Cała prawda o CV w rekrutacji – co warto wiedzieć?

Skuteczność CV

CV jest dokumentem, którego zadaniem jest przyciągnięcie uwagi pracodawcy do naszej kandydatury. Stworzenie pierwszego wrażenia jest w tym przypadku bardzo ważne, ponieważ od niego zależy głównie to, czy dana osoba będzie chciała nas zatrudnić. Nie jest to jednak łatwe zadanie. Rekruterzy przeglądają często dziesiątki aplikacji do pracy dziennie, przez co wyróżnienie się w tłumie należy do naprawdę skomplikowanych zadań. Ale czy CV jest odpowiednim dokumentem do tego celu? Jeśli jesteś tego ciekaw, sprawdź dalszą część wpisu, z której dowiesz się:

  • dlaczego CV jest trafnym dokumentem podczas rekrutacji do pracy,
  • jakie elementy są brane pod uwagę podczas rekrutowania pracownika,
  • w jaki sposób stworzyć dobre CV, którym zaskoczysz pracodawcę.

Czy CV jest trafnym narzędziem rekrutacyjnym i selekcyjnym?

Na to pytanie odpowiedź jest bardzo prosta. Tak, CV jest świetnie dobranym dokumentem, jeśli chodzi o rekrutację i selekcję nowych pracowników. Zawiera ono wszelkie niezbędne informacje, które pokażą pracodawcy, że to właśnie my sprawdzimy się na danym stanowisku.

Skupianie się jednak wyłącznie na Curriculum Vitae nie jest dobrym pomysłem. Wielu ludzi szukających pracy tworzy ciekawe prezentacje, portfolio, życiorys, czy listy motywacyjne, które w szerszym zakresie przedstawiają ich umiejętności i zdobyte doświadczenie zawodowe.

Warto zatem skupić się nie tylko na samym CV, które bardzo często jest jedynym w pełni przeczytanym dokumentem, ale również o dodatkach, których zadaniem jest wyróżnienie nas na rynku pracy.

Dlaczego CV jest dobrym dokumentem rekrutacyjnym?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, CV zawiera wszystko to, czego chce dowiedzieć się potencjalny pracodawca. Całość ukazuje jednak wyłącznie fragment doświadczenia, umiejętności i motywacji pracownika, jednak na pierwszym etapie to w zupełności wystarczy.

Badanie motywacji do pracy

W dobrym CV powinien znaleźć się fragment tekstu ukazujący motywację do pracy. Nie może to być jedynie chęć zarobienia pieniędzy, ponieważ coraz więcej osób chce pracować w danej firmie, aby się rozwijać lub zdobywać nowe doświadczenia i kontakty.

Warto zatem w swojej aplikacji do pracy zawrzeć zdanie lub dwa, które pokaże pracodawcy, że oprócz wynagrodzenia, interesuje nas wkład w rozwój firmy oraz poznanie nowych technik z danej branży.

Sprawdzenie kompetencji pracownika

Umiejętności to bardzo często najważniejszy punkt CV. To od nich w głównej mierze zależy, czy pracodawca będzie skory do zatrudnienia danej osoby na wybrane stanowisko. I w sumie nic w tym dziwnego. Szukając osoby na wymagające pewnych umiejętności stanowisko, nikt nie chce zatrudniać kogoś, kto szuka pracy w danej firmie jedynie dlatego, że chce więcej zarabiać.

W CV powinna znajdować się sekcja umiejętności twardych oraz miękkich, dzięki którym pracodawca będzie w stanie określić, czy kandydat sprawdzi się w zespole, a także jako indywidualna jednostka.

Badanie potencjału pracownika

Jako że w dobrze napisanym CV powinna znajdować się sekcja podsumowania zawodowego, pracodawca jest w stanie określić przybliżony potencjał kandydata. Bardzo często osoby, które z daną branżą nigdy nie miały nic wspólnego lub szukają zmian w swoim życiu, na starcie są odrzucane. Pracodawcy cenią ludzi, którzy do pracy podchodzą z pasją, ponieważ tacy ludzie mają o wiele większy potencjał na rozwój.

Jeśli interesujesz się branżą, tematem lub jakimkolwiek zagadnieniem związanym ze stanowiskiem, na które aplikujesz, koniecznie zapisz to w swoim CV. Da Ci to ogromną przewagę nad pozostałymi ludźmi, którzy pracują wyłącznie dlatego, że muszą.

Dobre CV to klucz do sukcesu podczas rekrutacji do pracy!

Jak widzisz, CV jest głównym dokumentem, który jest brany pod uwagę podczas rekrutacji do pracy na niemal każde stanowisko. Warto zatem poświęcić własny czas na znalezienie ciekawego wzoru CV, a także uzupełnienie go treściami, które będą interesujące dla pracodawcy. Nie wolno jednak zapomnieć o innych dokumentach oraz sposobach na wyróżnienie się z tłumu kandydatów.

Napisanie ciekawego CV nie jest łatwym zadaniem, jednak stosując się do zaleceń, które możesz znaleźć na naszym blogu, powinieneś być w stanie bez problemu stworzyć idealne CV. W przypadku jakichkolwiek pytań lub problemów skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci, a także odpowiemy na wszelkie pytania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *