Podanie o pracę — wzór, niezbędne informacje i przykłady

Podanie o pracę

Bardzo wielu pracodawców ceni pracowników, którzy wykazują inicjatywę i są aktywne w swojej pracy. Pierwszym przejawem takiej aktywności nie musi być jednak wykonywanie większej ilości obowiązków lub przedstawianie ciekawych pomysłów. Tak naprawdę to zanim jeszcze zaczniesz pracować w danej firmie, możesz pokazać pracodawcy, że zależy Ci na zdobywaniu nowego doświadczenia, własnym rozwoju, a także tym, że warto Cię zatrudnić. W jaki sposób to zrobić? To bardzo proste, należy w tym celu przygotować podanie o pracę!

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób napisać podanie o pracę, sprawdź dalszą część artykułu, z której dowiesz się:

 • co to jest podanie o pracę i kiedy warto je napisać,
 • w jaki sposób napisać podanie o pracę, które zapewni Ci stanowisko w wymarzonej firmie,
 • co warto napisać w podaniu o pracę,
 • jak napisać podanie o pracę, gdy nie posiadasz wymaganego w danej firmie doświadczenia.

Czym jest podanie o pracę?

W skrócie podanie o pracę jest dokumentem kierowanym do pracodawcy z prośbą o zatrudnienie w danej firmie. Zamieszcza się w nim podstawowe dane kontaktowe, a także informacje o celu, sytuacji użytkowej, formie zatrudnienia i motywacji pracownika.

Podania o pracę nie wysyła się do firm, które prowadzą aktualnie rekrutację na wybrane stanowisko. W takim przypadku o wiele lepiej jest wysłać CV i list motywacyjny, które zawierają wszystkie niezbędne dla pracodawcy informacje.

Przycisk CV

Decydując się na stworzenie oraz wysłanie podania szanse na zatrudnienie drastycznie rosną. Pracodawca ma zdecydowanie większą szansę na zapamiętanie nas i naszego dokumentu niż w przypadku wielu CV, które przegląda podczas procesu rekrutacji. Jest to ogromna zaleta podania o pracę

Tym, co odróżnia podanie o pracę, a list motywacyjny to:

 • pokazanie chęci do pracy w danej firmie mimo braku prowadzonej rekrutacji z własnej woli,
 • inne zwroty grzecznościowe,
 • pokazanie zdecydowanie większego zainteresowania firmą oraz zawarcie zwrotów grzecznościowych kierowanych do konkretnej osoby jak np. dyrektor, prezes lub kierownik.

Kiedy warto napisać podanie o przyjęcie do pracy?

Podanie o przyjęcie do pracy warto napisać w wielu sytuacjach. Nie ma jednej, w której opłaca się stworzyć i wysłać ten dokument do pracodawcy, z którym chciałbyś nawiązać współpracę.

Najpopularniejsze przypadki, w których warto stworzyć oraz wysłać prośbę o przyjęcie do pracy to:

 • brak doświadczenia kandydata w danym zawodzie lub branży i chęć wykazania inicjatywy oraz motywacji do pracy w danej firmie,
 • duża ilość chętnych osób na jedno stanowisko pracy i rzadko otwarta rekrutacja w danej firmie,
 • brak otwartej rekrutacji i chęć pracy po odbytym stażu lub praktykach w konkretnej firmie,
 • po prostu chęć pracy na danym stanowisku i rozwijanie swoich umiejętności podczas braku aktywnie prowadzonej kampanii rekrutacyjnej przez daną firmę.

Oprócz tego aplikować do firmy przy użyciu prośby lub podania o pracę można zawsze, gdy chcesz zapaść w pamięci pracodawcom lub gdy zależy Ci na zbudowaniu gruntu na ewentualną zmianę firmy w przyszłości.

Jak napisać dobre podanie o pracę?

Stworzenie prostego dokumentu, w którym zamieścisz swoje dane kontaktowe i przedstawisz motywację do pracy, dziś nie wystarczy. Musisz udowodnić pracodawcy, że jesteś osobą, która pozytywnie wpłynie na atmosferę w firmie, a także jej rozwój i możliwości. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ przekonanie kogoś, kogo nie znasz przy pomocy jednego dokumentu, wymaga naprawdę odpowiedniego doboru słów. Postaraj się zatem i nie twórz dokumentu na kolanie. Zamiast tego, napisz treść podania w skupieniu przez długi czas, tak aby do głowy mogły wpłynąć ciekawe pomysły i słowa.

Warszawa, dnia 22.03.2016 r.

Adam Nowak
ul. Kasztanowa 33/44
02-200 Warszawa

Dyrektor ds. Rekrutacji
Magazyn A1 Europe
ul. Cyprysowa 12
03-300 Warszawa

Podanie o pracę

Zwracam się z uprzejmą prośbą o zatrudnienie mnie w Państwa firmie na stanowisku operator wózka widłowego.

Praca w Państwa firmie w pełni odpowiada moim oczekiwaniom i pozwoli na wykorzystanie moich umiejętności i doświadczenia zdobytego podczas wcześniejszej pracy zawodowej. Przez ostanie 4 pracowałem w magazynie firmy RR Druk Polska na stanowisku operator wózków widłowych.

Posiadam niezbędne kwalifikacje oraz wiedzę potrzebną do właściwego wykonywania obowiązków na podanym stanowisku pracy. Jestem osobą komunikatywną o pogodnym usposobieniu, dodatkowo moje cechy charakteru to uczciwość, punktualność, pracowitość. Dodatkowo posiadam kierunkowe wykształcenie techniczne.

W załączeniu przesyłam moje CV oraz list motywacyjny. Bardzo proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego podania.
Jan Nowak

Co zawrzeć w podaniu o pracę?

To, co powinno znaleźć się w każdym podaniu o pracę to:

 • data i miejscowość stworzenia dokumentu (najlepiej w prawym górnym rogu dokumentu A4),
 • Twoje dane kontaktowe jak: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz telefon kontaktowy,
 • dane firmy, do której wysyłasz podanie — zaadresuj swój dokument do kierownictwa lub działu HR (upewnij się, że nie popełniłeś tu żadnego błędu),
 • kreatywna treść podania z tytułem „Podanie o pracę”,
 • podpis pod treścią dokumentu,
 • ewentualna informacja o załącznikach jak CV, list motywacyjny, list polecający lub dokumentach potwierdzających Twoje kwalifikacje.

Pamiętaj, że to, co musi koniecznie znaleźć się w tworzonym dokumencie, to jedynie podstawowa część całości. Tak naprawdę by zdobyć zainteresowanie pracodawcy, musisz stworzyć ciekawą treść, która jest najważniejszym elementem Twojej kandydatury do pracy.

Jak napisać podanie o pracę bez doświadczenia?

Wspomnieliśmy, że wysyłanie podania o pracę jest dobrym pomysłem, jeśli nie posiadasz żadnego doświadczenia w danej branży. Musisz jednak wiedzieć, że nie otrzymasz w ten sposób żadnego zaawansowanego stanowiska, a pracodawca da Ci jedynie szansę na okres próbny. Niemniej jednak warto pisać i wysyłać tego typu dokumenty, ponieważ nic nie robiąc, nie będziesz w stanie osiągnąć wiele.

Jeśli nie masz doświadczenia, powinieneś:

 • pokazać pracodawcy, że Twoje wykształcenie zgadza się ze stanowiskiem, o które się ubiegasz,
 • udowodnić, że posiadasz niezbędną wiedzę teoretyczną i podstawowe umiejętności praktyczne do wykonywania danej pracy,
 • wyjaśnić pracodawcy, dlaczego będziesz dobrym wyborem i dlaczego zależy Ci na pracy w danej firmie,
 • skupić się na swoich superlatywach i nie lać wody, jeśli nie masz się zbytnio czym pochwalić,
 • pokazać, że Twoje zainteresowania pokrywają się z daną pracą i będziesz osobą, która z uśmiechem na twarzy będzie wykonywać codzienne obowiązki.

Popularne błędy dotyczące pisania podania o pracę

Jeśli zależy Ci na otrzymaniu wybranej pracy, poza odpowiednio skonstruowanym i napisanym podaniem, musisz pamiętać o tym, aby Twój dokument nie zawierał żadnych rażących błędów. To, na co przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę to:

 • Błędy gramatyczne i ortograficzne. Nikt nie lubi czytać tekstu, w którym znajdują się byki i widoczne na pierwszy rzut oka błędy. Jeśli zależy Ci na danej pracy, 3 lub 4 razy przejrzyj swój dokument i daj go do sprawdzenia koledze, lub koleżance, abyś miał pewność, że tekst został przygotowany na tip-top.
 • Brak elementu wyróżniającego kandydata. Pomyśl, ile wymagało od Ciebie napisanie podania o pracę. Tak naprawdę jest to niewiele w stosunku do tego, co możesz zyskać. To samo może pomyśleć dwudziestu innych kandydatów. Postaraj się wyróżnić, bo bez tego, żadna prośba o zatrudnienie nie ma większego sensu.
 • Źle skonstruowany wzór podania. Każdy formalny dokument musi mieć odpowiednią formę. Skorzystaj z przygotowanego przez nas wzoru, aby mieć pewność, że dokument zawiera wszystko, co niezbędne.

Na co jeszcze zwrócić uwagę pisząc i wysyłając podanie o pracę

Dobre podanie o pracę powinno zawierać wszystkie wymienione w tym artykule elementy. Czcionka powinna być prosta i wyraźna, a na samym środku dokumentu powinien znajdować się napis informujący, czym tak naprawdę jest.

Oprócz tego warto również zwrócić uwagę na format zapisu dokumentu. Jedynym formatem gwarantującym odpowiedni odczyt i zapis, jest pdf. Jeśli przygotowujesz podanie o pracę w Word Office, pamiętaj o tym, aby na końcu zapisać je koniecznie jako PDF.

To już wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat pisania podania o pracę. Jeśli w tekście znalazłeś jakiś błąd lub masz do nas pytania, zadaj je w sekcji komentarzy. Chętnie odpowiemy, a także pomożemy Ci w stworzeniu własnego dokumentu.

Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *