Podanie o pracę — wzór, niezbędne informacje i przykłady

Podanie o pracę

Bardzo wielu pracodawców ceni pracowników, którzy wykazują inicjatywę i są aktywne w swojej pracy. Pierwszym przejawem takiej aktywności nie musi być jednak wykonywanie większej ilości obowiązków lub przedstawianie ciekawych pomysłów. Tak naprawdę, to zanim jeszcze zaczniesz pracować w danej firmie, możesz pokazać pracodawcy, że zależy Ci na zdobywaniu nowego doświadczenia, własnym rozwoju, a także tym, że warto Cię zatrudnić. W jaki sposób to zrobić? To bardzo proste! Należy w tym celu przygotować podanie o pracę!

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób napisać podanie o pracę, sprawdź dalszą część artykułu, z której dowiesz się:

 • co to jest podanie o pracę i kiedy warto je napisać,
 • w jaki sposób napisać podanie o pracę, które zapewni Ci stanowisko w wymarzonej firmie,
 • co warto napisać w podaniu o pracę,
 • jak napisać podanie o pracę, gdy nie posiadasz wymaganego w danej firmie doświadczenia.

Czym jest podanie o pracę?

W skrócie podanie o pracę jest dokumentem kierowanym do pracodawcy z prośbą o zatrudnienie w danej firmie. Zamieszcza się w nim podstawowe dane kontaktowe, a także informacje o celu, sytuacji użytkowej, formie zatrudnienia i motywacji pracownika.

Podania o pracę nie wysyła się do firm, które prowadzą aktualnie rekrutację na wybrane stanowisko. W takim przypadku o wiele lepiej jest wysłać CV i list motywacyjny, które zawierają wszystkie niezbędne dla pracodawcy informacje.

\"Przycisk

Decydując się na stworzenie oraz wysłanie podania szanse na zatrudnienie drastycznie rosną. Pracodawca ma zdecydowanie większą szansę na zapamiętanie nas i naszego dokumentu niż w przypadku wielu CV, które przegląda podczas procesu rekrutacji. Jest to ogromna zaleta podania o pracę

Tym, co odróżnia podanie o pracę, a list motywacyjny to:

 • pokazanie chęci do pracy w danej firmie mimo braku prowadzonej rekrutacji z własnej woli,
 • inne zwroty grzecznościowe,
 • pokazanie zdecydowanie większego zainteresowania firmą oraz zawarcie zwrotów grzecznościowych kierowanych do konkretnej osoby jak np. dyrektor, prezes lub kierownik.

Kiedy warto napisać podanie o przyjęcie do pracy?

Podanie o przyjęcie do pracy warto napisać w wielu sytuacjach. Nie ma jednej, w której opłaca się stworzyć i wysłać ten dokument do pracodawcy, z którym chciałbyś nawiązać współpracę.

Najpopularniejsze przypadki, w których warto stworzyć oraz wysłać prośbę o przyjęcie do pracy to:

 • brak doświadczenia kandydata w danym zawodzie lub branży i chęć wykazania inicjatywy oraz motywacji do pracy w danej firmie,
 • duża ilość chętnych osób na jedno stanowisko pracy i rzadko otwarta rekrutacja w danej firmie,
 • brak otwartej rekrutacji i chęć pracy po odbytym stażu lub praktykach w konkretnej firmie,
 • po prostu chęć pracy na danym stanowisku i rozwijanie swoich umiejętności podczas braku aktywnie prowadzonej kampanii rekrutacyjnej przez daną firmę.

Oprócz tego aplikować do firmy przy użyciu prośby lub podania o pracę można zawsze, gdy chcesz zapaść w pamięci pracodawcom lub gdy zależy Ci na zbudowaniu gruntu na ewentualną zmianę firmy w przyszłości.

Jak napisać dobre podanie o pracę?

Stworzenie prostego dokumentu, w którym zamieścisz swoje dane kontaktowe i przedstawisz motywację do pracy, dziś nie wystarczy. Musisz udowodnić pracodawcy, że jesteś osobą, która pozytywnie wpłynie na atmosferę w firmie, a także jej rozwój i możliwości. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ przekonanie kogoś, kogo nie znasz przy pomocy jednego dokumentu, wymaga naprawdę odpowiedniego doboru słów. Postaraj się zatem i nie twórz dokumentu na kolanie. Zamiast tego, napisz treść podania w skupieniu przez długi czas, tak aby do głowy mogły wpłynąć ciekawe pomysły i słowa.

Warszawa, dnia 22.03.2016 r.

Adam Nowak
ul. Kasztanowa 33/44
02-200 Warszawa

Dyrektor ds. Rekrutacji
Magazyn A1 Europe
ul. Cyprysowa 12
03-300 Warszawa

Podanie o pracę

Zwracam się z uprzejmą prośbą o zatrudnienie mnie w Państwa firmie na stanowisku operator wózka widłowego.

Praca w Państwa firmie w pełni odpowiada moim oczekiwaniom i pozwoli na wykorzystanie moich umiejętności i doświadczenia zdobytego podczas wcześniejszej pracy zawodowej. Przez ostanie 4 pracowałem w magazynie firmy RR Druk Polska na stanowisku operator wózków widłowych.

Posiadam niezbędne kwalifikacje oraz wiedzę potrzebną do właściwego wykonywania obowiązków na podanym stanowisku pracy. Jestem osobą komunikatywną o pogodnym usposobieniu, dodatkowo moje cechy charakteru to uczciwość, punktualność, pracowitość. Dodatkowo posiadam kierunkowe wykształcenie techniczne.

W załączeniu przesyłam moje CV oraz list motywacyjny. Bardzo proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego podania.
Jan Nowak

Co zawrzeć w podaniu o pracę?

To, co powinno znaleźć się w każdym podaniu o pracę to:

 • data i miejscowość stworzenia dokumentu (najlepiej w prawym górnym rogu dokumentu A4),
 • Twoje dane kontaktowe jak: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz telefon kontaktowy,
 • dane firmy, do której wysyłasz podanie — zaadresuj swój dokument do kierownictwa lub działu HR (upewnij się, że nie popełniłeś tu żadnego błędu),
 • kreatywna treść podania z tytułem „Podanie o pracę”,
 • podpis pod treścią dokumentu,
 • ewentualna informacja o załącznikach jak CV, list motywacyjny, list polecający lub dokumentach potwierdzających Twoje kwalifikacje.

Pamiętaj, że to, co musi koniecznie znaleźć się w tworzonym dokumencie, to jedynie podstawowa część całości. Tak naprawdę by zdobyć zainteresowanie pracodawcy, musisz stworzyć ciekawą treść, która jest najważniejszym elementem Twojej kandydatury do pracy.

Jak napisać podanie o pracę bez doświadczenia?

Wspomnieliśmy, że wysyłanie podania o pracę jest dobrym pomysłem, jeśli nie posiadasz żadnego doświadczenia w danej branży. Musisz jednak wiedzieć, że nie otrzymasz w ten sposób żadnego zaawansowanego stanowiska, a pracodawca da Ci jedynie szansę na okres próbny. Niemniej jednak warto pisać i wysyłać tego typu dokumenty, ponieważ nic nie robiąc, nie będziesz w stanie osiągnąć wiele.

Jeśli nie masz doświadczenia, powinieneś:

 • pokazać pracodawcy, że Twoje wykształcenie zgadza się ze stanowiskiem, o które się ubiegasz,
 • udowodnić, że posiadasz niezbędną wiedzę teoretyczną i podstawowe umiejętności praktyczne do wykonywania danej pracy,
 • wyjaśnić pracodawcy, dlaczego będziesz dobrym wyborem i dlaczego zależy Ci na pracy w danej firmie,
 • skupić się na swoich superlatywach i nie lać wody, jeśli nie masz się zbytnio czym pochwalić,
 • pokazać, że Twoje zainteresowania pokrywają się z daną pracą i będziesz osobą, która z uśmiechem na twarzy będzie wykonywać codzienne obowiązki.

Popularne błędy dotyczące pisania podania o pracę

Jeśli zależy Ci na otrzymaniu wybranej pracy, poza odpowiednio skonstruowanym i napisanym podaniem, musisz pamiętać o tym, aby Twój dokument nie zawierał żadnych rażących błędów. To, na co przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę to:

 • Błędy gramatyczne i ortograficzne. Nikt nie lubi czytać tekstu, w którym znajdują się byki i widoczne na pierwszy rzut oka błędy. Jeśli zależy Ci na danej pracy, 3 lub 4 razy przejrzyj swój dokument i daj go do sprawdzenia koledze, lub koleżance, abyś miał pewność, że tekst został przygotowany na tip-top.
 • Brak elementu wyróżniającego kandydata. Pomyśl, ile wymagało od Ciebie napisanie podania o pracę. Tak naprawdę jest to niewiele w stosunku do tego, co możesz zyskać. To samo może pomyśleć dwudziestu innych kandydatów. Postaraj się wyróżnić, bo bez tego, żadna prośba o zatrudnienie nie ma większego sensu.
 • Źle skonstruowany wzór podania. Każdy formalny dokument musi mieć odpowiednią formę. Skorzystaj z przygotowanego przez nas wzoru, aby mieć pewność, że dokument zawiera wszystko, co niezbędne.

Na co jeszcze zwrócić uwagę pisząc i wysyłając podanie o pracę

Dobre podanie o pracę powinno zawierać wszystkie wymienione w tym artykule elementy. Czcionka powinna być prosta i wyraźna, a na samym środku dokumentu powinien znajdować się napis informujący, czym tak naprawdę jest.

Oprócz tego warto również zwrócić uwagę na format zapisu dokumentu. Jedynym formatem gwarantującym odpowiedni odczyt i zapis, jest pdf. Jeśli przygotowujesz podanie o pracę w Word Office, pamiętaj o tym, aby na końcu zapisać je koniecznie jako PDF.

To już wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat pisania podania o pracę. Jeśli w tekście znalazłeś jakiś błąd lub masz do nas pytania, zadaj je w sekcji komentarzy. Chętnie odpowiemy, a także pomożemy Ci w stworzeniu własnego dokumentu.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *