Zasady pisania CV – Kompletny poradnik

Zasady pisania CV

Odpowiednio przygotowane CV zwiększa szansę na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Jest to dokument, który w skrócie obrazuje potencjalnemu pracodawcy ścieżkę edukacyjną, umiejętności oraz historię zawodową kandydata. Jest pierwszym kontaktem z pracodawcą, od którego często zależą dalsze losy podczas rekrutacji.

Z tego artykułu dowiesz się, jak sprawić, by profil kandydata był atrakcyjny, poznasz podstawowe zasady pisania CV, a także co możesz zrobić, by nie był ostatnim dokumentem w danej firmie.

9 Najważniejszych zasad dotyczących pisania CV

CV jest pewnego rodzaju narzędziem marketingowym, dzięki któremu promuje się swoją kandydaturę na dane stanowisko. Podczas ubiegania się o pracę pracodawca dostaje od kilku do nawet kilkuset CV. Co zrobić, by wyróżnić się na tle innych kandydatów?

\"Przycisk

Poniżej znajdziesz kilka porad, dzięki którym Twoja aplikacja stanie się atrakcyjniejsza dla pracodawcy i rekrutera.

Zasady pisania CV – Dane kontaktowe

Pisząc CV, należy podać imię, nazwisko, adres do korespondencji, numer telefonu i e-mail. Pamiętaj jednak by adres mailowy wyglądał profesjonalnie np. imie.nazwisko@mail.pl zamiast zabawnych, czy wulgarnych nazw jak czarujący.marek@wp.pl.

Dodanie swojego profilu na LinkedIn (o ile jest aktualny, przejrzysty i solidnie prowadzony) będzie z pewnością działało na plus. Zyskasz w oczach potencjalnego pracodawcy oraz ułatwisz mu nawiązanie kontaktu.

Zasady pisania CV – Profesjonalne zdjęcie

Odpuść zdjęcia z wakacji, imprezy, czy grupowe. Prywatne fotografie nie powinny zostać umieszczane w CV. Najlepiej sprawdzą się zdjęcia z profesjonalnych sesji lub wykonane do dokumentu. W ostateczności można pokusić się o zrobienie takiego zdjęcia samemu w domu, przy czym należy pamiętać o eleganckim ubiorze (koszula, marynarka) oraz jasnym tle. 

W CV zdjęcia umieszcza się u góry. Strona umiejscowienia oraz rozmiar fotografii dobierana jest do konkretnego szablonu CV. Najważniejsze by wszystko ze sobą współgrało. 

Zasady pisania CV – Podsumowanie zawodowe

W podsumowaniu zawodowym umieszcza się same najważniejsze informacje. Jest to krótki opis na samej górze CV, który zawiera się w maksymalnie 50 słowach (4-6 zdaniach). Podkreśl w nim w kilku zdaniach swoje największe atuty, ukończone studia, umiejętności, osiągnięcia, poprzednie stanowiska pracy oraz cele zawodowe na przyszłość.

Podsumowanie zawodowe jest pewnego rodzaju pigułką informacji dla potencjalnego pracodawcy. Spora część kandydatów nie uwzględnia go w swoim CV, co sprawia, że zawarcie go daje Ci przewagę nad nimi.

Zasady pisania CV — Doświadczenie zawodowe

Nie od dziś wiadomo, że doświadczenie kandydatów jest jednym z najważniejszych aspektów przy rekrutacji. Tę część dobrze jest dopasować do oferty pracy, na którą aplikujesz. Przeczytaj dokładnie ogłoszenie i w pierwszej kolejności opisz to, co najbardziej może interesować pracodawcę.

Bez skrępowania podawaj stanowiska, na których pracowałeś oraz nazwy firm. Przytaczaj konkretnie sukcesy, które udało Ci się osiągnąć. Warto także operować liczbami np. Udało mi się wynegocjować 5% zniżki na dany materiał budowlany.

Zasady pisania CV — Umiejętności w CV

Najważniejsze informacje umieszczane są w górnej części aplikacji. Umiejętności w CV czy znajomość języków można podać w kolumnie umieszczonej z boku. Staraj się przedstawić informacje w sposób czytelny i konkretny. Nie używaj ogólnych cech, które wpisać może każdy – pracowitość, sumienność, punktualność itp. Cechy te mogą zostać zweryfikowane już po zatrudnieniu, zatem nie trzeba ich wypisywać.

Skup się przede wszystkim na umiejętnościach twardych, których oczekuje pracodawca oraz tych, które wyróżnią Cię na tle konkurencji.

Zasady pisania CV — Wykształcenie

Pod tym nagłówkiem nie wpisuje się już podstawówki, gimnazjum czy liceum. Szczegółowy opis wykształcenia w CV stosuje się jedynie, gdy wymaga tego zawód lub oferta pracy. Podaje się wówczas lata nauki, nazwę uczelni, wydział, kierunek oraz tytuł uzyskany po ukończeniu studiów. W przypadku, gdy praca dyplomowa została wyróżniona lub była niezwykle ciekawa i odkrywcza, można podać jej tytuł, ocenę. Możesz wpisać nawet ocenę ze studiów, jeżeli wyróżniłeś się wśród innych studentów.

Zasady pisania CV — Zainteresowania

Choć zainteresowania nie wpływają zazwyczaj mocno na profil kandydata, to można się dzięki nim wyróżnić. Poszukaj łącznika między wymaganiami związanymi ze stanowiskiem, na które aplikujesz, a swoimi zainteresowaniami. Pracodawcy znacznie chętniej wybierają kandydatów, dla których praca mogłaby stać się pasją. 

Zasady pisania CV — Czytelna czcionka

Stosuj jedynie czytelne i przejrzyste czcionki. Pozwól by to doświadczenie, wykształcenie i wszelkie Twoje predyspozycje do danego zawodu wybrzmiały, zamiast kombinacji z czcionkami. Postaw na klasykę i profesjonalizm. Najbardziej popularnymi są – Arial, Georgia, Calibri i Times New Roman.

Klauzula w CV

Nawet najlepsze CV nie może być brane pod uwagę, gdy nie zawiera odpowiedniej klauzuli CV. Bez tego wpisu w dolnej części aplikacji, Twój dokument nie będzie brany pod uwagę, ponieważ nie wyraziłeś zgody na przetwarzanie Twoich danych, co zgodnie z rozporządzeniem RODO byłoby sprzeczne z prawem.

Sprawdź także, jakie są najczęściej popełniane błędy w CV.

Odpowiedni format zapisu CV

Jeśli uważasz, że Twoja aplikacja jest gotowe, koniecznie pamiętaj o odpowiedniej formie zapisu. Zapisanie dokumentu w formacie DOC lub DOCX nie gwarantuje, że na każdym komputerze Twoje CV będzie wyglądać tak samo. W zależności od posiadanego oprogramowania poszczególne elementy mogą się rozjeżdżać, co skutkować może odrzuceniem kandydata.

Jedynym słusznym formatem zapisu CV, jest PDF.

Zasady pisania CV po angielsku

Jak to mówią – co kraj to obyczaj. Tworząc CV w odpowiedzi na ogłoszenie firmy z Wielkiej Brytanii, Kanady, Stanów Zjednoczonych lub Australii, nigdy nie podawaj daty i miejsca urodzenia, płci i stanu cywilnego. Pracodawca broni się w ten sposób przed zarzutem dyskryminacji. To samo dotyczy także zdjęcia – dodając je popełniasz duży błąd. Uzupełniając CV po angielsku, nie zapomnij, że podsumowanie zawodowe to standard w tych krajach. Wpisując stanowiska zajmowane w polskich firmach, opisz po krótce czym się zajmują oraz jaką mają pozycję na rynku. Pracodawca bowiem może nie znać nawet największych polskich korporacji, nie wspominając już o mniejszych lub lokalnych firmach.

Dodatkowe porady

W Internecie obecnie można znaleźć wszystko i choć można się na nim wzorować, należy korzystać z jego zasobów z głową. Wielu kandydatów przepisuje gotowe formuły do swojego CV, które nie znajdują pokrycia w realnym życiu. To ogromny błąd. Większość informacji w bardzo prosty sposób może zostać zweryfikowana przez rekrutera poprzez odpowiednie zadanie pytań. Nawet małe kłamstwo, które wyjdzie na jaw, może rzutować na Twoje zatrudnienie. Na etapie tworzenia CV pisz wyłącznie prawdę, bez zbędnego koloryzowania, a przed rozmową kwalifikacyjną przypomnij sobie wszystkie wypisane informacje, tak by nie zaskoczył Cię rekruter pytając np. o ulubiony rodzaj wypoczynku.

Choć część merytoryczna jest najważniejsza, to wielu pracodawców docenia również ciekawą szatę graficzną CV. Niezależnie od stanowiska, na które aplikujesz, Twoje CV powinno być na nie jak najlepszą odpowiedzią. Wyróżnij się spośród innych kandydatów, wybierz odpowiedni szablon CV.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *