Test IQ – czym jest i gdzie wykonać?

Test IQ

Test IQ potocznie nazywany testem na inteligencję jest narzędziem rozwijanym od blisko 1906 roku, które pozwala zmierzyć iloraz inteligencji osoby badanej. Obecny test IQ jest dopasowany do sprawności językowej, arytmetycznej, skojarzeniowej, analitycznej i przestrzennej dzisiejszych ludzi, dzięki czemu jest wiarygodnym źródeł informacji o inteligencji danego człowieka.

Z poniższego artykułu dowiesz się m.in. czym jest iloraz inteligencji, gdzie wykonać test IQ, w jaki sposób testy IQ działają i jaka jest norma IQ. Zapraszamy do lektury.

Chcesz wykonać wiarygodny i rzetelnie przygotowany test IQ oparty o tablice Ravena, który precyzyjnie zmierzy Twój iloraz inteligencji? Dobrze trafiłeś! Klikając w poniższy przycisk zostaniesz przeniesiony na stronę, na której możesz wykonać test IQ.

Czym jest iloraz inteligencji?

Iloraz inteligencji to wskaźnik liczbowy, który informuje o wysokości inteligencji danej osoby. Przez lata wskaźnik ten był dopracowywany a testy na jego mierzenie ciągle się zmieniały. Ludzie zajmujący się badaniem wartości IQ przeprowadzali mnóstwo badań, dzięki czemu byli oni w stanie opracować test, który w miarodajny sposób mierzy iloraz inteligencji.

\"Test

Aby go obliczyć, korzysta się ze specjalistycznych testów, które mają formę krótkich zadań i podzielone są na bloki badające kolejne sprawności umysłowe osoby badanej.

Test na inteligencję — czym jest, jak działa?

Test na inteligencję początkowo był przeprowadzany u dzieci w różnym wieku w celu określenia, jakie wyniki można uznać za niskie, przeciętne i wysokie. W późniejszym etapie wprowadzono pojęcie wieku umysłowego oraz norm mówiących o ilorazie inteligencji osób w danym wieku.

Obecnie testy oparte są zwykle o matryce Ravena badające indukcję logiczną jednostki na podstawie zauważania ciągłości wzorów, dostrzegania analogii pomiędzy figurami, dostrzegania zmian wzorów, przestawiania figur oraz rozkładania figur na elementy. Dodatkowo pytania do testów IQ skonstruowane są w podobny sposób do testu WAIS (Wechsler Adult Intelligence Scale), oraz opierają się na założeniach zawartych w Efekcie Flynna.

Przeciwnicy testów IQ mówią, że znacznie ważniejsze są konkretne zdolności umysłowe ludzi, które odpowiadają za profil intelektualnych zdolności niż badane w teście płaszczyzny. Jednakże prawdą jest, że konkretne zdolności są ważne wyłącznie w przypadku osób, które uzyskują znacznie wyższy poziom inteligencji niż przeciętny.

Tak więc dzisiejsze testy IQ oparte o WAIS i matryce Ravena są wiarygodnym źródłem informacji o ilorazie inteligencji badanej osoby, jeśli ta nie ma IQ wyższego niż 160.

Miarodajny pomiar ilorazu inteligencji

\"\"

W Internecie można znaleźć mnóstwo testów na inteligencję, które zostały stworzone przez losowych ludzi na podstawie niewielkiej wiedzy. Są to zwykle krótkie testy składające się z nie więcej niż 20-30 pytań, które badają jedną lub dwie płaszczyzny działania umysłu.

Nie są one zbyt wiarygodnym źródłem informacji o ilorazie inteligencji, ponieważ wyłącznie całościowe zbadanie indukcji logicznej pozwala otrzymać prawidłowy wynik testu.

Testy inteligencji, które nie posiadają jednolitej oprawy graficznej i pytań o podobnym charakterze również nie powinny zostać uznane za rzetelne. Jedynie testy, w których twórcy zastosowali sprawdzone techniki można uznać za dobre.

Sprawdź także test talentów Gallupa.

Skala testu IQ

Skale testów IQ mogą się różnić w zależności od wykonywanego testu. Niektóre testy punktowane są w zakresie 0-100, inne 0-150, a jeszcze inne 0-200. Wynik takich testów nie ilustruje IQ badanej osoby, a jedynie punktowy wynik wybranego testu.

Wyłącznie oficjalne testy, w których każde pytanie ma inną wagę w zależności od wieku osoby badanej mogą określić Twoje IQ.

 • <68 – Poziom upośledzenia umysłowego
 • 68-83 – Poziom nieco niższy od przeciętnego IQ
 • 84-116 – Przeciętny poziom inteligencji
 • 117-132 – Ponadprzeciętny poziom inteligencji
 • 133-147 – Wysoki poziom inteligencji
 • >148 – Bardzo wysoki poziom inteligencji.

Czy istnieje norma IQ?

Norma IQ istnieje, jednak jest ona mocno uzależniona od wieku osoby badanej.

Jak można wyżej zauważyć, przeciętny poziom IQ mieści się w przedziale 84-116. Są to wartości, które uzyskuje blisko 68% społeczeństwa. Wszystkie wartości powyżej i poniżej mogą zostać więc uznane za ponadnormowe.

Poza znaną już wartością ilorazu inteligencji coraz częściej mówi się także o inteligencji społecznej, werbalnej i emocjonalnej, na które nie ma obecnie sposobu wiarygodnego pomiaru.

Test IQ — gdzie wykonać?

Istnieje wiele stron internetowych, na których można wykonać test IQ, jednak są one dość kontrowersyjnym tematem. Nie badają one bowiem psychometrycznych parametrów odpowiedzialnych za ocenę inteligencji, a wskazują jedynie na to, co jest badane.

Oficjalne pytania IQ nie są udostępniane publicznie, ponieważ odpowiedzi na dane pytania mogłyby wyciec do wiadomości publicznej, co zakłócałoby miarodajność wyników. Dałoby to bowiem możliwość treningu i wyuczenia się pytań na pamięć, co nie jest celem tego testu.

Dlatego większość testów IQ dostępnych w Internecie za darmo jest przestarzała lub nie uwzględniają Efektu Flynna, na podstawie którego są tworzone najnowsze pytania do testów na iloraz inteligencji.

Jeśli chcesz wykonać wiarygodny test, który został stworzony przez specjalistów zajmujących się indukcją logiczną i badaniem pracy mózgu, kliknij przycisk poniżej.

\"Test

W Polsce stacjonarnym testom IQ można poddać się w gabinetach psychologicznych lub przystępując do oficjalnych testów organizowanych przez stowarzyszenie Mensa Polska.

Znani ludzie z wysokim IQ

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele sławnych osób zawdzięcza to, co osiągnęli ponadprzeciętnej inteligencji. Poniżej znajdziesz kilka popularnych osób, dla których odpowiedzi na teście IQ to kaszka z mleczkiem.

Bill Gates – Programista

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie. Współzałożyciel i główny projektant oprogramowania Microsoft. Należy do najbardziej znanych przedsiębiorców odpowiedzialnych za rewolucję informatyczną.

W latach 1995-2007 zajmował pierwsze miejsce w corocznym rankingu najbogatszych osób na świecie.

Jego majątek jest obecnie wyceniany na ponad 110 mld dolarów.

Wynik testu IQ z 2013 roku pokazał, że Bill Gates posiada iloraz inteligencji równy 160.

Barack Obama — Prezydent USA

Amerykański polityk, Prezydent USA, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, człowiek roku tygodnika Time.

Wynik testu inteligencji pokazał, że iloraz inteligencji polityka wynosi ok 130.

Albert Einstein — Fizyk

Jeden z najbardziej znanych fizyków i matematyków na świecie. Laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

Einstein jest twórcą szczególnej teorii względności, która ulepszyła mechanikę Newtona i odpowiedzialna jest za rozkwit astrofizyki w XX i XXI wieku.

Uznawany jest za jednego z najlepszych fizyków wszech czasów.

Iloraz inteligencji fizyka wynosił – 180.

Mikołaj Kopernik — Matematyk i astronom

Polski polityk, fizyk i matematyk. Wstrzymał słońce, ruszył ziemię.

Jego prace wywołały jedną z największych rewolucji naukowych.

Przypuszczalnie posiadał iloraz IQ na poziomie 165.

Napoleon Bonaparte — Cesarz i dowódca Francji

Dowódca wojskowy i polityczny, który swoimi działaniami wywarł wpływ niemal w całej Europie.

Uważany jest za najwybitniejszego dowódcę w historii, a także jedną z najważniejszych postaci w historii Francji i świata.

Jego iloraz inteligencji wynosił prawdopodobnie 145.

Ciekawostki związane z IQ

Poniżej znajdziesz kilka ciekawostek związanych z testami na inteligencję i ilorazem inteligencji.

Najinteligentniejsi ludzie na świecie

Uważasz, że IQ równe 160 to dużo? Zobacz jaką inteligencją mogą pochwalić się najmądrzejsze osoby na świecie.

 • Christopher Langan – 195 IQ
 • Nikola Tesla – 200 IQ
 • Nadia Camukova – 200 IQ
 • Kim Ung-Young – 210 IQ
 • Nathan Leopold – 210 IQ
 • Chris Hirata – 225 IQ
 • Terence Tao – 225 IQ
 • Marilyn vos Savant – 228 IQ
 • William J. Sidis – 250 IQ
 • Ainan Cawley – 250 IQ – najmłodszy geniusz w historii. Urodził się w 1999 roku. W wieku 6 lat potrafił wykonywać skomplikowane kompozycje fortepianowe. Bez problemu recytuje liczbę PI do 518 miejsc po przecinku.

IQ u kobiet i u mężczyzn — różnice

Według badań mężczyźni mogą pochwalić się średnio o 3 do 5 punktów wyższymi wynikami w testach IQ niż kobiety. Różnica ta wynika z wyższej zawartości neuronów w mózgach mężczyzn.

Mężczyźni są zwykle lepsi w rozwiązywaniu zadań matematycznych, podejmowaniu analitycznych decyzji i orientacji przestrzennej.

Kobiety zaś lepiej radzą sobie w zadaniach językowych oraz zadaniach wymagających myślenia globalnego.

Podsumowanie

Iloraz inteligencji jest wskaźnikiem, który pokazuje umiejętność analitycznego myślenia, zauważania zasady ciągłości wzorów, rozkładania figur na elementy itp.

Na przestrzeni lat testy inteligencji zmieniały się, a naukowcy tworzyli coraz nowsze teorie, które ukształtowały wygląd dzisiejszych oficjalnych testów.

Wynik testu IQ nie zależy wyłącznie od poprawnie udzielonych odpowiedzi, a również wieku badanej osoby. Pytania opracowane w teście WAIS oparte są o aktualne normy dla osób od 16 do 79 roku życia.

Jeżeli masz do nas jakieś pytania lub któraś część tekstu jest Ci niejasna, zapraszamy do sekcji komentarzy, w której możesz podzielić się swoją opinią lub zadać dowolne pytanie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *