Jak zostać programistą od zera i bez studiów? Kompletny poradnik

Jak zostać programistą od zera

Branża IT cieszy się od kilkunastu lat ogromnym zainteresowaniem wśród ludzi młodych, ale również i starszych. Dzieje się tak głównie przez wysokie zarobki, możliwość szybkiego awansu oraz poczucie bezpieczeństwa na rynku pracy. Programiści, bo o nich będzie dziś mowa, należą do jednego z najlepiej zarabiających zawodów w tej branży. Żeby jednak stać się rozchwytywanym programistą, trzeba sporo się nauczyć i przede wszystkim poznać wybrany język programowania na bardzo wysokim poziomie.

Jeśli chcesz się przebranżowić i zastanawiasz się, jak zostać programistą, zapoznaj się z tym artykułem. Dowiesz się z niego:

 • czym zajmują się programiści w swojej pracy i kim są,
 • zalety bycia programistą,
 • jak krok po kroku zostać wartościowym programistą,
 • co warto umieć, gdy chcesz zostać programistą.

Kim jest programista i czym się zajmuje?

Programista to zawód z rodziny IT, polegający na tworzeniu i ulepszaniu wszelkiego rodzaju oprogramowania komputerowego. W zależności od tego, w jakim języku programowania działa programista, może on tworzyć aplikacje, strony internetowe, gry i zaawansowane oprogramowanie.

W pracy programiści zajmują się pisaniem uporządkowanego kodu, który jest strukturą odpowiednich znaków, wydających polecenia komputerom. Oprócz tego muszą współpracować z innymi programistami, rozmawiać się z klientami, a także być w stałym kontakcie z innymi zespołami, np. debugerów.

\"Programista

Do najpopularniejszych języków programowania należą:

 • Java,
 • Python,
 • JavaScript,
 • C++,
 • PHP,
 • G.

Decydując się na zostanie programistą, musisz na samym początku ustalić, w jakim języku chcesz pracować. Obecnie wybór jest naprawdę spory, ale najpopularniejsze specjalizacje to: tworzenie stron, tworzenie aplikacji mobilnych, tworzenie gier.

O tym, co powinieneś zrobić w kolejnych krokach, dowiesz się z dalszej części artykułu.

Dlaczego warto zostać programistą?

Powodów, dla których warto w dzisiejszych czasach się przebranżowić i zostać programistów może być naprawdę wiele. Większość z nich tak naprawdę zależy od tego, gdzie obecnie pracujesz i w jakim miejscu chciałbyś znaleźć się za kilka lat. Poniżej przedstawiamy jednak 8 korzyści, które pojawiają się najczęściej jako powód zmiany zawodu.

 • Programiści żyją jak pączki w maśle. Zapotrzebowanie na programistów jest większe niż liczba chętnych, przez co pracodawcy mają trudność ze znalezieniem obcych pracowników. Przez to oferują mnóstwo benefitów, darmową naukę programowania, czy karnety na siłownię.
 • Duże możliwości rozwoju. Możesz stać się jeszcze lepszym programistą, dodatkowo rozwijać się jako analityk baz danych, kierownik zespołu lub tester. Możliwości jest naprawdę wiele!
 • Wysokie zarobki. Programiści są jednym z najlepiej zarabiających zawodów. Nawet osoby początkujące mogą liczyć na naprawdę wysokie zarobki w tej branży.
 • Analityczna praca wymagająca logicznego myślenia. Niektórzy ludzie lubią rozwiązywać zagadki i problemy. W pracy programisty niemal codziennie trzeba coś naprawić. Dzięki temu, gdy lubisz myśleć nieszablonowo, na pewno nie będziesz się tu nudzić.
 • Możliwość pracy po godzinach. Oprócz pracy dla firmy możesz rozwijać swoje własne projekty, a także przyjmować mniejsze zlecenia.
 • Programistą może zostać każdy. Wystarczy chęć nauki i systematyczność w dążeniu do celu. W Internecie można znaleźć mnóstwo darmowych kursów i poradników, które są w stanie nauczyć Cię podstaw i nieco bardziej zaawansowanych technik.
 • Mnóstwo ofert pracy za granicą. Jeśli znasz angielski na poziomie komunikatywnym, możesz liczyć na pracę w każdym kraju na świecie. Polscy programiści są bardzo cenieni z uwagi na pracowitość i umiejętności, co jeszcze bardziej ułatwia znalezienie pracy za granicą.
 • Możliwość pracy zdalnej. Chyba jedna z najczęściej pojawiających się zalet pracy programisty. Możesz pracować, leżąc nad morzem, spędzając czas na wsi lub podczas pobytu na wakacjach. Wystarczy komputer i dostęp do internetu!

Jak zostać programistą od zera — krok po kroku

Jeżeli planujesz swoje życie jako przyszły programista, musisz najpierw dowiedzieć się, w jaki sposób nim zostać. Tutaj od razu zaznaczamy, że droga do zostania cenionym programistą nie będzie łatwa. Trzeba sporo poświęcić, popełnić mnóstwo błędów i nauczyć się wielu rzeczy, abyś mógł bez przeszkód powiedzieć, że jesteś doświadczonym programistą. Niemniej jednak wciąż warto uczyć się nowych języków programowania, ponieważ nie wygląda, jakby rynek informatyczny i programistyczny miał zostać przesycony w ciągu kilku nadchodzących lat.

Żeby zostać programistą od zera, należy:

 1. Znaleźć kurs programowania, który nauczy Cię podstaw. Jeśli jesteś totalnie zielony, nie przejmuj się na początku językiem kodowania. Skup się na poznaniu ogólnych podstaw, ponieważ wiele języków jest do siebie podobnych. Dzięki kursowi dla początkujących programistów zdobędziesz wiedzę na temat tego, czym jest i jak działa kod. Jest to bardzo ważne w późniejszych etapach nauki bardziej zaawansowanych technologii.
 2. Wykonywać ćwiczenia, dzięki którym kod lepiej zapada w pamięć. Oprócz realizowania kursu i wykonywania poszczególnych zadań. Staraj się realizować własne pomysły. Jeśli zastanawiasz się, czy można napisać program, który oblicza coś za Ciebie, po prostu go napisz. Nie będzie to łatwe, ale rozwiązywanie problemów to praca programisty.
 3. Wybrać język programowania, którego będziesz się uczyć. Gdy uważasz, że podstawy masz już opanowane, wybierz język, w którym chcesz pracować. Nie będziemy się tu zbytnio rozwodzić, bo wybór jest naprawdę szeroki. Po prostu pomyśl, co chciałbyś robić i dokonaj słusznego wyboru.
 4. Znaleźć kurs wybranego języka. Płatne kursy mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Niestety, nawet one mogą nie być prowadzone w odpowiedni sposób, przez co nie zdobędziesz odpowiedniej wiedzy. Na samym początku o wiele lepiej jest znaleźć darmowy kurs, np. na YouTubie, który wprowadzi Cię do wybranej technologii. Gdy się już trochę nauczysz, rozejrzyj się za nieco bardziej zaawansowanymi kursami. W Internecie możesz znaleźć je całkowicie za darmo — poświęć trochę czasu, a oszczędzisz na tym etapie sporo gotówki 😉
 5. Kodzić, kodzić i jeszcze raz kodzić! Znajomość języka programowania nie oznacza, że potrafisz się nim obsługiwać. Pisząc kod, przyswajasz go sobie, dzięki czemu tworzysz go szybciej i sprawniej. Im więcej kodzisz, tym lepszy się stajesz.
 6. Znaleźć pracę jako junior developer lub tester oprogramowania. Zawód programisty jest bardzo oblegany w naszym kraju. Może być Ci ciężko znaleźć pracę jako junior, ponieważ na te stanowiska kandydatów jest najwięcej. Jeśli jednak udowodnisz, że jesteś wart tej pracy i się sprawdzisz, na pewno zostaniesz zatrudniony.

Jak widzisz, droga od zera nie jest łatwa, jednak pieniądze i wolność, jakie daje życie programisty, są tego warte. Pamiętaj jednak, że praca programisty nie jest dla każdego. Jeśli podczas nauki notorycznie się nudzisz i nie możesz się na niej skupić, zastanów się, czy to na pewno zajęcie dla Ciebie.

Umiejętności przydatne dla programistów

Wiesz już, w jaki sposób nauczyć się programowania i zostać programistą bez studiów czy doświadczenia. Zanim Cię jednak opuścimy, musimy powiedzieć o tym, co warto w tym zawodzie potrafić i jakie umiejętności są tu przydatne.

Kwalifikacje, których warto uczyć się pobocznie to:

 • poboczne, mniej używane języki programowania,
 • prowadzenie testów stworzonego kodu,
 • język angielski na min. komunikatywnym poziomie,
 • zarządzanie kodem źródłowym,
 • technologie wspierające pracę programistów.

Oprócz tego, do sukcesu programisty przyczyniają się takie cechy charakteru jak:

Jeśli zastanawiasz się, jak napisać CV programisty, sprawdź nasz blog, na którym znajdziesz praktyczne porady, które Ci w tym pomogą.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *