List motywacyjny — wzór i przykłady

list motywacyjny wzór

List motywacyjny jest dokumentem, o którym wiele osób myśli jako o mało istotnym dodatku do aplikacji do pracy. W niektórych przypadkach jest to prawdą, jednak w większości sprawa wygląda zupełnie odwrotnie. Na niektóre stanowiska pracy aplikuje nawet 50 czy 100 osób, przez co ciężko jest się wyróżnić na tle innych kandydatów. Napisanie dobrze wyglądającego i treściwego listu motywacyjnego może znacznie podnieść nasze szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, a zajmuje to tylko kilkanaście minut, dlaczego więc by tego nie zrobić?

Z tego artykułu dowiesz się między innymi, czym jest list motywacyjny, jakie elementy powinien zawierać, jak go napisać, a także poznasz kilka wzorów listów motywacyjnych przeznaczonych dla wybranych zawodów.

Co to jest list motywacyjny

List motywacyjny (ang. Cover Letter) to dokument zawierający opis doświadczeń kandydata, najważniejszych umiejętności, powodu aplikacji do pracy oraz dlaczego pracodawca powinien wybrać właśnie Ciebie.

Dobry list motywacyjny powinien być pewnego rodzaju reklamą, która zachęci pracodawcę do zaproszenia Cię na rozmowę kwalifikacyjną i poznania Cię bliżej. Powinien zawierać niektóre elementy zawarte w CV, ale też inne, które przedstawią Cię jako kandydata idealnego. Nie powinien być zbyt długi, tak aby nie zanudzić pracodawcy czy rekrutera.

Odpowiednio napisany list motywacyjny wzór może znacznie podnieść szanse kandydata na dalszy etap rekrutacji, tak więc warto poświęcić kilka minut i go stworzyć.

Jak napisać list motywacyjny?

Każdy list motywacyjny powinien być przede wszystkim dopasowany do danej oferty pracy. Wysyłanie jednego wzoru w odpowiedzi na kilka ogłoszeń o pracę mija się z celem, ponieważ dokument ten ma pokazać, że jesteś idealnym kandydatem, a każdy pracodawca ma nieco inne wymagania do nowego pracownika.

Poświęć 5 minut, aby dopasować swój list motywacyjny do oferty pracy, by pokazać, że spełniasz wszystkie stawiane przed Tobą wymagania.

\"list

Jeśli chcesz napisać list motywacyjny, sprawdź poniższą listę, dzięki której zadanie to będzie znacznie prostsze.

 • Zadbaj o odpowiedni wzór listu motywacyjnego i jego wygląd.
 • Na górze umieść swoje dane kontaktowe oraz informację o stanowisko się ubiegasz.
 • W treści zaznacz, dlaczego chcesz pracować w wybranej firmie.
 • Nawiąż do najważniejszych wymagań z oferty pracy.
 • Pokaż pracodawcy, że jesteś idealnym kandydatem.
 • Zakończ swój list w profesjonalny sposób, zaznaczając chęć udziału w rekrutacji.

Stosując się do powyższych wskazówek Twój list motywacyjny będzie zawierał wszystkie najważniejsze elementy z których powinien się składać. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się o nich więcej, sprawdź dalszą część artykułu.

Nagłówek i zwrot grzecznościowy

List motywacyjny powinien zaczynać się od Twoich danych kontaktowych oraz imienia i nazwiska. Nie możesz też pominąć nazwy stanowiska, na które aplikujesz oraz w dzisiejszych czasach adresu e-mail. Sam e-mail też powinien wyglądać profesjonalnie i zawierać Twoje imię i nazwisko lub inicjały np. imię.nazwisko90@wp.pl.

Przez samą treścią powinna też znajdować się umieszczona w prawym górnym rogu data i miejscowość, z której piszesz list motywacyjny. Pod datą wpisz także imię i nazwisko dyrektora firmy, rekrutera lub kierownika działu. Jeśli nie wiesz, do kogo będzie kierowany Twój dokument, wpisz po prostu nazwę firmy i jej adres.

Następnym elementem, jaki trzeba zawrzeć jest zwrot grzecznościowy do osoby, do której piszemy. Jeśli wiesz kto będzie czytał Twój dokument wpisz Szanowny Panie lub Szanowna Pani, jeśli tego nie wiesz, wystarczy Szanowni Państwo.

Treść listu motywacyjnego

Na początku listu motywacyjnego powinieneś ponownie wpisać stanowisko, o jakie się ubiegasz, aby rozwiać wszelkie wątpliwości osoby czytającej. W dalszej części powinieneś przekonać pracodawcę do tego, że jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko i bez wątpienia sprawdzisz się w nowej pracy.

Nie powinieneś tutaj jeden do jednego kopiować informacji zawartych w CV. Powinieneś raczej wybrać najważniejsze kompetencje, osiągnięcia i doświadczenia i szerzej o nich powiedzieć. Musisz też przekonać pracodawcę, że zależy Ci na danej pracy i że jesteś osobą, która chce rozwijać się w wybranym kierunku.

W liście motywacyjnym bez doświadczenia powinieneś się głównie skupić na swoich mocnych stronach, umiejętnościach i cechach charakteru, które sprawiają, że idealnie odnajdziesz się w nowym zespole. Udowodnij także i pokaż, że zależy Ci na stanowisku, na które aplikujesz i że wybierając Ciebie, pracodawca się nie zawiedzie.

Pisząc list motywacyjny, pamiętaj też o możliwości wypunktowania swoich największych zalet. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ listy punktowe są przyjemne dla oka i łatwo się je czyta. Możesz w niej wymienić swoje największe atuty czy osiągnięcia i opisać, w jaki sposób dane umiejętności wykorzystasz w codziennej pracy.

Zakończenie listu motywacyjnego

Profesjonalne CV i list motywacyjny powinno także zawierać odpowiednie zakończenie. Nie możesz po prostu skończyć na przedstawianiu swoich zalet, bo pracodawca oczekuje czegoś więcej. Powinieneś więc wyrazić chęć osobistego spotkania i rozmowy w celu przybliżenia swojej kandydatury.

Nie zapomnij też o zwrocie grzecznościowym jak Z wyrazami szacunku lub Z poważaniem oraz o podpisie. Jeśli drukujesz dokument i składasz go do firmy osobiście, nie drukuj swojego imienia i nazwiska, tylko podpisz je własnoręcznie. Taki dokument wygląda znacznie lepiej.

W liście motywacyjnym podobnie jak w CV nie możesz zapomnieć o klauzuli CV. Bez niej nawet najlepsza aplikacja i idealny kandydat nie będzie miał szans wzięcia udziału w rekrutacji, ponieważ Twoje dane nie mają zgody na przetwarzanie.

Na samym końcu sprawdź, czy nie popełniłeś żadnych błędów, oraz czy Twój list motywacyjny mieści się na jednej stronie A4. Jeśli nie, postaraj się go odpowiednio skrócić. Zbyt długi dokument może zostać w pewnej części pominięty, przez co pracodawca nie zobaczy wszystkich Twoich atutów.

Sprawdź też jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Gotowy list motywacyjny — wzór

List motywacyjny jest pewnego rodzaju rozwinięciem podsumowania zawodowego zawartego w CV. Powinien składać się z takich elementów i sformułowań, które przedstawiają Cię w dobrym świetle i zachęcają pracodawcę do poznania Cię bliżej.

Miejscowość, data
Twoje imię i nazwisko oraz stanowisko
Numer telefonu
Adres e-mail

Imię i nazwisko adresata
Stanowisko adresata (np. kierownik działu)
Nazwa firmy
Adres firmy

Szanowny Panie,
z przyjemnością aplikuję na stanowisko (nazwa stanowiska) w Państwa firmie.

Jestem osobą ambitną i wciąż poznaję nowe sposoby zarządzania danymi, co widać po mojej pracy na poprzednim stanowisku oraz moich osiągnięciach.

Uważam, że idealnie sprawdzę się u Państwa w firmie i bez problemu wdrożę do nowego zespołu, ponieważ:
– Dzięki bardzo dobrej znajomości (Twoja umiejętność) mógłbym wdrożyć nowe technologie do Państwa firmy, co pozwoliłoby jej osiągać jeszcze lepsze efekty pracy.
– Na poprzednim stanowisku współpracowałem z wieloma osobami i efekty mojej pracy były zdecydowanie wyższe niż te oczekiwane.
– Posiadam duże doświadczenie w obszarze (obszar Twojej pracy), co widać po ilości zrealizowanych projektów, dzięki któremu od początku mógłbym pracować samodzielnie.

Mam ogromną nadzieję, że będę mógł spotkać się z Panem/Panią osobiście, aby dokładniej opowiedzieć o moim doświadczeniu, umiejętnościach oraz tym, co chciałbym osiągnąć w Państwa firmie.

Z poważaniem,
Imię i nazwisko

Przykłady listu motywacyjnego dla Twojego zawodu

Jeśli interesuje Cię przykład listu motywacyjnego, który możesz zastosować w swoim przypadku, to dobrze trafiłeś. Poniżej znajdziesz gotowe wzory listów motywacyjnych dla wybranych zawodów, które idealnie sprawdzą się nie tylko na przedstawionych stanowiskach.

\"Przycisk

List motywacyjny – wzór – przedstawiciel handlowego

Jestem zainteresowany Państwa ofertą pracy, ponieważ mam już spore doświadczenie w sprzedaży samochodów i części motoryzacyjnych, lecz przede wszystkim interesuję się motoryzacją i nowinkami z nią związanymi.

Wydaje mi się, że będę idealnym kandydatem na stanowisku przedstawiciela handlowego w Państwa firmie ponieważ:

 • Posiadam niezbędne doświadczenie, umiejętności i ukończone kursy z zakresu handlu i sprzedaży, co widać po moich wynikach w poprzedniej firmie.
 • Jestem ogromnym pasjonatem motoryzacji i praca w Państwa firmie pozwoliłaby mi dalej ją rozwijać.
 • Łatwo nawiązuję pozytywne relacje i znam wiele technik handlu pozwalających zwiększyć zainteresowanie klienta oraz sprzedaż.
 • Posiadam kilku stałych klientów, którzy chętnie korzystają z mojej pomocy i usług z zakresu zakupu aut używanych.

Z ogromną przyjemnością spotkam się z Państwem osobiście, by móc opowiedzieć więcej o moim doświadczeniu, a także udowodnić, że przedstawione umiejętności nie są wyłącznie na pokaz.

Z poważaniem,

Imię i nazwisko

List motywacyjny – wzór – pracownik produkcji

Zainteresowałem się ofertą pracy na stanowisku pracownika produkcji, ponieważ chcę rozwijać się w kierunku, w jakim podąża Państwa firma i jest to pierwszy krok na drodze mojej kariery zawodowej.

Jestem osobą przykładną, swoją pracę wykonuję rzetelnie i dbam o swoje stanowisko pracy. Uważam, że sprawdzę się na tym stanowisku, ponieważ:

 • Zdobyłem już pierwsze doświadczenie w firmie zajmującej się produkcją, dzięki czemu proces wdrożenia zajmie zdecydowanie mniej czasu.
 • Dzięki mojej dokładności przez rok pracy nie zdarzyły się mi żadne awarie ani wypadki.
 • Dzięki analizie mojego stanowiska pracy udało mi się przyspieszyć proces produkcji o ok. 10% dla całego zespołu.

Z wielką chęcią spotkam się z Państwem osobiście, aby opowiedzieć nieco więcej o moich kwalifikacjach, planach na przyszłość i odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Z wyrazami szacunku

Imię i nazwisko

List motywacyjny – wzór – specjalista ds. ochrony środowiska

W odpowiedzi na ogłoszenie pracy na stanowisku Specjalisty ds. Ochrony Środowiska chciałabym zaproponować swoją kandydaturę jako osoby doświadczonej, komunikatywnej oraz charakteryzującej się nienaganną kulturą osobistą.

Jestem absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego w Warszawie i chciałabym rozwijać swoją karierę w kierunku, w jakim rozwija się Państwa firma. Uważam, że jestem idealną kandydatką na to stanowisko, ponieważ:

 • Znam techniki negocjacyjne i posiadam zdolności perswazyjne, które sprawiają, że jestem skutecznym pracownikiem.
 • Dbam o realizację zleceń w terminie, a praca w stresie nie jest dla mnie żadnym wyzwaniem.
 • Nawiązywanie kontaktów i praca w zespole nie stanowią dla mnie żadnego problemu.
 • Jestem osobą dyspozycyjną i mobilną.
 • Nie boję się nowych doświadczeń, ponieważ wiem, że dzięki nim opuszczam swoją strefę komfortu, uczę się i poszerzam swoje umiejętności.

Liczę na pozytywne rozpatrzenie mojej aplikacji i możliwość przedstawienia się bliżej na rozmowie kwalifikacyjnej, podczas której odpowiem na wszystkie Państwa pytania.

Z poważaniem

Imię i nazwisko

List motywacyjny – wzór – pracownik działu obsługi klienta

W odpowiedzi na ogłoszenie znalezione w portalu XYZ przysyłam swoją aplikację na stanowisko Specjalisty ds. Obsługi klienta.

Posiadam niezbędne doświadczenie i kompetencje, które są zgodne z przedstawionymi wymaganiami w ogłoszeniu o pracę. Pracując w Państwa firmie chciałbym poszerzać swoją wiedzę z zakresu obsługi klienta oraz poznawać nowe techniki handlu.

Uważam, że jestem dobrym kandydatem do pracy w Państwa firmie, ponieważ:

 • Wyróżnia mnie cierpliwość i dokładność wykonywanych prac.
 • Moje działania oraz sposób prowadzenia rozmów z klientami w poprzedniej pracy oceniono bardzo wysoko.
 • Potrafię bardzo dobrze zarządzać czasem pracy i posiadam wszystkie niezbędne umiejętności miękkie do pracy na tym stanowisku.

Z przyjemnością przedstawię swoją kandydaturę bliżej podczas rozmowy kwalifikacyjnej, gdzie odpowiem na wszystkie pytania i udowodnię, że posiadam niezbędną wiedzę i umiejętności do wykonywania swojego zawodu.

Z wyrazami szacunku

Imię i nazwisko

List motywacyjny – wzór – pracownik HR

Piszę do Państwa, ponieważ zaintrygowała mnie oferta pracy w Państwa firmie. Jestem osobą ambitną, która na pierwszym miejscu stawia rozwój i dobro firmy, a firma XYZ spełnia wszystkie moje oczekiwania.

Od czterech lat pracuję dla znanego startupu, który osiąga dobre wyniki, dzięki czemu mam okazję obserwować jakie kompetencje danych pracowników pozytywnie wpływają na przyszłość projektów.

Dlaczego uważam, że idealnie odnajdę się w nowej pracy i spełnię Państwa oczekiwania?

 • Chcę pracować z ludźmi o podobnym sposobie myślenia, w grupie, która nie ogranicza kreatywności.
 • Bez problemu nawiązuję nowe relację i potrafię rozpoznać czy osoba postawiona w stresującej sytuacji kłamie.
 • Posiadam wieloletnie doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku co pozwoli znacznie szybciej wdrożyć mnie do pracy.

Z przyjemnością odpowiem na Państwa pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej oraz udowodnię, że nie tylko na papierze spełniam stawiane przed nowym pracownikiem wymagania.

Pozdrawiam,

Imię i nazwisko

List motywacyjny – wzór – copywriter

Napisałem do Państwa, ponieważ przedstawiona w ogłoszeniu oferta pracy wydaje się bardzo atrakcyjna i chciałbym spróbować swoich sił w nowym otoczeniu pracy.

Jestem osobą kreatywną z ponad 5-letnim doświadczeniem na stanowisku copywritera w firmie XYZ. Tworzyłem wiele rodzajów tekstów, w tym teksty zapleczowe, opisy produktów, precle, ale moim największym osiągnięciem, jest systematyczna publikacja artykułów na blogu ABC.

Jako copywriter w Państwa firmie chciałbym dalej rozwijać swoje umiejętności tworzenia treści, zdobywać nowe doświadczenia i wspierać aktualnie prowadzone przez Państwa projekty. Uważam, że jestem dobrym kandydatem na to stanowisko, ponieważ:

 • Tworzenie treści na każdy temat nie sprawia mi żadnych problemów.
 • Potrafię współpracować z innymi copywriterami i specjalistami SEO w sprawie tworzenia atrakcyjnych treści.
 • Posiadam kilku własnych klientów, którzy z chęcią do mnie wracają.

Z wielką przyjemnością spotkam się z Państwem podczas bezpośredniej rozmowy, podczas której mogę szerzej opowiedzieć o swoim doświadczeniu i tym, co wniósłbym do Państwa firmy.

List motywacyjny – wzór – pracownik biurowy

Jestem doświadczonym pracownikiem, z ponad 4-letnim doświadczeniem w pracy administracyjno-biurowej, w której zajmowałam się min. koordynacją korespondencji, czy zarządzaniem spotkaniami.

Dlaczego uważam, że warto zatrudnić mnie na stanowisku pracownika biurowego w firmie XYZ?

 • Jestem przyzwyczajona do pracy w stresie i dynamicznego środowiska pracy, dzięki czemu bez problemu radzę sobie z wieloma zadaniami jednocześnie.
 • Potrafię bezproblemowo i efektywnie koordynować przepływ korespondencji w firmie.
 • Lubię się rozwijać i doświadczać nowego. Wiem, że nowe, mało komfortowe zadania pozwalają zdobywać nowe doświadczenia i umiejętności.
 • Na poprzednim stanowisku udało mi się poprawić system CRM, dzięki czemu czas przeznaczany na korespondencję pomiędzy działami skrócił się o połowę.

Z chęcią porozmawiam o pozostałych zaletach mojej kandydatury podczas rozmowy kwalifikacyjnej oraz odpowiem na wszelkie pytania.

Z wyrazami szacunku,

Imię i nazwisko

List motywacyjny – wzór – specjalista ds. marketingu

W odpowiedzi na Państwa ogłoszenie oferuję ponad 6 lat doświadczenia w marketingu w branży gier komputerowych i elektroniki, które od zawsze były moją pasją.

Oprócz wiedzy i umiejętności stricte marketingowej potrafię też wykonywać profesjonalne briefy reklamowe i przygotowywać oferty handlowe dla potencjalnych klientów. Dążę do zdobycia jak najszerszego zasobu wiedzy z zakresu marketingu i reklamy, co mam nadzieję osiągnę w Państwa firmie.

Co mogę wnieść do Państwa firmy?

 • Świetnie odnajduję się podczas koordynowania pracy swojej, jak i zespołu.
 • Znam skuteczne techniki i metody reklam stosowane w marketingu online.
 • Zdaję sobie sprawę z siły jaka drzemie w Internecie, a więc moje główne działania chciałbym kierować właśnie w marketing online.
 • Jestem osobą sumienną, która przykłada się do powierzonych zadań.

Jestem otwarty na możliwość spotkania w cztery oczy i rozmowy na temat mojego doświadczenia i tego co wniosę do Państwa firmy.

List motywacyjny – wzór – nauczyciel

Z przyjemnością aplikuję na stanowisko nauczyciela fizyki w II Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie.

Od 2 lat pracuję na stanowisku opiekuna w Centrum Nauki Kopernik. Do moich zadań należy przedstawianie i tłumaczenie dzieciom podstawowych zjawisk fizycznych zachodzących w wystawionych eksponatach.

Jestem ogromnym pasjonatem fizyki, co bezpośrednio przekłada się na chęć szerzenia wiedzy z tego zakresu i zarażanie nią innych osób.

Jako nauczyciel chciałbym:

 • Zarażać innych swoją pasją i pokazywać uczniom, że fizyka jest prostsza niż się wydaje.
 • Wykorzystywać nowoczesne metody nauki, aby zachęcić uczniów do aktywnego udziału w lekcjach i poszerzania wiedzy z fizyki.
 • Przygotowywać chętne osoby do rozszerzonej matury z fizyki w sposób przyjazny i nowoczesny, tak aby zwiększyć liczbę osób otrzymujących satysfakcjonujące wyniki.

Posiadam wiedzę niezbędną na dane stanowisko i z ogromną przyjemnością spotkam się z Państwem, aby szerzej omówić moją kandydaturę.

Pozdrawiam,

Imię i nazwisko

List motywacyjny – wzór po angielsku

List motywacyjny po angielsku wygląda niemal identycznie do tego w języku polskim. Różnicą jest jedynie język, w jakim przedstawiane są informacje.

Pamiętaj jednak, by pisząc list motywacyjny w j. angielskim, nie stosować translatorów i tłumaczy, które często przekręcają znaczenie niektórych słów lub tłumaczą je w sposób błędny.

Stosuj tu też zwroty grzecznościowe, pamiętaj o odpowiednim formacie i dopasuj dokument do systemów ATS, jeśli aplikujesz do dużej firmy.

List motywacyjny – wzór – dodatkowe porady

\"list

Jeśli Twój list motywacyjny jest już gotowy, prześledź poniższą checklistę, dzięki której upewnisz się, że wszystko zrobiłeś prawidłowo.

 • Nie kopiuj wszystkich treści zawartych w CV.
 • Sprawdź, czy w Twoim liście motywacyjnym nie występują błędy składniowe lub ortograficzne.
 • Upewnij się, czy żaden z elementów graficznych wybranego szablonu nie zasłania treści listu motywacyjnego.
 • Dobry list motywacyjny zawiera zwrot grzecznościowy na początku i na końcu.
 • Sprawdź, czy pod koniec treści Twój list motywacyjny zawiera zdanie informujące o chęci wzięcia udziału w rozmowie kwalifikacyjnej.
 • Sprawdź, czy umieściłeś klauzulę CV.
 • Zapisz gotowy list motywacyjny w formacie PDF.
 • Nie wysyłaj jednego listu motywacyjnego w odpowiedzi na kilka ofert pracy.

To już wszystko, co powinieneś wiedzieć o pisaniu listu motywacyjnego i jego wzorach. Jeżeli masz do nas jakieś pytania, znalazłeś w treści jakiś błąd lub chcesz nas o coś spytać, zachęcamy do skorzystania z sekcji komentarzy lub formularza kontaktowego dostępnego w zakładce kontakt.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *