Umiejętności w CV – jakie wpisać? czym warto się pochwalić?

Umiejętności w CV

Przygotowywanie CV to proces często długotrwały, który wymaga pracy w ciszy i spokoju. Odpowiednio wybrany szablon, to dziś nie wszystko. Najważniejsza jest tak naprawdę merytoryczna strona dokumentu, czyli odpowiednio stworzona i sformatowana treść. Umiejętności w CV są jednym z tych elementów, do których pracodawcy przykładają największą uwagę zaraz po podsumowaniu zawodowym. Warto więc poświęcić nieco czasu na przygotowanie jej w taki sposób, aby przykuć do siebie uwagę rekrutera i zwiększyć szanse na rozmowę kwalifikacyjną.

Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat umiejętności w CV, czym są, jak je dzielić, w jaki sposób tworzyć sekcję umiejętności pisząc CV, a także gdzie ją umieścić. Zapraszamy to lektury.

Co to są umiejętności w CV

Według definicji, umiejętności, to wrodzone oraz nabyte kompetencje wykorzystywane w życiu zawodowym. Można je rozwijać i kształtować, w taki sposób, aby osiągnąć poziom najbliższy mistrzostwu.

Jednak umiejętności w CV to nieco więcej niż Twoje kompetencje i najlepsze cechy. Tak naprawdę do umiejętności możemy zaliczyć wszystkie cechy osobowości i kompetencje życiowe oraz zawodowe, które przydadzą się podczas wykonywania danego zawodu.

Pracodawcy coraz większą uwagę przykładają do umiejętności pracownika, a nie do jego wykształcenia, jak miało to miejsce kilka lat temu. Bardziej liczą się bowiem osoby potrafiące wykonywać dane zadania, niż takie, które mają tylko o nich teoretyczną wiedzę.

Odpowiednio przygotowana sekcja umiejętności może przydać się nie tylko w zwykłym CV, ale też pisząc CV bez doświadczenia. Tworząc rozbudowaną sekcję umiejętności, odwracamy w pewnym stopniu wzrok rekrutera od niedużego doświadczenia zawodowego, pokazując tym samym, że znamy się na rzeczy.

Jakie umiejętności warto wpisać w CV

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która pozwoliłaby Ci zawsze wpisać odpowiednie umiejętności zadowalające pracodawcę. Każda firma, każdy pracodawca i każdy zawód charakteryzuje się nieco innym środowiskiem pracy, a więc zależy to głównie od stanowiska na jakie aplikujemy.

Warto jednak wpisać w profesjonalnym CV większość wymaganych umiejętności zamieszczonych w ogłoszeniu oraz takie, co do których jesteśmy pewni i przydadzą się na danym stanowisku. Takie podejście gwarantuje, że pracodawca zwróci na was uwagę i tym samym zwiększysz szanse na dalszy etap rekrutacji.

Aplikując do większych firm i korporacji, warto używać słów kluczowych. Duże firmy korzystają często z systemów ATS, które w pierwszej kolejności weryfikują kandydatów na podstawie odpowiednich słów kluczowych. Wpisz więc umiejętności w takiej formie, aby system ATS bez problemu je wykrył.

Dodatkowo, postaraj się, aby Twoje umiejętności w CV były dobrze widoczne. Wymień je w punktach i podziel na miękkie i twarde, dzięki czemu pracodawca bez problemu odnajdzie w Twojej aplikacji wszystko czego szuka.

Jakie umiejętności wpisać w CV – przykład

\"umiejętności

Przykładowe umiejętności, które warto zawrzeć w idealnym CV to:

 • Kultura osobista
 • Radzenie sobie z wieloma zadaniami na raz
 • Dobra organizacja czasu i pracy
 • Obsługa specjalistycznego oprogramowania
 • Odpowiedzialność
 • Elastyczność
 • Umiejętność szybkiego przyswajania wiedzy
 • Zaangażowanie w wykonywane zadania
 • Znajomość języków obcych
 • Obsługa maszyn i narzędzi
 • Prawo jazdy kat. B
 • Kreatywność

To tylko niektóre z umiejętności, które możesz zawszeć w swoim CV. Tak naprawdę jest ich o wiele więcej i na samym początku powinieneś umieścić te, których wymaga pracodawca lub przydadzą się w danej branży.

Rodzaje umiejętności w CV

Jak wspomnieliśmy wcześniej, umiejętności w CV można podzielić na miękkie oraz twarde. Warto to zrobić, ponieważ taki zabieg powoduje, że aplikacja jest bardziej przejrzysta i pracodawca bez problemu znajdzie niezbędne informacje.

\"Przycisk

Umiejętności miękkie w CV

Najprościej mówiąc, umiejętności miękkie to wrodzone cechy kandydata, które powodują, że dobrze się z Tobą pracuje i pokazują, że jesteś osobą odpowiedzialną. Należą od niej głównie umiejętności ogólne jak kreatywność czy motywacja do pracy, które sprawdzą się na wielu stanowiskach pracy.

Przykłady umiejętności miękkich

W nowoczesnym CV warto zawrzeć przynajmniej kilka umiejętności miękkich, aby pokazać pracodawcy, że jesteśmy osobą pasującą do zespołu. Mogą to być np.:

 • Odpowiedzialność
 • Organizacja miejsca pracy
 • Kultura osobista
 • Elastyczność
 • Kreatywność
 • Umiejętność planowania wykonywanych zadań
 • Wysokie zdolności komunikacyjne
 • Motywacja do pracy
 • Cierpliwość
 • Umiejętność pracy pod presją czasu
 • Umiejętność słuchania innych

Pamiętaj, że chcesz wyróżnić się na tle innych kandydatów, a każdy z nich może wpisać, że jest pracowity czy kreatywny. Warto więc w sekcji umiejętności miękkie w CV podać przykłady, aby pokazać pracodawcy, że nie są to wyłącznie puste słowa. Np. Kreatywność — wdrożyłem zmiany do systemu ocen klientów, dzięki czemu liczba pozytywnych opinii wzrosła o 20%.

Umiejętności miękkie zamieść pod umiejętnościami twardymi w CV.

Umiejętności twarde (zawodowe) w CV

Jeżeli chodzi o większość pracodawców, to główną uwagę zwracają oni na umiejętności twarde. Dopiero gdy kandydat spełnia ich oczekiwania, analizują umiejętności miękkie i pozostałe kryteria w CV, aby sprawdzić, czy dany kandydat wpisze się do istniejącego już zespołu.

Umiejętności twarde, to wszystkie umiejętności zawodowe, które zostały nabyte poprzez naukę lub praktykę i są niezbędne do wykonywania danego zawodu.

Przykłady umiejętności twardych

Tworząc sekcję umiejętności w CV, postaraj się wybrać wyłącznie te kompetencje, których wymaga pracodawca i inne niezbędne do pracy na danym stanowisku. Rekruterzy są wyczuleni na kandydatów, którzy w CV posiadają ogromną liczbę kompetencji bez dużego doświadczenia. Ktoś, kto potrafi wszystko po trochu, w rzeczywistości nie jest wystarczająco dobry w żadnej dziedzinie.

Przykładowe umiejętności twarde, które warto zapisać w swoim CV.

\"kompetencje
 • Znajomość oprogramowania specjalistycznego
 • Znajomość prawa handlowego
 • Obsługa komputera
 • Obsługa klienta
 • Zarządzanie social media
 • Prowadzenie szkoleń
 • Biegła znajomość systemów CRM
 • Dobra znajomość narzędzi analitycznych
 • Umiejętność zarządzania zespołem

W tej sekcji podobnie jak w przypadku umiejętności miękkich, możesz podać przykłady, aby pokazać, że mają one pokrycie w rzeczywistości.

Dodatkowo możesz tu podać poziom zaawansowania danej umiejętności, co w pewnym stopniu pomoże pracodawcy określić, czym od pierwszych dni mógłbyś zajmować się w firmie.

Gdzie najlepiej umieścić sekcję umiejętności w CV

Umiejętności w CV są jedną z ważniejszych sekcji, do których rekruterzy i pracodawcy przykładają dużą uwagę. Warto więc zadbać o to, żeby była ona odpowiednio umieszczona i wyróżniona.

Najlepiej, jeżeli umiejętności zapiszesz zaraz pod podsumowaniem lub doświadczeniem zawodowym. Pokażesz tym pracodawcy, że ważny jest dla Ciebie jego czas i że jesteś osobą, która wie, czego się od niej wymaga.

Jeżeli posiadasz bogate doświadczenie zawodowe, umieść je wyżej niż umiejętności. W CV im wyżej znajduje się dana sekcja, tym większą ma dla nas wagę. Większość wzorów CV możesz w dowolny sposób edytować lub modyfikować, więc nie powinno to być dużym problemem.

Pamiętaj też o tym, żeby nie wymieniać zbyt wielu umiejętności. Optymalna liczba to 7-10 kompetencji, które spełniają oczekiwania pracodawcy i wyróżniają Cię na tle konkurencji. Dodając więcej musisz liczyć się z tym, że zostaną one przeczytane po łebkach lub całkowicie pominięte.

Czasem mniej znaczy lepiej.

Jakie umiejętności są dziś cenione w CV

Jeszcze kilka lat temu pracodawcy praktycznie nie zwracali uwagi na umiejętności miękkie. Większość poradników dotyczących tej kwestii mówiły, że umieszczanie takich sformułowań jak kreatywność w CV mija się z celem. Dziś, coraz więcej rekruterów zwraca uwagę na to, aby pracownik był nie tylko dobrze wykwalifikowany, ale też pasował do zespołu i wnosił pozytywną aurę. Warto więc w CV dodać kilka umiejętności miękkich, które pokażą to, jaki jesteś.

Żeby odpowiednio się zaprezentować, nie musisz się zawsze prezentować w samych superlatywach. Możesz też delikatnie omówić swoje wady, by pokazać pracodawcy, że wiesz, w czym nie jesteś idealny i że nad tym pracujesz. Taki zabieg nie jest często widziany w aplikacjach kandydatów, ale w wielu przypadkach może naprawdę sporo pomóc.

Jeżeli chodzi o umiejętności miękkie, którymi warto jest pochwalić się w CV, to do najpopularniejszych należą:

 • Organizacja pracy
 • Samodzielność w wykonywaniu zadań
 • Komunikatywność
 • Umiejętność pracy w zespole
 • Zdolność szybkiego przyswajania wiedzy
 • Elastyczność i umiejętność przystosowywania się do zmian
 • Zarządzanie czasem
 • Pracowitość

Jeżeli zaś chodzi o umiejętności twarde, to trudno jednoznacznie określić, jakie ceni pracodawca. Jak wcześniej wspomnieliśmy, każdy pracodawca jest nieco inny i w każdej firmie pracuje się w nieco inny sposób. Musisz więc sam zdecydować, jakie umiejętności twarde przydadzą się na danym stanowisku i zapisać je w odpowiedniej kolejności.

Podając ogólne umiejętności jak obsługa komputera, warto nieco dokładniej je opisać. Możesz w takim przypadku np. opisać programy, których używałeś i z jakich funkcji korzystałeś. Dzięki temu Twoja wiarygodność znacznie wzrośnie.

Podsumowanie

Kompetencje w CV są ważną sekcją, na którą wielu pracodawców zwraca o wiele większą uwagę niż na doświadczenie czy wykształcenie. Poświęcenie większej ilości czasu na odpowiednie jej przygotowanie jest dobrym pomysłem, jeśli chcesz sprawić, żeby Twoje CV prezentowało się lepiej niż innych kandydatów.

Tworząc sekcje umiejętność w CV nie możesz zapomnieć też o kilku ważnych zasadach i podzieleniu jej na miękkie oraz twarde. Zawartość to jedno, ale czytelność i dobór odpowiednich słów jest często ważniejszy niż same umiejętności kandydata.

Jeżeli masz do nas jakieś pytania lub któraś kwestia artykułu wydaje Ci się niezrozumiała, zachęcamy do skorzystania z sekcji komentarzy lub kontaktu. Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *