowałeś, nie warto jest zawierać szkoły średniej.
  5. Kursy, szkolenia i certyfikaty. Jako student miałeś mnóstwo możliwości na ich zdobycie. Jeśli posiadasz jakieś powiązane ze stanowiskiem, na które kandydujesz, również je zapisz.
  6. Na końcu swojego CV umieść zainteresowania. Nie warto tego robić, gdy Twoje zainteresowania całkowicie odbiegają od Twojego zawodu. Jeżeli jednak w, chociaż niewielkim stopniu interesuje Cię, co dzieje się w danej dziedzinie, możesz to zapisać.

Pamiętaj też, że CV studenckie nie powinno być dłuższe niż 1 strona A4. Nie posiadasz doświadczenia zawodowego, czyli tego, co dla pracodawców jest najważniejsze, więc zbytnie rozwlekanie się nad mało istotnymi sprawami może przynieść wyłącznie negatywny skutek.

Co powinno zawierać podsumowanie

Jest to najważniejszy element nie tylko studenckiego CV, ale każdego, które przyjdzie Ci kiedykolwiek stworzyć. Może się zdarzyć tak, że pracodawca lub rekruter przeczyta tylko i wyłącznie tą sekcję.

Dodatkowo jest to pierwszy element zaraz po wizualnej stronie CV, który przyciąga wzrok osoby czytające CV. Właśnie dlatego warto poświęcić kilka minut dłużej, aby stworzyć opis lub podsumowanie siebie, które sprawi, że wyróżnisz się na tle innych kandydatów.

Warto tu zaznaczyć swoje główne atuty oraz to, czym przysłużyliśmy się podczas praktyk czy stażu. Jako student warto, abyś zawarł też informację o tym, jakie są Twoje plany na przyszłość związane z danym zawodem oraz to, co chcesz osiągnąć w danej firmie.

Historia zatrudnienia w CV Studenta

W tej sekcji nie będziesz mógł się rozpisać jak typowy pracownik, ponieważ zwyczajnie nie posiadasz wystarczająco doświadczenia zawodowego, żeby się nim pochwalić.

Zamiast tego możesz zapisać staże i praktyki, w których brałeś udział, co na nich robiłeś i z jakimi technologiami miałeś do czynienia. Musisz dać ogólny pogląd na to, co potrafisz, co rozumiesz i z czym pracowałeś.

Warto zawierać tu zdania, które mają w sobie czasowniki przedstawiające działania w danej dziedzinie oraz pokazać pracodawcy, że jesteśmy totalnie zieloni, jeżeli chodzi o praktyczne zadania.

Opis umiejętności studenta

W skutecznym CV Studenta nie może też zabraknąć umiejętności technicznych i miękkich. Co prawda te drugie nie są tak wymagane, jak miało to miejsce kilka lat temu, ale wciąż znajdziemy zawody czy pracodawców, którzy w przypadku studentów kładą na nie spory nacisk.

Na samym początku skup się na tym, co wymaga pracodawca i zawrzyj te umiejętności, które posiadasz lub uważasz, że w pracy umiałbyś coś wykonać. W drugiej kolejności wypisz umiejętności czy kompetencje, dzięki którym wyróżnisz się na tle innych kandydatów.

Co do umiejętności miękkich, nie zapisuj ich na siłę. Są to tak naprawdę kompetencje, które może wpisać każdy i sprawdzą się na praktycznie każdym stanowisku. Wpisz więc tylko te, które naprawdę przydadzą się przy danym zawodzie.

Jak stworzyć sekcję wykształcenia w CV Studenta

W idealnym CV Studenta warto też zawrzeć interesującą sekcję wykształcenia. Nie rozpisuj się tu jednak specjalnie. Spróbuj krótko i zwięźle opisać swoje wykształcenie i tytuł, jaki uzyskałeś.

Jeżeli posiadasz tytuł z uczelni wyższej, nie musisz wpisywać informacji o technikum czy liceum. Skup się wyłącznie na uczelni i na tym, co udało Ci się na niej osiągnąć.

Jeżeli miałeś średnią ocen, którą chciałbyś się pochwalić lub pracę dyplomową powiązaną z pracą, o którą się ubiegasz, jak najbardziej możesz je zapisać.

Czy w CV studenckim warto zawrzeć zainteresowania?

Wiele osób uważa, że zainteresowania w dobrym CV nie mają sensu. To duży błąd. A już szczególnie w wypadku, gdy jesteś studentem, który nie posiada doświadczenia zawodowego.

Jeżeli szukasz pracy jako grafik, a Twoim zainteresowaniem jest tworzenie karykatur — koniecznie to zapisz!

Pracodawcy doskonale wiedzą, że pracownik, który posiada nie tylko umiejętności, ale też pasję, jest warty o wiele więcej. Nie bój się więc napisać coś więcej o tym, czym się interesujesz i jak tę pasję rozwijasz.

O czym jeszcze warto pamiętać

Jak w każdym nowoczesnym CV, na dole dodaj klauzulę CV. Jest to niestety wymóg konieczny, aby pracodawca mógł przetwarzać wszystkie podane przez Ciebie dane. Jeżeli tego nie zrobisz, Twoje CV może nawet nie zostać wzięte pod uwagę podczas analizy kandydatów.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, postaraj się zmieścić na jednej kartce A4. Rekruterzy i pracodawcy przeglądają dziesiątki lub setki CV i nie mają czasu na dokładną analizę każdego z nich. Musisz więc znaleźć złoty środek pomiędzy ilością i jakością swojego tekstu. Poza tym kilkustronicowe CV przeznaczone są tylko dla niektórych zawodów.

Nigdy, ale to nigdy nie wysyłaj CV w innym formacie niż PDF. Pracodawca, widząc np. .doc lub .psd chwyci się za głowę i już na samym starcie stracisz w ich oczach. Jedynie format PDF zapewnia brak problemów i profesjonalnie wyglądające CV.

W jaki sposób opisać prace dorywcze

W CV dla Studenta tak naprawdę każde doświadczenie zawodowe ma znaczenie.

Jeżeli np. kandydujesz na stanowisko związane z marketingiem, a pracowałeś jako kelner lub sprzedawca, możesz napisać, że:

  • miałeś bezpośredni kontakt z klientem
  • współpracowałeś z dostawcami
  • koordynowałeś zamówienia i dostawy
  • posiadasz umiejętność profesjonalnej obsługi klienta

Tak naprawdę, praktycznie każdy zawód dasz radę w jakiś sposób podciągnąć pod stanowisko, na które kandydujesz. Musisz tylko poświęcić trochę czasu i kreatywnie nad tym pomyśleć.

Nie zapisuj jednak wszystkiego, co przyjdzie Ci do głowy. Skup się na tym, co rzeczywiście będzie przydatne w danej pracy i co w jakiś sposób możesz powiązać.

Referencje — czy warto je dodać?

Jeżeli jest to możliwe, porozmawiaj z kierownikiem stażu lub pracy dorywczej o tym, czy mógłbyś wpisać je jako referencje. Nie posiadając doświadczenia zawodowego w danej branży, musisz jak najbardziej wyróżnić się na tle innych kandydatów. Referencje z pracy, w której dawałeś z siebie wszystko będą naprawdę cenne.

Zawieranie w CV takich informacji sprawi, że pracodawca nabierze do Ciebie większego zaufania i przekonania. Dodatkowo, gdy wykona telefon do osoby z referencji, może dowiedzieć się o Tobie o wiele więcej niż z CV, a jest to na tym etapie dość sporym atutem.

CV Studenta w skrócie

Tworząc CV Studenta, warto pamiętać o kilku kluczowych sprawach:

  1. Nie pisz CV dłuższego niż 1 strona A4.
  2. Wybierz wzór CV, który od samego początku przykuje uwagę pracodawcy.
  3. Przyłóż szczególną uwagę do sekcji podsumowanie.
  4. Dokładnie opisz, co potrafisz i co chciałbyś osiągnąć w firmie.
  5. Jeżeli masz zainteresowania powiązane tematycznie z danym zawodem, koniecznie je wpisz.
  6. W wykształceniu nie wpisuj szkół średnich, jeżeli posiadasz wykształcenie wyższe.
  7. Bądź kreatywny!

Jeżeli masz pytania odnośnie stworzonych przez nas wzorów CV lub znalazłeś jakiś błąd w artykule, serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4