Wzory CV

Wyświetlanie wszystkich wyników: 9

Wzór CV – najlepsze szablony w 2022 roku

Szukasz nietuzinkowych wzorów CV? Świetnie trafiłeś!

Jak wiemy, pierwsze wrażenie w nowych kontaktach jest bardzo ważne. Curriculum vitae to pierwsze, co potencjalny pracodawca widzi, a więc jest to równocześnie nasza wizytówka. Jeżeli chcesz wypaść dobrze w oczach pracodawcy lub rekrutera, postaraj się więc stworzyć coś, co przykuje ich uwagę i sprawi iż wyróżnisz się na tle konkurencji.

W tym artykule dowiesz się:

  • Jak napisać CV do pracy którym zaskoczysz pracodawcę,
  • Co i w jakiej kolejności umieścić w stworzonym wzorze CV, 
  • Jak wyglądają najpopularniejsze wzory CV, 
  • Ciekawostki na temat tworzenia Curriculum Vitae.

Jak stworzyć CV wzór

Wbrew pozorom, tworzenie CV do pracy w dzisiejszych czasach nie jest takie proste. Jeszcze kilka lat temu wystarczyło tak naprawdę stworzyć zwyczajny dokument zawierający podstawowe dane takie jak: imię, nazwisko, wykształcenie i doświadczenie żeby dostać pracę. Dziś, rynek pracowników jest o wiele większy i na każde stanowisko jest o wiele więcej kandydatów niż mogłoby się wydawać.

Żeby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie posady, musisz dziś zabłysnąć. Najprostszą i jednocześnie najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić na początku, jest przygotowanie kreatywnego CV i listu motywacyjnego.

Poniżej znajdziesz wskazówki, które ułatwią Ci stworzenie wzoru CV, którym wyróżnisz się wśród konkurencji.

1. CV zacznij od danych personalnych i kontaktu

Jest to element, bez którego żadne wzory CV się nie obejdą. Oprócz imienia i nazwiska, warto dodać nagłówek, w którym zawrzesz zawód który aktualnie wykonujesz. Oczywiście idealnie byłoby, gdyby nasza aktualna praca była jakoś związana ze stanowiskiem na które kandydujemy.

Lekko poniżej, zawrzyj swoje dane kontaktowe. Koniecznie wpisz numer komórkowy i adres email. Tutaj uczulamy. Nie używaj adresów email, które są śmieszne lub dziwne. Jak myślisz, które CV sprawi na pracodawcy lepsze wrażenie, te, z adresem email – xblondasek@gmail.com, czy marcin.kowalski@gmail.com?

Jeżeli posiadasz profil na LinkedIn lub innych tego typu serwisach, warto go podlinkować. Podobnie rzecz tyczy się innych profili w social mediach.

Pamiętaj, że nie musisz podawać dokładnego adresu zamieszkania. Wystarczy, że wpiszesz miasto w którym mieszkasz, a w wielu przypadkach nawet to nie będzie potrzebne.

2. Opisz siebie i swoje cele

W opisie siebie, tzw. podsumowaniu zawodowym, wpisz najważniejsze informacje o Tobie, co uważasz za swoje plusy, jakie kwalifikacje posiadasz i chciałbyś w przyszłości zdobyć, możesz też pochwalić się sukcesami zawodowymi.

To właśnie na tym elemencie większość pracodawców i rekruterów skupia się czytając gotowe CV. Postaraj się, żeby zawarte tu informacje były rzeczowe i związane ze stanowiskiem na które kandydujesz. Długość tej sekcji nie powinna być dłuższa niż 4-5 zdań.

Naszym zdaniem, podsumowanie najlepiej napisać na koniec tworzenia CV. W ten sposób będziesz wiedział, co z przedstawionych w CV danych chcesz wyróżnić i pochwalić się na starcie.

Powinieneś też w jednym zdaniu zawrzeć informacje o tym, jaki masz cel w dołączeniu do danej firmy, co do niej wniesiesz i w jakim kierunku chcesz się dalej rozwijać.

3. Wyraźnie zaznacz swoje kompetencje

Spora część społeczeństwa już o tym wie, że informacje zawarte w górnych częściach dokumentów bardziej rzucają się w oczy i to na nich skupiają się rekruterzy. Z tego powodu, zaraz poniżej podsumowania, wpisz swoje umiejętności i kompetencje.

Nie trać miejsca w CV i czasu rekrutera wpisując takie rzeczy jak pracowitość czy sumienność chyba, że wymaga ich pracodawca. Nie wyróżnisz się tym na tle innych kandydatów, a tylko spowodujesz, że osoba czytająca Twoje CV chwyci się za głowę.

4. Wpisz najważniejsze umiejętności specjalistyczne

W zależności od tego, na jakie stanowisko kandydujesz, umiejętności specjalistyczne powinny znajdować się poniżej lub powyżej kompetencji i umiejętności miękkich.

Umiejętności specjalistyczne, to kolejny bardzo ważny element w każdym CV. To na ich podstawie wielu pracodawców decyduje się na to, czy zaprosić kandydata do kolejnego etapu rekrutacji. Skup się więc na tym co jest Twoimi największymi zaletami i co w danym zawodzie potrafisz najlepiej. Nie wpisuj jednak dziesiątek umiejętności (chyba że naprawdę bardzo dobrze je wykonujesz), bo rekruter widząc, że wpisałeś tyle rzeczy może pomyśleć, że umiejąc tak dużo, nie potrafisz tak naprawdę nic.

Sekcję umiejętności podziel na umiejętności miękkie i specjalistyczne, dzięki czemu Twoja aplikacja będzie jeszcze bardziej przejrzysta.

5. Opisz w CV swoje doświadczenie zawodowe

W tradycyjnym życiorysie możesz wpisywać wszystkie stanowiska na których pracowałeś, nawet te, które nie są powiązane z zawodem na który kandydujesz. W CV jest inaczej. Tutaj powinieneś skupić się tylko na tym, co jest powiązane z danym stanowiskiem pracy.

Wpisując kolejne miejsca pracy, zastosuj zasadę odwróconej chronologii. To znaczy, że Twoje ostatnie lub aktualne stanowisko wpisz na samej górze, a na samym dole stanowisko na którym pracowałeś kilka lat temu. W ten sposób pierwszym, co zobaczy rekruter jest Twoje aktualne stanowisko, czyli to, co interesuje go najbardziej.

Wpisując kolejne firmy, ważnym jest, żebyś nie wpisywał wyłącznie roku w którym pracowałeś, ale także miesiąc. Im dokładniejsze dane na ten temat podasz, tym większą wiarygodność zapewnisz i tym większa szansa, że rekruter zwróci uwagę na Twoje CV.

Opisz też, co i jak w danej firmie robiłeś. Najlepiej, gdy zrobisz to w punktach, ale krótki opis tego czym zajmowałeś się na danym stanowisku a także jakie sukcesy osiągnąłeś też nie będzie zły.

6. Zawrzyj w CV, sekcję zawierającą opis wykształcenia

Jeszcze kilka lat temu, sekcja wykształcenia była bardzo mocno brana pod uwagę. Dziś, w czasach, gdzie praktycznie każda osoba skończyła studia lub kursy, pracodawcy nie przywiązują do niej już takiej uwagi.

Nie musisz się zbytnio rozpisywać pisząc o swoim wykształceniu. Wystarczy nazwa szkoły/uczelni, kierunku w jakim się uczyliśmy i tytułu który zdobyliśmy.

Jeżeli wciąż studiujesz, wpisz po prostu np. 2018-obecnie i to w zupełności wystarczy. W sekcji wykształcenia nie musisz podawać miesiąca rozpoczęcia i zakończenia nauki jak ma to miejsce w przypadku opisu doświadczenia zawodowego.

7. Na końcu wzoru CV dodaj zainteresowania

Wiele osób uważa, że CV wzór nie musi zawierać sekcji hobby czy zainteresowania. Nie jest to do końca prawdą. Pracodawca widząc, że posiadamy zainteresowania i krótki ich opis, może stwierdzić, że jesteśmy ambitną osobą i to nas wybierze na rozmowę kwalifikacyjną.

Podobnie może być, gdy pracodawca lub rekruter zauważy, że posiadamy takie same zainteresowania co on. Zostało to naukowo potwierdzone, że osoby z podobnymi lub takimi samymi zainteresowaniami przyciągają się bardziej, co może zwiększyć szanse na dostanie się do kolejnego etapu rekrutacji.

Najlepszym scenariuszem jest jednak ten, gdy zainteresowania są w jakiś sposób powiązane z wykonywanym przez nas zawodem. Pracodawcy uwielbiają pracowników, którzy interesują się tym w czym pracują.

8. Sprawdź potencjalne błędy

Po stworzeniu wzoru CV lub jego napisaniu, nie wysyłaj go od razu do pracodawcy. Sprawdź, czy nie występują w nim błędy językowe lub składniowe, czy zdjęcie jest odpowiednio dopasowane i czy żaden z elementów się nie przesunął.

Gdy upewnisz się, że wszystko z Twoim CV jest w porządku, poproś kolegę, dziewczynę lub chłopaka o to, żeby oni również ocenili i sprawdzili Twoje CV. Może być tak, że według Ciebie stworzyłeś idealne, bombowe CV, ale według innych może być to słaba niedopracowana aplikacja.

9. Dodaj też szablon listu motywacyjnego

Pisząc CV osoby bez doświadczenia, nie możesz zapomnieć o dodatkowych atutach, które zwiększą Twoje szanse żeby znaleźć pracę. Jednym z najlepszych sposobów na to, jest tworzenie listów motywacyjnych, w których opiszesz co chcesz osiągnąć w nowej firmie i jakie są Twoje cele zawodowe.

Skuteczne CV to takie, które już od samego początku przyciąga wzrok rekrutera. Warto więc dodać do niego list motywacyjny, który pokaże, że zależy nam na pracy w danej firmie.

Najpopularniejsze szablony CV

Już wiesz, jak i co powinieneś zawrzeć we wzorze CV. Teraz nadszedł czas na przedstawienie Ci kilku przykładów i tego co w danych CV warto przedstawić.

Wzór CV absolwenta, czyli łatwe zdobycie pierwszej pracy

Jeżeli jesteś studentem lub absolwentem, który szuka pierwszej pracy, zapewne spotkałeś się z problemem – co wpisać w swoim CV.

Pierwszym elementem, na który możesz zwrócić uwagę jest Cel zawodowy. Na tym etapie nie posiadasz pewnie jeszcze żadnego doświadczenia związanego z zawodem, ale wpisanie tego, dlaczego wybrałeś taki kierunek rozwoju i co chcesz tym samym osiągnąć jest bardzo dobrym pomysłem.

To, co na pewno warto podkreślić, jest wykształcenie i odbyte praktyki czy staże. Przedstaw je w CV, krótko, ale rzeczowo opisując. Pracodawca widząc CV absolwentów, nie przykuwają takie uwagi do doświadczenia zawodowego jak w przypadku innych kandydatów, więc masz możliwość się wyróżnić.

Możesz też odpowiedzieć na pytania:

  • W jakich projektach brałeś udział?
  • Czy otrzymałeś stypendium naukowe?
  • Brałeś udział w konferencjach lub udzielałeś się w jakiś sposób? 
  • Ułatwiłeś jakieś zadanie związane z nauką lub studiami? 
  • Czy miałeś wkład w rozwój jakiegoś procesu lub technologii? 
  • Czy brałeś aktywny udział w kołach naukowych?

W miejscu umiejętności możesz mieć drobne problemy. Tak naprawdę nie wiadomo co potrafisz w praktyce, chyba, że brałeś udział w stażu i się czegoś nauczyłeś. Na pewno nie skupiaj się na umiejętnościach miękkich jak: kreatywność, pracowitość itp. Takie umiejętności wpisuje w CV około 90% kandydatów. Zamiast tego zastanów się, co potrafisz i opisz to ogólnikowo np. wiedza z zakresu sieci teleinformatycznych.

Dobre wzory CV to takie, które na pierwszy rzut oka prezentują pracownika z dobrej strony.

Skuteczny szablon CV dla pracownika biurowego

W przypadku pracownika biurowego, zadanie jest nieco prostsze niż w przypadku studentów i absolwentów. Kandydując na to stanowisko zapewne wiesz, czego wymaga pracodawca i co powinieneś umieć, żeby wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów.

Na samym początku warto się jednak zastanowić, co wyróżnia idealnego pracownika biurowego. Na pewno są to:

  • Nienaganna obsługa klienta i gości
  • Dbanie i polepszanie wizerunku firmy
  • Realizacja wszelkiego rodzaju zadań biurowych i organizacja spotkań 
  • Przygotowywanie dokumentów i zajmowanie się archiwum

Tworząc podsumowanie, czyli krótki opis siebie, skup się na tym, co najlepiej potrafisz i tym, co wymaga pracodawca. Dopasowując tą sekcje pod każde ogłoszenie pracy indywidualnie, zwiększasz swoją szansę na zdobycie wymarzonego stanowiska.

W tym przypadku sekcja doświadczenie zawodowe ma już spore znaczenie. Powiązane z danym zawodem stanowiska na których pracowałeś, zapisz w kolejności odwróconej chronologii. To znaczy, że ostatnia lub aktualna praca znajdować się będzie na samej górze listy.

W skutecznym CV do pobrania nie może zabraknąć też opisu tego, co na danym stanowisku robiliśmy. Postaraj się opisać pokrótce to czym się zajmowałeś, co w danej pracy osiągnąłeś i jaki proces udało Ci się ulepszyć lub ułatwić.

Jeżeli chodzi o umiejętności pracownika biurowego, które warto wpisać w naszym wzorze CV, są to na pewno:

  • Obsługa urządzeń biurowych i komputera
  • Profesjonalne podejście i obsługa klienta
  • Administracja danymi
  • Bezwzrokowe pisanie na komputerze
  • Organizacja i zarządzanie spotkaniami służbowymi
  • Tworzenie i archiwizacja dokumentów

To tylko niektóre z umiejętności, które powinny znaleźć się w Twoim CV jeżeli kandydujesz na stanowisko związane z pracą biurową. To, co Ty powinieneś zawrzeć, wiesz sam najlepiej. Nie wpisuj jednak kompetencji, którymi mogą pochwalić się wszyscy ludzie jak uczynność czy sumienność.

Najlepszy wzory CV dla ludzi pracujących w marketingu

Marketing, to dział, który w ostatnich latach bardzo rozwinął się w Polsce. Jeżeli więc chcesz się wyróżnić na tle konkurencji, nie stosuj gotowych opisów z Internetu, skup się na tym co potrafisz najlepiej i stwórz wzór CV, który przyciągnie uwagę każdego potencjalnego pracodawcy.

Jak wiadomo, tworząc jedno CV do pobrania nie dopasujemy się do wymagań wszystkich stanowisk pracy. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby swoje CV dopasowywać indywidualnie do każdego ogłoszenia. W ten sposób sprawisz, że Twoje CV będzie idealnie dopasowane to wymagań danego ogłoszenia. Warto więc napisać CV na każde ogłoszenie o pracę, dzięki czemu pracodawca zauważy, że nie wysyłaliśmy tego samego dokumentu w odpowiedzi na wiele ogłoszeń o pracę.

Większość stanowisk związanych z marketingiem jest w jakiś sposób powiązana tematycznie i na wielu z nich pracodawca wymaga podobnych umiejętności np.:

  • Zarządzanie projektem
  • Umiejętność współpracy z innym działem
  • Tworzenie i edycja materiałów reklamowych
  • Planowanie i wdrażanie strategii marketingowych

Wymienione wyżej kompetencje sprawdzą się na każdym stanowisku związanym z marketingiem, jednak nie każdy pracodawca będzie ich wymagał. Mimo to, jeżeli posiadasz dane umiejętności i uważasz, że w wykonywaniu ich jesteś naprawdę dobry, nie bój się i zamieść je w swoim CV.

W podsumowaniu zawodowym skup się na tym, co wymaga pracodawca i to tą sekcję jak najbardziej dopasuj do danego ogłoszenia. Podsumowanie zawodowe to element, na który większość pracodawców zwraca szczególną uwagę, a widząc, że kandydat potrafi praktycznie wszystko, czego wymaga pracodawca, zdobywamy kolejne punkty.

Marketing to dział, który polega na sprzedaży. Nie bój się więc umieścić krótkiego hasła reklamowego, które sprzeda Ciebie. W ten sposób pokażesz pracodawcy, że jesteś kreatywny i nie boisz się nowych rozwiązań.

Co do obowiązków, które wykonywałeś, postaraj się je dość dokładnie opisać. To, czy zajmowałeś się w poprzednich pracach ma tutaj bardzo duże znaczenie. Opisz więc, czym zabłysnąłeś na danym stanowisku, co udało Ci się osiągnąć i co podobało Ci się w danej pracy, a co wolałbyś zmienić.

W swoich umiejętnościach nie zamieszczaj umiejętności miękkich. Praktycznie 100% z nich może zamieścić każda osoba startująca na dane stanowisko. Skup się natomiast na kompetencjach, które mogą się przydać w danym zawodzie. Jeżeli kandydujesz na stanowisko związane z reklamą stacjonarną nie bój się wpisać tego, że uczysz się zasad reklamy w Social Mediach. Pracownicy, którzy na własną rękę rozwijają się w danym kierunku są bardzo cenni dla pracodawców.

Przykładowe CV dla pracowników fizycznych

Pracownicy fizyczni mają o wiele prostsze zadanie niż osoby, które posiadają ogromne doświadczenie i wykształcenie w danej branży. Praktycznie każda osoba może zacząć przygodę z pracą fizyczną, jednak nie każdy do tego pasuje.

Tworząc wzory CV w tej branży, nie musisz udowadniać, że posiadasz nie wiadomo jakie wykształcenie. Tutaj musisz się skupić tylko i wyłącznie na swoich umiejętnościach, doświadczeniu i tym, że będziesz pracownikiem, na którym pracodawca się nie zawiedzie.

Coraz mniejsza część ludzi chce pracować fizycznie, co wiąże się z ciągłymi wzrostami płac na tych stanowiskach. Nawet teraz, zwykły pracownik na budowie może zarobić więcej niż praktykant po 5 latach studiów. Jednak żeby to osiągnąć, musisz pokazać pracodawcy, że naprawdę coś potrafisz lub chcesz się rozwijać w tym kierunku.

Jeżeli nie posiadasz żadnego doświadczenia w danym zawodzie, nie kandyduj na stanowisko zwykłego pracownika, chyba, że w ogłoszeniu napisane jest, że takowego pracownika szukają. Rzecz wygląda identycznie jak w przypadku innych zawodów. Czy firma szukająca grafika z doświadczeniem zatrudni osobę, która nigdy nie miała styczności z wykonywaniem danego zawodu? Raczej marne szanse..

Skup się więc na poszukiwaniu stanowisk dla osób młodych lub początkujących. Po około pół roku gdy nauczysz się podstaw bez problemu będziesz mógł poprosić o podwyżkę i dalszy rozwój w firmie.

Gotowe CV inżyniera budowlanego

Ponieważ coraz większa część młodych ludzi decyduje się na studia, mamy na rynku coraz więcej inżynierów w wielu dziedzinach. Tworząc wzory CV dla inżyniera budowy, powinieneś skupić się na kilku bardzo ważnych elementach. Na pewno powinieneś zawrzeć swoje wykształcenie i pokrótce je opisać. To samo tyczy się doświadczenia. Jeżeli jesteś absolwentem, wiadomo, że nie dostaniesz się od razu na to stanowisko, tylko będziesz musiał przejść staż. Jeśli posiadasz już jakieś doświadczenie zawodowe, postaraj się je dokładnie opisać, aby pracodawca lub rekruter mógł poznać, w czym jesteś dobry.

Kompetencjami, które rzadko pojawiają się w CV inżynierów budowlanych, ale są bardzo przydatne to:

  • Umiejętność analizy i tworzenia kosztorysów
  • Umiejętność czytania i sporządzania rysunków technicznych 
  • Praktyczne doświadczenie w tworzeniu przedmiarów i obmiarów 
  • Dobry kontakt i umiejętność negocjacji z podwykonawcami 
  • Umiejętność analizy poprawności wykonanych prac

To tylko niektóre z kompetencji, którymi możesz wyróżnić się na tle innych kandydatów. To, co powinieneś wpisać, wiesz najlepiej Ty sam.

W podsumowaniu zawrzyj najważniejsze informacje, które przedstawią Ciebie i przykują uwagę rekrutera. Możesz więc wpisać swoje osiągnięcia lub czyny, dzięki którym wykonywana praca stała się prostsza lub bardziej efektywna.

W sekcji doświadczenie zawodowe opisz wszystkie stanowiska związane z danym zawodem lub pokrewne. Nie ma sensu wpisywać, że pracowałeś jako serwisant w sklepie komputerowym, gdy kandydujesz na stanowisko budowlane.

Bez problemu możesz zawrzeć dokładne opisy tego, czym się w danej pracy zajmowałeś. Jest to nawet wskazane. Im więcej czynności, z którymi miałeś styczność, tym większe ogólne doświadczenie pracownika. Jeżeli np. wynegocjowałeś niższą cenę u podwykonawcy lub znalazłeś nowych, którzy wykonali daną pracę taniej, pochwal się tym. Większość pracodawców lubią pracowników, którzy przykładają się do wykonywanych zadań i starają się w jakiś sposób usprawnić działanie firmy.

Wzór CV – czy naprawdę jest taki ważny?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, jeszcze kilka lat temu, to jak wyglądało nasze CV nie miało tak naprawdę dużego znaczenia. Dziś jest nieco inaczej. Wzory CV to pierwsze co widzi pracodawca lub rekruter, tak więc jest to nasza wizytówka i element, którym możemy przyciągnąć ich uwagę.

Wybierając odpowiedni wzór CV oraz taki, który oddaje naszą osobowość istnieje o wiele większe prawdopodobieństwo na to, że zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną.

Nie wszystkie wzory CV pasują jednak do każdego zawodu. Weźmy pod lupę prawnika i grafika.

Grafik może pozwolić sobie na totalną dowolność, tutaj możesz wybrać wzór CV abstrakcyjny, kolorowy i nowoczesny, dzięki czemu pracodawca od razu zauważy, że jesteś osobą kreatywną z poczuciem dobrego smaku. Takie działanie pomoże Ci zdobyć pracę na stanowisku kreatywnym.

W przypadku kandydowania na stanowisko prawnika nie możemy pozwolić sobie na takie szaleństwo. Bierzemy udział w rekrutacji na poważne stanowisko, dlatego wzory CV powinny być stonowane, schludne i eleganckie. Tylko w takim przypadku zapewnimy sobie szansę na przejście do kolejnego etapu rekrutacji.

Czy istnieje idealne CV dla każdego stanowiska?

Jeżeli przeczytałeś cały artykuł, wiesz co powinno i czego nie powinno zawierać każde CV. Analizując to o czym już pisaliśmy powinieneś domyślić się, że nie ma idealnego wzoru CV, które będzie pasować do każdej rekrutacji. Jednak jeżeli wciąż zastanawiasz się jak napisać CV, sprawdź ten artykuł.

Nawet jeśli kandydujesz na identyczne stanowisko, warto zawsze coś zmienić w taki sposób, aby w większym stopniu dopasować się w wymagania danego ogłoszenia.

CV to tak naprawdę odpowiedź na ogłoszenie, a im odpowiedź na dane ogłoszenie jest lepsza, tym szanse na odpowiedź zwrotną są większe. Tak więc, im więcej czasu poświęcisz na dopracowanie swojego CV, tym większa szansa na sukces a więc i na otrzymanie wymarzonej posady. To właśnie dlatego zachęcamy wszystkich do przeanalizowania tego, co dany pracodawca wymaga i dopasowania swojego CV do każdego ogłoszenia w sposób indywidualny.

Podsumowanie

Tworząc wzory CV pamiętaj o tym, żeby stosować się do uwag o kolejności prezentowanych danych i o odpowiednim ich zaznaczeniu. Nie stosuj nieczytelnych czcionek, a najmniejszą wielkość jaka jest preferowana wynosi 11px.

Najważniejszym elementem w CV jest opis siebie, czyli podsumowanie zawodowe. To ten element jest pierwszym, co przeczyta o nas pracodawca lub rekruter. Dlatego dopracowanie tej sekcji w bardzo wielu przypadkach jest kluczem do sukcesu.

Doświadczenie zawodowe jest drugim w kolei elementem, na który pracodawcy zwracają uwagę. Jeżeli nie posiadasz żadnego doświadczenia w danym zawodzie, zamiast tego, możesz dłużej opisać siebie, że chcesz rozwijać się w tym kierunku i ciągle poszerzasz swoje horyzonty ucząc się nowych rzeczy związanych z branżą.

Sekcja wykształcenie straciła przez ostatnie lata na wartości. Jednak w przypadku niektórych zawodów jak prawnik czy lekarz jest wciąż dość istotna. Nie musisz się tu zbytnio rozpisywać, ale powinieneś zawrzeć najważniejsze informacje i to, co udało Ci się w danej uczelni osiągnąć.

Umiejętności, powinny opisywać Ciebie i być jednocześnie jak najbardziej dopasowane do danego ogłoszenia. To tą sekcję powinieneś przerabiać indywidualnie do każdej aplikacji, w taki sposób, aby spełniać wymagania opisane w ogłoszeniu o pracę. Nie powinieneś zamieszczać umiejętności miękkich, ponieważ jest to praktyka od wielu lat uważana za niepotrzebną i marnującą czas i miejsce w CV.

W każdym wzorze CV możesz zawrzeć swoje zainteresowania, jeżeli powiązane są z zawodem na który kandydujesz. Pracodawcy uwielbiają pracowników-pasjonatów, a umieszczając swoje hobby w CV, możesz zwiększyć szanse na otrzymanie danego stanowiska.