Emerytury stażowe 2024 – Najważniejsze informacje

Emerytury stażowe

Emerytury stażowe to jeden z najciekawszych projektów obywatelskich ostatnich lat. Zakłada on, że przejście na emeryturę powinno być związane z długością stażu pracy, a nie wiekiem danej osoby. W praktyce oznacza to, że większość osób będzie w stanie zdecydowanie szybciej przejść na emeryturę, niż dotychczas.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie warunki należy spełnić by móc korzystać z emerytury stażowej,
  • ile wynosi emerytura stażowa,
  • od kiedy emerytury stażowe wchodzą w życie,
  • co mogą zmienić emerytury stażowe na rynku pracy.

Jeżeli chcesz zdobyć wymarzoną pracę, sprawdź nasze wzory CV, dzięki którym szansa na powodzenie podczas rekrutacji zwiększa się nawet o 70%!

Emerytury stażowe — najważniejsze informacje

Pierwsze poważniejsze doniesienia na temat emerytur stażowych pojawiły się w lipcu 2021 roku. To wtedy działacze zaczęli zbierać podpisy i utworzyli komitet całej inicjatywy. Musieli jednak zebrać aż 100 tys. głosów, aby ustawa mogła trafić do parlamentu. Na szczęście zebranych podpisów było zdecydowanie więcej, dzięki czemu już pod koniec września 2021 roku, Solidarność złożyła projekt o zmianie ustawy dot. emerytur.

Jedną z najważniejszych zmian są warunki przejścia na emeryturę. Dotychczas mogły to zrobić kobiety powyżej 60 roku życia, a także mężczyźni w wieku powyżej 65 lat. Nowy projekt zakłada, że świadczenie będą mogły otrzymać osoby, które posiadają określony staż pracy. Dla kobiet jest to 35 lat, dla mężczyzn 40 lat.

W praktyce oznacza to, to, że gdy np. mężczyzna zaczął pracować w wieku 18 lat, będzie mógł przejść na emeryturę w wieku 58 lat.

Żeby móc skorzystać z przywileju emerytur stażowych, należy jednak mieć odłożone w ZUS-ie tyle składek, by bez problemu starczyło na comiesięczną wypłatę w wysokości 120% minimalnej emerytury. Warto tu także zaznaczyć, że po przepracowaniu 40 lat w przypadku mężczyzn, nie jesteś zobowiązany, by przechodzić na emeryturę. System emerytalny jest skonstruowany w taki sposób, że dopiero gdy dana osoba tego chce, może skorzystać z tego świadczenia.

Od kiedy emerytury stażowe wchodzą w życie?

Obywatelska ustawa o emeryturach wejdzie w życie, gdy przejdzie wszystkie procesy oraz sejmowe procedury legislacyjne, a także, gdy prezydent ją podpisze.

Cały proces może trwać od kilku dni do nawet kilku lat. Wiąże się to nie tyle ze skomplikowanym procesem, ile z poprawkami, jakie będą wprowadzać posłowie poszczególnych partii politycznych.

W tym momencie projekt ustawy wciąż jest delikatnie korygowany, aby jak największa ilość osób wyraziła na jej temat pozytywną opinię.

Może się jednak okazać, że mimo dobrego pomysłu i aprobaty ze strony ludzi, ustawa nie wejdzie w życie. Wtedy albo należy dokonać poprawek i ponownie składać ją w Sejmie, albo całkowicie o niej zapomnieć.

Co zmieniają emerytury stażowe?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, najważniejszą zmianą dotyczącą emerytur stażowych, jest rezygnacja ze stale ustalonego wieku emerytalnego na rzecz stażu pracy.

Specjaliści uważają, że taka zmiana może spowodować spadek średniej wartości emerytur z powodu niskich kapitałów składkowych na kontach poszczególnych osób. Jednak z uczciwego punktu widzenia, wszyscy powinni być sobie równi i to, że zacząłeś pracować szybciej niż inni, nie powinno powodować tego, że musisz pracować dłużej.

Ponadto jeśli zbyt duża ludzi skorzysta z emerytur stażowych, może okazać się, że w budżecie zabraknie pieniędzy dla pracowników na początku kariery zawodowej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *